Ana içeriğe atla

bridgestone

TÜKETİCİLERİMİZİ SAĞLIKLI ÜRÜNLER İLE BULUŞTURUYORUZ

12.06.2019 - 16:44

İŞ DÜNYASINDA KADIN YÖNETİCİLERİN SAYISI GİDEREK ARTIYOR. ONLARDAN BİRİ DE REİS GIDA YÖNETİM KURULU ÜYESİ IŞILAY REİS. YÖNETİCİ POZİSYONUNA ULAŞANA KADAR TÜM DEPARTMANLARDA GÖREV ALDIĞINI, BU DURUMUN DA İŞİNİ DAHA FAZLA BENİMSEMESİNE SEBEP OLDUĞUNU ANLATAN REİS, GIDA SEKTÖRÜNDE BİR KADIN YÖNETİCİ OLARAK YAPMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ.

Işılay Hanım, öncelikle iş hayatına giriş hikayenizi bizlerle paylaşır mısınız? 
İş hayatına çok erken başladım ve  bu başlangıç benim başarı merdivenlerinde daha sağlam adımlar atmamı sağladı. Yönetici pozisyonuna ulaşana kadar tüm departmanlarda görev aldım. Bu da benim işimi daha fazla benimsememe ve sahiplenmeme sebep oldu. Azim ve kararlılığımla güçlü bir yönetici olmam gerekiyordu. Bu sorumlulukla işime sarıldım.  

“GAZETE MUHABİRİ OLARAK DA GÖREV YAPTIM”
Çalışma hayatında farkındalık ve inovasyonu iyi bir şekilde yönetmem gerekiyordu. Atalarımızın da söylediği gibi; ‘’Yürük at yemini kendi artırır’’ diyerek üniversite bittikten sonrada eğitimime devam ederek MBA yaptım. Çünkü daha kararlı ve sağlam adımlarla ilerlemem gerekiyordu. Azimle, sabırla ve inançla çok büyük hatta imkansız denilebilecek başarılar kazanılır. Her zaman bu şekilde düşündüm. Bir dönem firmam dışında da çalışma imkanım oldu. Türkiye’nin önemli bir gazetesinde gazete muhabiri olarak da görev yaptım. Ancak aile şirketimiz benim her zaman önceliğimdi, çocukluğumdan beri var olmak istediğim yerdi. Bu yüzden halen Reis Gıda Yönetim Kurulunda görevlerimi devam ettiriyorum.

REİS GIDA İLETİŞİMİN ÖN PLANDA OLDUĞU BİR ŞİRKET
Reis, bir aile şirketi. Bu yüzden aile yapısı içerisinde değerlerimizi koruyarak ve sürdürülebilirliği sağlayarak ilerliyoruz. Aile içi ilişkileri ile iş hayatı kuralları arasındaki etkileşim oldukça önem arz ediyor. İletişimin ön planda olduğu bir yapıya sahibiz. Bu nedenle, hızlı karar alınması, aynı hedefe emin adımlarla ilerlenmesi ve hedeflere daha kolay erişilmesinin avantajlarını yaşadık.
Şirketimde öncelikli amacım, var olan itibarı korumak ve gelecek nesillerde de sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Ülkemizde üçüncü kuşakların yönettiği şirket sayısı yok denecek kadar az. Ancak itibarı güçlü şirketler gelecek nesillerde var olmayı sürdürecekler. 2016 yılında Nielsen tarafından yapılan bir araştırmada Reis kendi sektöründe en güvenilen en çok tercih ve tavsiye edilen marka olduğu sonucun ulaşıldı. Gelecek nesil olan evlatlarımıza bayrağı verirken bu güven sayesinde sarsılmaz temeller üzerinde daha güçlü ve kararlı adımlar ile ilerleyeceklerini düşünüyorum. 
 

rrr

ÇOCUKLARA BAKLİYATI SEVDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ
Gıda sektöründe bir kadın yönetici olarak nasıl sorumluluklarınız oluyor?

