Ana içeriğe atla

apti

KJ POWER JENERATÖR BİR DÜNYA MARKASI

10.05.2019 - 10:56

KJ POWER JENERATÖR YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSA KÜRKÇÜ, MARKANIN ÇALIŞMALARINI, HEDEFLERİNİ VE YATIRIMLARINI HİZMETİX’E ANLATTI: “ÜRÜNLERİMİZİN YÜZDE 80’İNİ İHRAÇ EDİYORUZ. İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE SAYISI 90’IN ÜZERİNDE. YURT DIŞINDAKİ TANINIRLIĞIMIZ, YURT İÇİNDEKİNDEN DAHA FAZLA. KJ POWER JENERATÖR, TÜM DÜNYADA BİLİNEN, ARANAN VE TERCİH EDİLEN BİR MARKA.”

KJ Power Jeneratör, kendini sürekli geliştiren, üretim standartlarını yükselten ve dünya çapına yayılan satış ağıyla ürünlerinin yüzde 80’den fazlasını dünyaya ihraç eden bir firma. Firmanın özelliği, tüm iklim koşullarında kesintisiz çalışan yüksek performanslı jeneratörler üretmesi. KJ Power Jeneratör Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kürkçü ile markanın çalışmalarını, hedeflerini ve yatırımlarını konuştuk. 

Musa Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1956 Sivas doğumluyum. 12 yaşıma kadar Zara ilçesine bağlı Eymir köyünde yaşadım. 12 yaşımdayken ailemizle İstanbul’a göç ettik. İstanbul’a geldikten sonra Kuleli Askeri Lisesi’ni kazandım. 1979’da da Kara Harp Okulu’ndan mezun oldum. Daha sonra ülkemizin ve dünyanın değişik yerlerinde, değişik rütbelerde görev yaptım. En son Ankara’da binbaşıyken emekli oldum ve iş hayatına atıldım. 

İş hayatına atılmaya nasıl karar verdiniz?
Azerbaycan’da görev yaparken oradaki ticari potansiyeli görünce iş hayatına atılmaya karar verdim. Jeneratör aklımda hiç yoktu. Genel ticaret yapmayı düşünüyordum. Ancak bir tesadüf sonucu Jeneratör sektörüne girdim. 1996’dan 2001’e kadar çeşitli firmaların distribütörlüğünü ve bayiliğini yaptıktan sonra denizcilik sektörüne yönelip ikinci el motorları yenileştirerek 10 sene boyunca gemilere, teknelere marin jeneratör olarak verdik. Uzakdoğu’dan ucuz dizel motorlarının Türkiye’ye yoğun şekilde girmesiyle rekabet edemeyecek duruma geldik ve biz de mecburen kara jeneratörlerine yöneldik. 2011’den bu yana dünya standartlarında, kaliteli, dayanıklı, son teknolojilerle geliştirilmiş jeneratör setleri imal ediyoruz.

kkk

ÜRÜNLERİMİZİN YÜZDE 80’İNİ İHRAÇ EDİYORUZ
Yıllık üretim kapasiteniz ne kadar?

Bugün geldiğimiz noktada yılda 4 bin, 4 bin 500 civarında jeneratör üretiyoruz. Bunların yüzde 80’ini, son zamanlarda da yüzde 85’ini ihraç ediyoruz. İhracat yaptığımız ülke sayısı 90’ın üzerinde. Yurt dışındaki tanınırlığımız, yurt içindeki tanınırlığımızdan daha fazla. KJ Power Jeneratör, global jeneratör pazarının önde gelen firmalarından biri haline gelerek aranan ve tercih edilen bir marka olmuştur.
Gemilere jeneratör işi yaptığınızı söylemiştiniz. Bu süreçte işinizle ilgili edindiğiniz tecrübeleri bizimle paylaşabilir misiniz?
Çok şey öğretti. Gemide bir jeneratörün arızalanmasının ne anlama geldiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Onun için gemide jeneratörün ve motorun arızalanmaması lazım. Bu nedenle, biz bu işte mükemmeliyeti ve yaptığımız işi hakkıyla yapmamız gerektiğini öğrendik. İşe denizcilik sektöründe başlamamız, ufkumuzu ve önümüzü açtı, sektöre bakış açımızı değiştirdi ve geliştirdi. 

