Ana içeriğe atla

bridgestone

SGS TRANSİTNET İLE TAŞIMALAR DAHA HIZLI VE DAHA KOLAY

14.02.2019 - 17:49

SGS TRANSİTNET GENEL MÜDÜRÜ MİNE KAYA İLE SGS VE SGS TRANSİTNET’İN HİZMETLERİNİ KONUŞTUK. KAYA, “SGS DEMEK GÜVEN VE HUZUR DEMEK. SGS TRANSİTNET DEMEK, TAŞIMALARIN DAHA HIZLI VE DAHA KOLAY OLMASI DEMEK.” DİYOR.

İsviçre merkezli SGS, uzun yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteriyor ve Türk ekonomisinin kalite, güvenlik ve bütünlüğünü desteklemek adına birçok alanda geniş hizmetler sunuyor. Kapsamlı hizmetler verdiği alanlardan bir diğeri ise ulusal ve uluslararası taşımacılık. SGS TransitNet, transit beyannameleri oluşturmanızı, gümrüklere sunmanızı ve takip etmenizi sağlayan güvenli, çok lisanlı ve web tabanlı bir platform. Tüm AB ve Türkiye NCTS düzenlemeleriyle tam uyumlu. SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya ile SGS ve SGS TransitNet’in hizmetlerini konuştuk. 

SGS’yi sizin ağzınızdan tanıyarak başlayalım isterseniz.
Şirketimiz SGS Supervise Gözetme Etüd Kontrol Servisleri AŞ, merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan SGS Société Générale de Surveillance Grubu’nun Türkiye’deki ana şirketidir. 1876’da kurulan SGS Grubu, dünya genelinde yaklaşık 97 binden fazla çalışanı, 2 bin 600 ofis ve laboratuvarıyla müşterilerine gözetim, denetim, test ve belgelendirme hizmetleri sunmaktadır. SGS’nin ülkemizdeki faaliyetleri de çok eskilere uzanmaktadır. Uzun yıllar önce birkaç kişinin çalıştığı küçük bir ofisle başlayan SGS, bugün 4 farklı şirket ve bin 100 kişiden fazla çalışanıyla geniş bir kadroya ulaşmıştır. Merkezi İstanbul’da bulunan SGS Türkiye; Mersin, İskenderun, İzmir, Bandırma, Samsun, Kocaeli, Ankara, Antalya, Tekirdağ, Antakya, Çanakkale Biga, Güllük, Zonguldak, Trabzon’da bulunan ofis ve laboratuvarları ile ülkemizin her yerine, bunlara ilaveten Erbil şubesi ile Kuzey Irak’ta da hizmet sunmaktadır. 
 

ss

İLK BEYAN BİZİM TARAFIMIZDAN AÇILDI
SGS TransitNet ile ilgili bilgi verebilir misiniz? SGS’nin bir departmanı mı, ayrı bir şirket mi?

SGS TransitNet, SGS çatısı altında ve tamamen kendi sermayesi kapsamında kurulmuş bir iştirak firmasıdır. Türkiye’nin Ortak Transit’e dahil olmasıyla beraber, SGS öncelikle burada bulunan bir dernek aracılığıyla Türkiye piyasasına girmeye karar veriyor. Fakat 1 Mart 2012 tarihi itibarıyla, yukarıda da bahsettiğim şekilde, bu yapıyı kendi bünyesi altında topluyor. Bu tarihten itibaren, Türkiye’de ve birçok Avrupa ülkesinde teminatı olan ve bu ülkelerden müşterilerine direkt beyan açabilme hizmeti sağlayan tek kuruluştur. Dolayısıyla bu sorunun cevabı biraz karmaşık olmakla beraber, resmiyette ayrı fakat SGS çatısı altında bir şirketiz.

SGS TransitNet’in taşımacılığa sağladığı kolaylıklar nelerdir?
Gümrük Bakanlığı nezdinde ilk beyan bizim tarafımızdan açıldı. Daha önce taşımalar tamamen tır karnesiyle gerçekleştiriliyordu. Kâğıt ortamında yapılıyor ve maliyetli oluyordu. Bu da çeşitli sıkıntılara yol açıyordu. Ortak transit rejiminin getirdiği faydalar RoderNet adı altında SGS ile başladı. Sonra RODER ile Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND)’nin birleşme kararına istinaden UNDNet olarak bir süre faaliyetine devam etti. Sonrasındaki gelişmelerde istenilen anlaşmalar sağlanamadığı için SGS tek başına bu alanda hizmet vermeye karar verdi ve SGS TransitNet Transit Destek Hizmetleri AŞ kuruldu. Gururla söyleyebilirim ki; 2017’den bu yana SGS Trasitnet’in genel müdürüyüm. Geldiğimde 45 kişilik bir ekibimiz vardı. İş hacmimiz giderek arttı ve şu an 63 kişilik bir ekiple çalışıyoruz.

