Ana içeriğe atla

ayos

Yatırımların sürdürülebilir olması gerekiyor

06.09.2017 - 11:07

Gerek firmaları gerekse AVM yatırımları hakkında ayrıntılar veren NTS Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Behiye Savaşkan, aynı zamanda hedefleri noktasında da bizlere bilgiler verdi. “Sektörümüz hızla büyüyor, biz bugünün değil geleceğin yatırımlarını yaratmak istiyoruz” açıklamasını yapan Savaşkan, “Hedefimiz, öncelikle portföyümüzü genişletip, yeni projeler geliştirmek; yenileme, geliştirme ve profesyonel yönetim hizmetleri konusunda tüm il ve ilçelerde başarılı yeni projelere imza atmak” dedi.

Alışveriş merkezi ve perakende sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteriyorsunuz. NTS ne zaman kuruldu? Kurulduğunuz günden bu yana nasıl bir gelişim izlediniz?
NTS Danışmanlık, Nisan 2007 yılında doğru proje ve doğru yatırım grubu ile AVM yatırımı yapan gayrimenkul şirketlerine ve inşaat şirketlerine, yurt içi ve yurt dışında proje geliştirme, raporlama hizmeti, pazarlama, konsept oluşturma, kiralama, yönetim, yönetim danışmanlığı, arazi alım-satım, fizibilite çalışmaları gibi konularda hizmet vermek üzere kuruldu. On yıldır alışveriş merkezi ve perakende sektörüne hizmet veriyoruz. On yıl içerisinde birçok projeye imza attık ve yeni projelerimizi başarıyla hayata geçirmeye devam ediyoruz. NTS Danışmanlık olarak ölçülü büyümek için çaba sarf ediyor, sürdürülebilirliği olan alışveriş merkezleri oluşturmaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar imza attığımız projelere baktığımızda doğru stratejilerimiz ile beraber başarıya ulaştığımızı düşünüyorum.

Şimdiye kadar hangi projeleri hayata geçirdiniz?
2007’den bugüne kadar 30’dan fazla projeye kiralama, yönetim, yönetim danışmanlığı ve proje geliştirme desteği verdik. Özellikle Anadolu’da birçok ulusal markayı AVM ziyaretçilerine kazandırdık. İstanbul başta olmak üzere Artvin, Karabük, Kütahya, Tavşanlı, Sapanca, İzmit, Körfez,  Ordu, Siirt, Diyarbakır, Ağrı, Ankara, Polatlı, Fatsa, Kayseri, Marmaris, Zonguldak, İzmir, Mersin, Foça, Elazığ, Giresun, Kırıkkale, Turgutlu, Bodrum, Antalya birçok alışveriş merkezi projesine kiralama ve yönetim olarak destek verdiğimiz il ve ilçelerin başında geliyor.

Şu anda sürdürdüğünüz yeni projeleriniz var mı?
Ankara Polatlı’da 120 bin metrekare alana sahip Kartaltepe AVM projesine, Ağrı Patnos’da 55 bin metrekare alana sahip Patnos Life AVM projesine başladık. Her ikisi de bölgenin ilk ve tek alışveriş merkezi projesi olmaya hazırlanıyor.

NTS Danışmanlık olarak çalışmalarınızı değerlendirirsek,  yatırama karar verirken önemli faktörler neler, hangi farklarınızla ön plana çıkıyorsunuz?
Alışveriş merkezi yatırımı için karar alırken birçok kriterin bir arada, optimum bir şekilde örtüşmesi gerekiyor. Çünkü bu uzun soluklu bir yatırım alanı… Paranızı yatırıyorsunuz ve geri dönüşü için fizibil bir sonuç bekliyorsunuz. NTS Danışmanlık olarak yatırım planlamasına aldığımız veya kiralama danışmanlığına karar verdiğimiz projelerde ulusal, uluslararası ve bölgeye uygun yerel markaların doğru merkezlerde, uygun konseptlerde yer almasını sağlıyoruz. Sunduğumuz hizmetler dahilinde alışveriş merkezlerinin genel organizasyon yapısını oluşturma, rekabet analizi, bölgesel ekonomik ve sosyal yapı incelemeleri, konsept tasarım, sektör ve marka karmasının oluşturulması, kiracı seçimi, kiralama, yatırımcı-kiracı ilişkisini en uygun seviyede tutup, ticari etik kurallar çerçevesinde arsa ve inşaat maliyeti dahil bir bütün halinde hesaplamaları yaparak, yatırım dönüşümü değerleme raporlamaları ile fizibil hale getiriyoruz. 
NTS Danışmanlık olarak kendimize rekabete uygun alışveriş merkezleri geliştirmeyi, “En iyi ve farklı hizmet” anlayışıyla sektörün içerisinde danışmanlığını üstlendiğimiz projeleri, deneyimli ekibimiz ve profesyonel bakış açısıyla başarılı bir şekilde tamamlamayı amaç edindik. 
Erişilebilirliği, görülebilirliği ve mağaza karmasını belirlemek açısından alışveriş merkezinin ölçeği ile hedef kitlesi çok önemli kriterlerdir. Biz ise pazarı iyi tanıyor, ihtiyaçları doğru bir şekilde tespit ediyor, zamanı iyi kullanarak doğru, başarılı ve sürdürülebilir projelerin altına imza atıyoruz.

NTS Danışmanlık olarak 2018 hedefleriniz nelerdir?
Sektörümüz hızla büyüyor, biz bugünün değil geleceğin yatırımlarını yaratmak istiyoruz.  Hedefimiz, öncelikle portföyümüzü genişletip, yeni projeler geliştirmek; yenileme, geliştirme ve profesyonel yönetim hizmetleri konusunda tüm il ve ilçelerde başarılı yeni projelere imza atmak.

AVM danışmanlığının yanı sıra Behiye Savaşkan başarılı bir yelkenci ve en önemlisi NTS Danışmanlık bir yelken takımının ana sponsoru… NTS Danışmanlık olarak  yarışlara katılıyor ve bu sporu yapmaktan büyük keyif alıyor.
Savaşkan, yelken yarışlarıyla ilgili olarak “Yelken sporu ağırlıklı olarak erkekler tarafından yapılan, gücün, dayanıklılığın ve zekanın birarada kullanıldığı bir spor dalı olmasıyla birlikte başladığım günden beri hayatımda keyif, özgürlük ve cesareti daha çok hissettiriyor. Bunun yanı sıra zevkle katıldığımız yarışlar ayrı bir heyecan…” dedi. 

dfg

Yukarı