Bu süreçte KJ Power Jeneratör’ü ne zaman kurdunuz?
1996’da Şahin Makine olarak kurduğumuz firma unvanımızı, daha sonra aile soy ismimizi çağrıştıran Kürkçüoğlu Jeneratör unvanı ile değiştirdik. Bu ismi tercih ederken ihracatın bu boyutlara geleceğini hiç tahmin etmiyorduk. İhracatımız gelişince ‘Kürkçüoğlu’ yabancılar tarafından çok zor söylenmeye başladı. Birçok dilde söylemek neredeyse mümkün olmuyordu. Dolayısıyla müşterilerimizin talebi ve bizim bu süreçteki tecrübelerimizle, kısa ve akılda kalan bir isim olsun dedik. Firma unvanımız yine Kürkçüoğlu Jeneratör olarak devam ediyor ama markamızı 8 yıl önce yurt içinde ‘KJ Power Jeneratör’, yurt dışında da ‘KJ Power Generator’ olarak tescil ettik. 

gggg

İHRACATI GÜRCİSTANLI MÜŞTERİMİZDEN ÖĞRENDİK
İlk ihracatınızı nasıl yaptığınızı hatırlıyor musunuz? 

Çok ilginç. Pendik Sanayi Sitesi’nin E5’e bakan tarafında bir dükkân tutmuştuk. İkinci el jeneratör işi yapıyorduk. Otobüsle geçerken iki Gürcistan vatandaşı ‘jeneratör’ yazısını görmüş. Dükkâna geldiler. Biri nalbant, biri de jeneratör teknisyeni. “Biz Türkiye’den jeneratör alıp orada satıyoruz. Bize jeneratör satar mısınız?” dediler. Satarız da biz ihracatı hiç bilmiyoruz! “Bizden alıp yurt dışına satanlar var. Onlar üzerinden verelim.” dedik. Belgeleri yanlarındaymış. “Ona gerek yok. Şöyle şöyle yazacaksınız.” deyip bize tarif ettiler. Dolayısıyla ilk ihracatımızı onlara yapmış olduk. Gürcistan o dönem bizim için çok önemliydi. Onlar sayesinde büyüdük diyebilirim. Hâlâ orada ciddi kurumların tedarikçisi durumundayız.

Sonra hangi ülkeler eklendi ihracat zincirine? 
Ondan sonra Romanya, Ukrayna, Yunanistan, Balkanlar ve Orta Avrupa derken denize atılmış taş gibi halka yavaş yavaş büyüdü. Derken bugün 90’ın üzerinde ülkede tercih edilen bir marka haline geldik. Bu halka bugün hâlâ büyümeye devam ediyor. Son 4 yıldır Türkiye İhracatçılar Birliği’nin elektrik ve elektronik sektöründeki ilk 100 ihracatçı listesinde yer alarak İhracat Onur Ödülü almaktayız. Açıldığımız yeni pazarlar, standardı yüksek ve sürekli jeneratör çalışma ihtiyacı olan zor pazarlar.

Neden zor pazarlar?
Buralar elektriğin olmadığı ya da çok sık kesildiği coğrafyalar. Ayrıca sıcaklığın fazla olduğu ülkeler. Dolayısıyla daha özel motorların kullanılması ihtiyacı ortaya çıktı. Bu nedenle, yüksek teknoloji ürünü motor, alternatör ve ekipmanlar kullanarak bu bölgelerdeki pazarımızı genişlettik. Irak’tan Körfez ülkelerine, Kuzey Afrika’dan Tanzanya’ya kadar Afrika’nın tamamına, Güney Asya’da Kamboçya’dan Nepal ve Myanmar’a, Avrupa’nın tamamından Orta Asya’ya kadar birçok değişik iklimde uzun süre çalışmaya dayanıklı güçte jeneratörler üretiyoruz.