GÜMRÜKLER DAHA HIZLI VE KOLAY 
SGS TransitNet’in hizmetlerini daha iyi anlayabilmek için bir örnek üzerinden anlatabilir misiniz? Mesela, bir tır Türkiye’den yük alıp Almanya’ya gidecek. Boşalttıktan sonra tekrar yük alıp Türkiye’ye dönecek. Bu taşıma işinde SGS TransitNet ne gibi kolaylıklar sunuyor?

Öncelikle, bizim böyle bir örnekteki rolümüz, taşınan yükün vergilerinin teminat altına alınması ve bu kapsamda gümrüklerle entegre olan sistemimiz üzerinden transit beyanname hazırlanmasıdır. Yükün vergilerinin teminat altına alınması demek, Gümrük Bakanlığı’na sunulmuş kapsamlı teminat mektubunuz olması demektir. Bizim hâlihazırda hem Türkiye hem de Avrupa’da bulunan 18 farklı ülkenin Gümrük Bakanlığı’na sunulmuş kapsamlı teminat mektubumuz bulunmaktadır. Bununla beraber, SGS TransitNet olarak teminat mektuplarımızın yanı sıra gümrüklerle entegre bir şekilde çalışan web tabanlı bir sistem üzerinden hizmet vermekteyiz. Taşımacı, bir malın taşımasını gerçekleştireceği zaman, ihracat beyannamesi, malın faturası gibi ilgili bütün belgeleri, kendisine tanımladığımız kullanıcı adı ve şifreyle ister kendi ofisinden veya internete erişebileceği herhangi bir yerden TransitNet Sistemi’ne giriş yaparak veya ilgili evrakları bize göndererek T1, T2, TR, ENS beyanları sunabilir veya sunulmasını talep edebilir. Sistemimiz üzerinden sunulan transit beyannameler sayesinde, şoför yol güzergâhında herhangi bir bilgi ve belge sunmadan varış noktasına kadar gidiyor. Yani bu sayede hem zamandan hem de ek maliyetlerden tasarruf etmiş oluyor.

Başka avantajlar sağlıyor musunuz?
Öncelikle yukarıda da bahsettiğim gibi, SGS TransitNet olarak Türkiye, Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Letonya, Litvanya, İspanya, Estonya, Belarus, Hollanda, Slovakya ve Slovenya tanımlı kapsamlı teminatımız ve bu ülkelerdeki ‘Asıl Sorumlu’ statümüz sayesinde, taşımacı firmalara özellikle ithalat taşımaları için büyük avantajlar sağlamaktayız. Bu ülkelerin çoğunda, şoförlerle işlemleri yürütebiliyoruz. Bu da firmalara, ortalama 25 Euro civarında olan spedisyon masrafından tasarruf ettiriyor. İhracat taşımalarında Almanya ve oradan iç gümrüklere veya başka ülkelere taşıma yapan firmalar için sunmuş olduğumuz hizmetten de bahsetmek isterim. Şöyle ki: Almanya’ya açılacak Türkiye’den başlatılan T1’e bağlı olarak Suben veya Bad Reichenhall gümrüklerinde nakliyecilerin ihtiyacı olan açık/kapalı T1’ler için ekstra bir ücret talep etmeden, son gümrüğe kadar ihtiyaç duyulan tüm teminat tarafımızdan sağlanacaktır. Bu şekilde sınır gümrüklerinden ortalama 2-3 T1 hazırlayan bir nakliyeci, bu taşımayı bizimle yapması durumunda ortalama 50 Euro civarı bir tasarruf sağlamış olacak.

