Ana içeriğe atla

apti

BEBEĞİNİZİN ZEKA GELİŞİMİ İÇİN İYOTU SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

12.06.2019 - 11:53

Memorial Ataşehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Ferit Kerim Küçükler, hamilelikte iyot eksikliği ve hipotiroidi hakkında bilgi verdi.

İYOT BEBEĞİN BEYİN GELİŞİMİNİ DESTEKLİYOR
Türkiye’de iyot eksikliğine bağlı guatr ve tiroid bezinin az çalışması yani hipotiroidi yaygın olarak görülmektedir. Tiroid hormon yapımında kullanılan iyot eksikliği hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bazı tiroid hastalıkları bebeğin kaybına kadar varabilen ciddi sorunlara neden olabileceği için hamilelik öncesi tiroid fonksiyon testleri değerlendirilmelidir. Gebelikte vücutta yaşanan değişimlerden bir tanesi de tiroid bezinin büyümesidir. Büyüyen tiroid bezi hem bebeğin hem annenin ihtiyacı olan tiroid hormonlarını sentezler. Bebekte başta beyin gelişimi olmak üzere büyüme hormonu etkisi de gösterdiği için çok önemli olan tiroid hormonlarının yeterli salgılanabilmesi için annenin bu dönemde normalden daha fazla iyot alması gereklidir. 

İYOT İHTİYACINI DOĞRU BESLENMEYLE GİDEREBİLİRSİNİZ
- Gebelerin günlük 250 mcg iyot alması gereklidir. İyot, tiroid hormon yapımında kullanılan önemli bir elementtir. İyot; deniz ürünleri, iyotlu toprakta yetişen bitkiler, hayvansal ürünler ve iyot eklenmiş tuzdan temin edilebilir. 
- Tuz olarak iyotlu tuz kullanılmalıdır. Tuz kısıtlaması yapılmıyorsa bir çay kaşığı tuz alımı iyot ihtiyacını karşılayabilir. 
- Her gün süt ürünleri ve yumurta tüketilmelidir. 
- Sebze ve haftada en az iki gün balık yenmesi önemlidir. 
- Bunların yapılamadığı durumda iyot içeren vitamin ve ilaçlar kullanarak iyot eksikliği giderilebilir. 

ghjjh

Yukarı