Ana içeriğe atla

ayos

RİZE’DE EVSEL ATIKLAR HEDİYEYE DÖNÜŞTÜ

09.07.2021 - 18:26

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından himaye edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık’ Kampanyası Rize’de sürdürülüyor.

Kampanya ile kâğıt,cam, plastik, metal, atık pil, atık yağ, elektronik atık ve tekstil ürünlerini geri dönüştürerek ekonomiye katkı sağlanıyor.
 

Rize Belediyesi’nin organizesinde 2019-2020 eğitim - öğretim yılında ‘Rize Senin’ projesiyle ilkokul, ortaokul, lise ve anaokullarında toplamda 51 okul, 25000 öğrenciye Sıfır Atık eğitimleri verildi, kampanya okullarda devam ettirildi. Kampanya ile bin 500 kg atık pil,  24 bin 50 kg elektronik atık, 21 bin 625 parça atık giysi, bin 365 lt atık yağ toplandı.

Proje çerçevesinde kampanyaya destek veren okullarımıza ve katılım sağlayan öğrencilere hediyeleri düzenlen törenle verildi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin; “Sıfır atıkta ilk önce israf etmemeyi öğrenmemiz lazım ve evimize giren malzemeyi ihtiyacımız olması gerektiği kadar almamız, bu kültürle hareket etmemiz gerekmektedir. Tüketimin ardından da oluşan evsel atıklarımızı ayrıştırark atmamız önemlidir. Bugün ilimizde köylerimizde dahil 170 ton atık toplanıyor. Rize Belediyesi olarak salarha yolu üzerinde oluşturduğumuz atık toplama ve ayrıştırma merkezinde toplanan bu 170 ton atığın içerisinden Kâğıt, Cam, Plastik, Metal ve benzeri malzemeyi ayıklayarak geri dönüşüme kazandırıyoruz. Böylece bölgeye gönderdiğimiz çöpün tonajını düşürerek oraya ödediğimiz toplam çöp bedelinin 145 milyon tl sini belediyemizin kasasına kalmasını sağlıyoruz.

.

dfg

Yukarı