Taşınacak ürünlerin gözetim ve kontrolünü de yapıyor musunuz?
Gerektiğinde yapıyoruz. Bazı taşımalara da refakat ediyoruz. Bizim çalışma prensibimiz, her taşımayı yapmak değil, tehlike arz etmeyen, sağlıklı ve yasal olan her taşımaya eşlik etmek ve onun sorumluluğunu üstlenmek. Mesela, bu anlamda geçen yıl bir altın taşıması vardı. İstanbul içindeydi. Yönetim katından arkadaşlarım, her bir araca bilfiil eşlik ettiler. Yeri geldiğinde, yüklemeye de nezaret edebiliyoruz. Kendi gözümüzle görmek istiyoruz.
 

sss

MÜŞTERİLERİMİZLE DEVAMLI KONTAK HALİNDEYİZ
Sizi ayıran başka özelliklerinizden de bahsedebilir misiniz? 

Bizi ayıran en önemli özelliklerimizden biri de risk yönetimi diye 7 kişiden oluşan bir bölümümüz var. Tek tek, firma firma beyanların kapatılması için müşterilerimizle devamlı kontak halindeler ve yoğun çaba sarf ediyorlar. Sorun yaşanmasın ve herhangi bir cezai durumla karşı karşıya kalınmasın diye.

SGS, ‘ULUSLARARASI GÖZETİM ŞİRKETİ’ OLARAK YETKİLENDİRİLMİŞ BİR FİRMA
SGS’nin hizmetleriyle ilgili bilgi verebilir misiniz? 

SGS, TÜRKAK tarafından verilmiş olan TS EN ISO/IEC 17020, TS EN ISO/IEC 17025 akreditasyon belgelerine sahiptir. Ayrıca ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 standart gerekliliklerine uygun kalite yönetim sistemini kurmuş ve dış kuruluşlar tarafından belgelendirilmiştir. Ayrıca çeşitli gözetme ve muayene faaliyetleri kapsamında Avrupa Birliği tarafından onaylanmış kuruluş (NoBo) olarak tanınmış ve de Ekonomi Bakanlığı tarafından da Uluslararası Gözetim Şirketi olarak yetkilendirilmiştir. SGS Türkiye’nin tekstil ve tüketici ürünleri, oyuncak, kırtasiye, gıda ile temas eden ürünler, kozmetik, elektrik ve elektronik, ayakkabı, gaz yakan cihazlar, gıda, petrol ürünleri, kimyasallar, kullanılmış yağlar, jeokimya ve maden, kömür, çevre analizi konularında hizmet veren laboratuvarları bulunmaktadır. 

SGS’nin ana hizmetlerini özetleyebilir misiniz?
Ana hizmetlerimizi şöyle özetleyebiliriz:
Gözetim ve Denetim: Dünya lideri SGS olarak gözetim ve denetim hizmetlerimiz sayesinde, ticaretini yaptığınız malların durum ve ağırlıklarının nakliye esnasında kontrol edilmesine, kalite ve miktar kontrolü yapmanıza, tüm farklı bölge ve pazarlarda geçerli olan ilgili yasal düzenlemelere uymanıza yardımcı olur.
Test: Konusunda uzman ve deneyimli personelden oluşan global laboratuvar ağı sayesinde risklerin azaltılmasına, piyasaya sunum süresinin kısaltılmasına, kalite, güvenlik ve performansın ilgili sağlık, güvenlik ve yasal düzenlemelere uygun olmasına katkı sağlar. 
Belgelendirme: ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 27001, ISO 14064, ISO 50001, ISO 22000, BRC FOOD, BRC IOP, IFS FOOD, FSSC 22000 gibi birçok belgelendirme hizmetleri sayesinde ürün, süreç, sistem veya hizmetlerinizin her türlü ulusal ve uluslararası standart ve düzenlemeye ya da müşteri tarafından tanımlanan standartlara uygun olmasını mümkün kılmaktayız.

AKTİF MÜŞTERİ SAYISI GİDEREK ARTIYOR
SGS TransitNet, yeni yapılanmanın ardından müşteri ziyaretleri ve pazarlama faaliyetlerine hız verdi. Genel Müdür Mine Kaya, “Yurt içinde Mersin, Gaziantep ve Hatay’a gittik. Yurtdışında beraber çalıştığımız kurumlarla olan aksaklıkları yok etmek ve daha iyi iş işleyişleri sağlamak adına hizmet verdiğimiz ülkelere ziyaretler düzenledik. 2017’de aktif olarak sistemimizi kullanan 446 müşterimiz vardı. 2018’de ise 137 taşımacı daha hizmet almak üzere sistemimize katıldı. Toplam 583 aktif müşterimizle 2018’i sonlandırdık. 2019, bu yöndeki çalışmalarımıza yoğunluk vermemiz gereken bir yıl olacak.” diyor. 

dfs

Yukarı