JENERATÖRLERİMİZ GRÖNLAND’DA DA EKVATOR’DA DA SORUNSUZ ÇALIŞIYOR
Hangi güçlerde jeneratörler üretiyorsunuz?

Müşterilerimizin talebine göre 12kVA’dan başlayarak 2500kVA’ya kadar tek parça ve özel senkron projelerle de istenilen güç aralığında üretim yapabilecek kapasitedeyiz. En son 10 x 1125kVA güçte Senkron (11250kVA) üretimimizi müşterimize sevk ettik. Bugüne kadar bu tip projelerden çok sayıda ürettiğimizi söyleyebilirim.

Dayanıklı ve güçlü jeneratörler geliştirebilmek için Ar-Ge’nizin de güçlü olması gerekiyor. Ar-Ge çalışmalarınızla ilgili de bilgi verebilir misiniz?
Alanında uzman mühendislerden oluşan nitelikli bir Ar-Ge ekibi kurduk. Ar-Ge ekibimiz, sürekli takip ettikleri dünyadaki gelişmelere paralel olarak özel tasarımlar yapıyor ve tasarımlarını sürekli yeniliyorlar. Yaptığımız yatırımlarla, jeneratör imalatında kullandığımız komponentlerin büyük bölümünü fabrikamızda üretiyoruz. Son teknolojiye uygun makine parkımız, boya tesisimiz ve montaj hattımız sayesinde üretimimizi dünya standartlarına uygun bir şekilde yapıyoruz. Ar-Ge ölçülendiriyor, tasarlıyor ve üretime aktarıyor. Üretimden çıktıktan sonra üzerinde tadilat ve değişiklik yapabiliyor. Bu sayede, Ar-Ge ekibimiz çalışmalarında daha verimli ve hızlı olma imkânına sahip oluyor. Jeneratörde en önemli unsur; motorun, alternatörün, şalt malzemelerinin kalitesiyle birlikte kabinin dayanıklılığı, ses seviyesi ve her türlü iklim koşullarında uzun süre sorunsuz çalışabiliyor olması. Bu konularda yukarıda anlattığımız gibi ciddi başarılar elde ettik. Grönland’da da, Ekvator’da da, yani en soğuk ve en sıcak yerde de jeneratörlerimiz sorunsuz çalışmaktadır. 

2. VE 3. FABRİKALARIMIZ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR
Biraz da tesislerinizden ve yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz? 

Sabiha Gökçen Havalimanı ile ortak sınırımız olan mevcut fabrikamızda, açık ve kapalı olmak üzere toplam 15 bin metrekarelik bir alan üzerinde faaliyet gösteriyoruz ama bugünkü şartlarda bize yeterli gelmiyor. Büyük hacimli jeneratör siparişleri alıyoruz ve zamanında yetiştirememe endişesi ile gelen siparişleri reddetmek zorunda kaldığımız zamanlar oluyor. Dolayısıyla ikinci bir fabrikayla ilgili çalışmalarımıza başladık. İkinci fabrikamızı, Tuzla Serbest Bölge’nin hemen bitişiğinde, Çayırova bölgesinde inşallah yılsonuna kadar bitireceğiz. Sac işleme, kabin, şase ve pano üretimini orada tek çatı altında yapmayı hedefliyoruz. Yani yeni fabrikamız bizim modüler jeneratör kompanent üretim hattımız olacak. Şu anda bulunduğumuz fabrikada da montajı tamamlayacağız. Böylece, ürettiğimiz modüler ürünlerimizle de dünyanın değişik yerlerinde jeneratör montajı yapma imkanımız olacak. Şu anda Cezayir’de böyle bir model geliştirdik. Oradaki distribütörümüze buradan ürünlerimizi modüler olarak gönderiyoruz. Orada son montaj işlemleri yapılıyor. Bundan sonraki aşamada da İngiltere’de bulunan firmamızla aynı işlemi yaparak oradan dünyadaki farklı pazarlara açılmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla ikinci fabrikamızı tamamladığımızda bu konuda daha hızlı gelişmeler kaydedeceğiz. Burada yıllık 7 bin adet kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz.