Gıda sektöründe çalışan bir kadın olarak sorumluluğumu ve üzerime düşen görevleri daha fazla yerine getirmem gerektiğini düşünüyorum. Sektörümün bana verdiği farklı sorumluluklar da bulunuyor. Ailelerin, çocukların sağlıklı beslenmeleri için daha fazla çalışmalı gıda sektöründe daha titiz çalışmalar gerçekleştirmeliyim. Gıda sektöründe çalışan biri olarak tüketici bilinçlendirmeli, sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda yönlendirmeliyim.
Bu sebeple 2009 yılında yapılan bir araştırma sonucu ile ‘Obezite Önlenebilir’ projesini hayata geçirdik. Bu araştırmada bakliyat ile yapılan yemeklere bakıldığında geleneksel yemek kültürümüzün yok olmaya başladığını gözlemledik. Çünkü mercimek ile yapılan yemekler nelerdir sorusuna aldığımız tek bir cevap vardı. Oda mercimek çorbası ya da nohut ile sadece nohut yemeği. Oysaki nohuttan humus, nohut köftesi, nohut salatası, mercimekten mercimekli köfte, mercimek salatası gibi birçok çeşit yemek yapılabilir. Maş fasulye ve börülcenin gençlerimiz tarafından hiç bilinmediği sonucuna ulaşıldı. Bu yüzden geleneksel yemek kültürümüzden uzaklaşıldığı ve fast food tarzı atıştırmalık yiyeceklerin daha fazla tüketildiğini gördük. 
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite toplum sağlığını tehdit eden rakamlara ulaştı. Reis Gıda olarak obezite ile mücadele kapsamında abur cubura kaşı durarak çocuklara bakliyatı sevdirmek için çalışıyoruz. 2009 yılında ‘Geleneksel Lezzetler Sağlıklı Nesiller’ diyerek başlattığımız ‘Obezite Önlenebilir’ projemiz ‘Abur Cubur Olacağı Budur’ ‘ Abur Cubura Karnımız Tok’ sloganlarıyla obezite farkındalığı yarattık. Sonraki yıllarda ‘Ev Yemeği Sofrada, Hesap Ortada’ kampanyası ile ev yemeğinin ne kadar ekonomik olduğunu vurguladık. ‘Tüm Sevdikleriniz Sofrada Buluşuyorsa Hayat İşte O zaman Tamam’ diyerek geleneksel aile sofralarına önem verilmesini istedik. 

SAĞLIKLI YAŞAM KALİTELİ BİR GELECEĞE ZEMİN HAZIRLAR
Projemizin devamında aile ve çocuk katılımlı etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Birçok konferans ve seminerler ile bu konuyu gençlerimize aktarıyoruz. Çünkü sağlıklı beslenme alışkanlığı çocukluk çağında kazanılır. Sağlıklı Yaşam Kaliteli Bir Geleceğe Zemin Hazırlar. Obezite sorunu devam ettiği sürece, Reis ailesi olarak öncülüğünü yaptığımız sosyal sorumluluk projemize devam edeceğiz. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin önemini dün olduğu gibi bugün ve gelecekte, her platformda gündeme taşıyacağız. Çünkü sağlıklı yemek, iyi gelecektir.
Obezite ile mücadele çalışmaları doğrultusunda insan sağlığına verdiğimiz önem ile T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından “Teşekkür Plaketi” ne layık görüldük. 

ÖDÜLLÜ BİRÇOK SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ…
Obezite ile ilgili sosyal sorumluluklarımız yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projelerimizi de beraberinde yürütmekteyiz.  Toplumsal bir yara olan sokak çocukları, sosyal hayata tutunma mücadelesi veren bedensel ve zihinsel engelliler, kadın sığınma evleri, Çocuk Esirgeme Kurumları, Darülaceze, Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı gibi birçok projeye, maddi ve manevi destek sağlamaya devam ediyoruz. 
Dünyada yaşanan doğal afetlere duyarsız kalmayarak gıda ve giyecek yardımlarımızı da gerçekleştiriyoruz. Sadece ülke sınırları içerisinde değil yurt dışında da desteklerimizi devam ettiriyoruz.  Reis Gıda olarak sosyal sorumluluğumuzu yerine getirdiğimiz için Türk Kızılay’ının 144. yaşında, yurt içi ve yurt dışı insani yardım operasyonlarına verdiğimiz desteklerden dolayı Altın Madalya ödülünü aldık.
Toplumsal projelerin yanında, çevre odaklı çalışmalarda da öncülüğümüz ile Yeşil Ekonomi ödülünü aldık.  
Reis Gıda olarak sektörde 38 yıldır faaliyet gösteriyor ve tüketicilerimizi sağlıklı ürünler ile buluşturuyoruz. En son sektör ile paylaştığımız Royal serisinden bahsetmek isterim. Geleceğin 50 gıdası arasında yer alan kinoa, chia, beluga mercimeği, siyah nohut, siyah fasulye gibi sağlıklı ürün gruplarını da tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Burada çalışmalarımızı bir kadın titizliği ile gerçekleştirdik. Yeni ürün gurubunun ambalajını tasarlarken gıda atığı ve israfının önüne geçmek için ağzı kilitli ambalajları tercih ettik. Yine tüketicimizin mutfakta kullanım miktarlarını göz ününe alarak 500 gramlık paketler ürettik. Yüksek protein ve lif oranları ile öne çıkan Royal serimizi ile yeterli ve dengeli beslenmeye yardımcı olmayı hedefledik. 

BİLİNÇLİ BİR TOPLUM OLUŞMASINA KATKIDA BULUNUYORUZ
Reis Gıda’nın genel olarak çalışmalarından bahseder misiniz?

