Ana içeriğe atla

ayos

ANKARA’DAN SIFIR ATIK PROJESİNE TAM DESTEK

09.07.2021 - 18:35

 Sıfır Atık sloganıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan proje ile çöp kovalarının tamamının kaldırıldığı Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının tamamı geri dönüşüm üniteleriyle donatıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri tarafından atık türlerine göre belirlenen 6 ayrı renkten oluşan toplam 860 geri dönüşüm ünitesi, başkanlık katı dahil her yere yerleştirildi.

İSRAFA SON

 İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği projeyle diğer kamu kurum ve kuruluşlarına örnek olmayı amaçlıyor.

Ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacak projeye destek veren Büyükşehir Belediyesi, 3 bin personelin çalıştığı kurum binasında belediyeye gelen vatandaşların da yararlanabilmesi için ayrıntılı afişler astırdı.

“ATIK” EĞİTİMİ

Sıfır atık bilincinin kazanılmasına öncelikle personelinden başlayan Büyükşehir Belediyesi, atık eğitimi verdiği personeline ayrıca kullanım kılavuzları da dağıttı.

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakılması amacıyla başlatılan sıfır atık uygulamasıyla atıkların istatistikleri de çıkarılmaya başlandı.

Kent Estetiği Daire Başkanlığı yetkilileri, “Öncelikle personelimizin en çok hangi türde atığı çöpe attığını tespit ettik. Buna göre de ihtiyacımız olan geri dönüşüm ünitelerinin miktar ve kapasitelerini belirledik” bilgisini verdiler.   

dfg

Yukarı