İkinci fabrika size yetecek mi? Siparişleriniz ne durumda?
Bildiğiniz gibi jeneratörde birim hacim çok büyük ve işimiz büyüdükçe yer ihtiyacımız her geçen gün daha da artarak devam edecek. Şimdiden, Balıkesir’de yeni büyük bir arsa satın aldık. İkinci fabrikamız faaliyete geçtikten sonra buradaki inşaata hemen başlamayı planlıyoruz. Çünkü, sadece bu sektörde değil, hangi sektörde olursanız olun, eğer doğru çalışırsanız, müşteri memnuniyetini gerçek manada ön planda tutarsanız, dünyanın neresinde olursanız olun, müşteri satış sonrası hizmetlerinizden memnun olursa, sizi hiç kimse engelleyemiyor. Yani çığ gibi büyüyorsunuz. Biz bunu yaşıyoruz ve görüyoruz. Müşteri müşteriye referans oluyor. Bir ülkede 100’den fazla şubesi olan milli bir banka, jeneratörlerini tamamen bizden aldı. Jeneratörlerimiz sorunsuz çalıştığı ve bir sorun olduğunda da en kısa zamanda çözüldüğünü gördükleri için, aynı ülkeden 6 farklı banka daha bizi tercih etti. 

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ 
Tüm dünyada müşteri memnuniyetini sağlayabiliyor musunuz?

Şöyle bir örnek verebilirim size. Bu çok önemli. Bunu herkes yapamaz. Bu, mantalite ve yürekle alakalı bir şey. Çek Cumhuriyeti’ne 600 kVA gücünde bir jeneratör gönderdik. Jeneratör olması gerekenden fazla duman çıkarıyordu. Çek Cumhuriyeti çevre duyarlılığı olan bir ülke. Çok basit bir ayarla hallolacak bir durumdu. Anlattık; ama oradaki kişiler o ayarı yapamadı. Teknisye nimizi göndermek istedik, vize süreci uzadı. Vakit kaybetmemek, müşterimizi zor durumda bırakmamak adına, ben hemen oradaki müşterimizi arayıp şöyle dedim: “Sizdeki jeneratörün aynısını bugün tıra yüklüyorum. Ulaştığında siz de oradaki jeneratörü aynı tırla geri gönderiyorsunuz. Her türlü yol, indirme-bindirme, çift taraflı gümrükleme; tüm masraflar tarafımıza ait.” Bu bize yaklaşık 16 bin dolara mal oldu. Bunu Bangladeş’teki bir müşterime de yaptım. 5 dolarlık bir parça için… Çözemediler… Buradan 3 kişi gönderdim bir kuruş bile talep etmeden… Bütün ürünlerimiz problemli olsa buna dayanabilir miyiz? Hayır. 10 yıldır ihracat yapıyorum. Üç ayrı yerde bu tip sorun yaşandı. Dolayısıyla, ne kadar kaliteli mal ürettiğimiz ve bir sorun çıktığında ne kadar sürede reaksiyon gösterdiğimiz ortaya çıkmış oldu.

TURQUALITY DESTEĞİ İLE DAHA FAZLA İHRACAT YAPACAĞIZ
KJ Power Jeneratör bir dünya markası. Bu markayı daha da güçlendirmek için Turquality programından yararlanma girişiminiz var mı?
Turquality bizim için çok önemli. Bununla ilgili sürecimizi başlattık. Turquality belgemizi aldıktan sonra talebin çok olduğu ülke ve bölgelerde depolar, showroomlar yapmayı planlıyoruz. Bu yatırımları da devletin teşviği ve yüreklendirmesiyle yapacağız inşallah. Bunları yapabilmek için Turquality’nin şart olduğunun bilincindeyiz. Turquality için hızlı bir şekilde organize olduk. Umuyorum ki hiçbir sorun yaşamadan bu belgeyi almaya hak kazanacağız. Bu konuda kimsede olmayan bir avantajımız olduğunu düşünüyoruz. Biz kendi yazılımımızı kendimiz geliştiren bir firmayız. Bunun için 10 kişilik yazılım ekibimizin olduğu ayrı bir yazılım firması kurduk. Yazılımımızla ticari hareketlerimizi, ihracatımızı, ithalatımızı, üretimdeki her aşamayı, üretimin istasyon bazındaki akışını, stoktaki anlık değişimleri, alımımızı, satımımızı, kârlılık oranlarını en ince ayrıntısına kadar anlık olarak takip edebiliyoruz. Bu açıdan diğer firmalara göre açık ara şanslıyız diyebilirim. 