Biz Reis Gıda olarak 1981'den bugüne sosyal sorumluluğumuzu şirket politikamıza yansıtıp marka kültürümüzün bir parçası haline getirdik. Kurulduğumuz günden bu yana hayata geçirdiğimiz projeler ile topluma faydalı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde eğitime, sağlığa, çevreye, geleneksel değerlerimize ve gelecek nesillere sahip çıkarak daha bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunuyoruz. Topluma ve çevreye olan sosyal sorumluluğumuzun bilinci ile çalışmalarımızı gerçekleştirerek sorunlara farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 
Markalaşma sürecimizde kurucumuz Mehmet Reis’in 43 yıllık tecrübesi ile gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya bırakabilmek için marka ilkelerimizin temelini sürdürülebilir tarıma dayandırdık. Girişimcilik ve inovasyon ile öncelikli amacımız değer yaratmak için ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında Türk tarımının sorunlarının tespiti ve çözümü için çalışıyoruz. Verimliliğin iyileştirilmesi adına sürekli katkıda bulunuyoruz. Çiftçilerimizi yerli tohumun korunması ve kullanılması için teşvik ediyoruz.  İç ve dış pazarda çiftçimizin alın teriyle harmanladığı yerli mahsul ürünlerimizin tanıtımını yaparak 26 ülkeye ihracatını gerçekleştiriyoruz. 
Sahiplendiğimiz ilkeler ile tarımda verimliği ve üretimi artırmak için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızla sektör öncülüğünü gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda sosyal sorumluluk düşüncesiyle; yerel bir değer olan Taşköprü'nün en önemli gelir kaynağı olan sarımsağı 2000 yılında ilk defa işleyen ve sanayi mamulü haline getiren bir marka olduk.  

“YEMEĞİNİ PAYLAŞMAK İÇİN SES VER” PROJESİ
Ramazan ayında sosyal medya üzerinden bir proje başlattınız. Bu projeyi anlatır mısınız?

Paylaşma ve yardımlaşma için farkındalık oluşturacak projeler gerçekleştiriyoruz. Sosyal medya üzerinden başlattığımız niyetliyiz projemiz ile Ramazan ayında herkesi yardımlaşmaya davet ettik. Geçtiğimiz yıl “bir tabak paylaş” sloganı ile gerçekleştirilen projemizde amaç yardıma ihtiyacı olan kişileri anlayarak bir farkındalık yaratmaktı. Sosyal medyada maalesef herkes yediği yemeğin fotoğrafını çekip paylaşıyor. O yemeğe ulaşamayanlarda var. Bu yüzden gelin boş tabak paylaşın Reis onu ihtiyaç sahipleri için doldursun dedik. Bu yılda projenin devamlılığı için “Yemeğini Paylaşmak İçin Ses Ver” diyerek boş tabağa kaşık ya da çatal ile vurulan anın videosunu #SesVer etiketiyle paylaşın her ses bir umut olsun sofralar birlik olsun dedik.  Bu proje birçok resmi yardım kuruluşuyla gerçekleşti. Ramazan ayının hissiyatına yakışır bir biçimde “Paylaşmaya Niyetliyiz” sloganı ile başlattığımız projemizde, Kızılay’a gönderdiğimiz yardımlarla 32 bin kişinin sofrasını, katılımcıların paylaşımları sayesinde umutla doldurduk. Paylaşım yapan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz..
 

rr

“BABAM HER ZAMAN ROL MODELİM OLDU”
Babalar günü özelinde neler söylemek istersiniz? Ayrıca Reis Gıda olarak Babalar Günü’ne özel bir sosyal medya kampanyası başlatacak mısınız?

Çocuklarından şefkati esirgemeyen, çocuklarına iyi bir hayat sunabilmek için kendi hayatından bile fedakarlık yapan tüm anne ve babalarımız en kıymetli varlıklarımızdır. Annelerimiz yaşam mimarımız, babalarımız ise güven verendir. Babam benim her zaman rol modelim olmuştur. Annemden aldığım cesaret ve disiplin, babamdan aldığım güç ve güven ile iş yaşamımda kararlı adımlarla ilerliyorum. Anne ve babalarımıza evlatlar olarak çok şey borçluyuz. 
Reis Gıda olarak bu anlamlı günde sosyal medya kampanyası yaparak babalarına teşekkür etmek isteyen herkesi, ‘Teşekkürler Baba’ sloganı eşliğinde bir video çekmeye davet ediyor. Aslında birçok sebep var babalarımıza teşekkür etmemizi gerektiren, bir yerden başlamalıyız. 
Şehit olan ve aramızdan ayrılan babalarımız başta olmak üzere; tüm babaların Babalar Günü’nü kutlarım. 

dfs

Yukarı