ZARA İÇİN BEN DE ELİMDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİM
Geçtiğimiz günlerde ZASİAD (Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği) Başkanı seçildiniz. Dernekle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Yaklaşık 10 yıl önce kurulan ZASİAD, Zara ile ilgili kültürel ve sosyal etkinlikler düzenleyen, ciddi bir marka değeri olan, Zaralı iş adamlarını ortak bir çatı altında toplayan bir dernek. Doğduğumuz yerin ekonomik gelişmesi, oradaki sosyal hayatın canlandırılmasıyla ilgili çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Memleketimize okul ve yurt yapmak gibi eğitime destek faaliyetlerinde de bulunuyoruz. Derneğimizle ilgili başkanlık görevi bu dönem bana verildi. Ben ve diğer yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım, hep birlikte memleketimize güzel işler yapılması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu dönemdeki öncelikli görevimiz, memleketimizde doğal yaşamın korunması, organik tarım ve hayvancılığın geliştirilerek Zara’nın doğa turizminin uğrak yerlerinden biri olmasını sağlamak ve organik gıda merkezi haline getirmek olacaktır.

KJ POWER JENERATÖR’ÜN ÖZEL TASARIM KABİNLERİNİN ÖZELLİKLERİ
KJ Power Jeneratör’ün 10 KVA’dan 2 bin 500 KVA’ya kadar olan jeneratörler için ürettiği tüm kabinler, sektör standartlarının çok üzerindeki saclardan imal ediliyor. Tüm ürünlerde, elektrostatik toz boya ve kaliteli işçilik standart olarak sunuluyor. Tüm kabinler, elektrostatik toz boya hattında önce nano seramik kaplama yüzey hazırlayıcı kimyasalı ile paslanmaya karşı güçlendiriliyor. Sonrasında elektrostatik toz boyama tekniğiyle boyanıyor.
Kullanılacak malzemeden boyaya, ses seviyesinden ek donanım ve fonksiyonlara, hangi güçte olursa olsun, müşterilerin gereksinimleri doğrultusunda kabin tasarım ve üretimi gerçekleştiriliyor. Jeneratörlerin konumlandıracağı lokasyonda gerekli keşif çalışmaları yapılarak tasarım aşamasında da müşterilere destek olunuyor. 
Tüm kabinlerin özel bölmelerinde, yüksek ses kesme kapasitesine sahip susturucular bulunuyor. Egzoz boruları ve susturucunun ısı izolasyonu sağlanıyor. Kabinlerin iç duvarlarında ısı ve sese dayanıklı ISO sertifikalı yanmaz tip özel akustik süngerler kullanılıyor. Müşterilerin talep etmesi durumunda, daha güçlü ses yalıtımı sağlamak için perfore sac kaplı taş yünü de kullanılabiliyor.
KJ Power Jeneratör’ün tüm kabinleri, DIN EN ISO 9227 tuzlu su püskürtme sertifikasına sahip.
Şaselerde en az 3 mm sıcak yassı sac mamul kullanılıyor. Standart şaselerde günlük yakıt tankı şase içerisinde bulunuyor. Müşterilerin talepleri doğrultusunda çift cidarlı yakıt tankı ve farklı kapasitelerde şase imal edilebiliyor. 
Modüler olarak imal edilen kabinlerde, kabin saclarının bağlantı noktaları paslanmaz cıvatalarla birleştiriliyor ve cıvatalar dışarıdan görülmeyecek şekilde dizayn ediliyor. Kabin kapılarında da paslanmaz menteşe ve kilitler kullanılıyor.

ghjjh

Yukarı