Ana içeriğe atla

apti

DİJİTAL ÇAĞA AYAK UYDURAN BAŞKAN

09.10.2019 - 17:13

İNEGÖL BELEDİYESİ, E-DEVLET UYGULAMASINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Yeni nesil belediyecilik kapsamında e-devlet kapısı üzerinde belediyenin mevcutta ki hizmet sayısını 30’a yükselttiğini belirten İnegöl Belediyesi  Başkanı Alper Taban, “Bu hizmeti veren belediyeler arasında Türkiye birinciliğine sahibiz.” diye konuştu.

Son dönemde teknolojik değişim ve dönüşüm anlamında atağa kalkan İnegöl Belediyesi, tüm birimlerde bu alanda yeniliklerini sürdürüyor. Belediye Başkanı Alper Taban’ın 20 ay önce göreve gelmesiyle birlikte gündeme aldığı teknolojik yenilikler kapsamında, İnegöl Belediyesi e-devlet üzerinden verilen hizmet sayısını 30’a yükseltti. Bu gelişmeyle birlikte İnegöl Belediyesi e-devletten verilen hizmetler kapsamında Türkiye’de en fazla hizmet sağlayan kurum unvanını elde etti.

GENÇ, LİYAKATLİ VE EHLİYETLİ BİR EKİBİMİZ VAR
Belediye Başkanı Alper Taban, bugün encümen toplantısı öncesi encümen üyelerinin de katılımıyla konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Taban, çok mutlu ve heyecanlı olduklarını ifade ederek “20 ay önce yola çıktığımızda koyduğumuz hedeflerin gerçekleştiğini görmek, emin adımlarla yolumuzda ilerliyor olmak bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Bildiğiniz gibi kurumsal değişim ve dönüşüm, teknolojik değişim ve dönüşüm çalışmalarını başlatmıştık. Aslında bunların hepsinin temelinde yeni nesil belediyecilik anlayışını hayata geçirebilmek anlamında atmış olduğumuz bazı adımlar vardı. Biliyorsunuz genç meclis üyelerimiz var. Tecrübeli, ehliyetli, meclis üyelerimiz var. Aynı şekilde genç, ehliyetli ve liyakatli bir ekibimiz, kadromuz var. Bu kadromuzla güzel işler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

kapakPERASYONEL MALİYETİ DÜŞÜRÜP VATANDAŞA KOLAYLIK SAĞLAYACAK
“Bugün şehrim ve kurumum adına gerçekleştirdiğimiz bir ilkle karşınızdayız” sözleriyle konuşmasını sürdüren Taban, şöyle devam etti: “Yeni nesil belediyecilik anlayışının bir ürünü olan ve gerçekten bir akıl terinin neticesinde hayata geçen bir başarıyı paylaşmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımızın da, Çevre ve Şehircilik Bakanımızın ve aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın da sıkça vurguladığı, devletimizin önemsediği Türkiye’nin önemli projelerinden biri e-devlet projesidir. Hayatımızda birçok kolaylıklar sunan ve internetin olduğu her alanda rahatlıkla devletimizin sunduğu hizmetlere internet ortamında erişerek işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Biz de buradan hareketle ülkemizde ve dünyadaki internet kullanımına baktığımızda ciddi anlamda internet kullanımının arttığını görüyoruz. 82,4 milyon nüfusa sahip olan ülkemizde nüfusun yüzde 72’sini oluşturan yaklaşık 60 milyon internet kullanıcısı var. Her geçen gün de bu oranın arttığını görüyoruz. Dolayısıyla böylesine imkanlarla buluşan bir ülkede artık sanal ortamda da bu hizmetlerin artması gerektiğine inanıyoruz. Bu bizim operasyonel maliyetlerimizi düşürürken verimliliğimizi de arttırmakta.”

E-DEVLET ÜZERİNDEN 30 AYRI HİZMET
“20 ay önce göreve başlarken kendimize bazı hedefler koymuştuk. Bu hedeflerden bir tanesi de e-devlet uygulamasında o gün itibariyle mevcut 5 adet hizmetimiz vardı. Koyduğumuz hedef 41 hizmetle Türkiye’de bu konuda öncü belediyeler arasında olmaktı. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle 41 hedefine varamasak da 30 hizmet ile e-devlet üzerinden en fazla hizmet sağlayan belediye unvanını almış bulunuyoruz. Tabi bununla da yetinmedik. Burada bunun kullanımını teşvik etmek adına da bir takım çalışmalarımız süregelecek. Biz bunun tanıtımını yaparak daha çok vatandaşımızın kullanmasını sağlamak istiyoruz. Vatandaşlarımız dünyanın bir ucundan e-devlet üzerinden İnegöl Belediyesiyle ilgili işlemleri halledebilecekler.”

kapak1BÖLGENİN VATANDAŞA EN HIZLI CEVAP VEREN BELEDİYESİ
“Yeni nesil belediyecilik kavramı içerisinde bu zihniyeti yaşamak adına ISO 9001 ve ISO 10002 belgelerini alarak bu zihinsel dönüşümü kurumumuzda gerçekleştirmek istediğimizi çalışanlarımıza ifade etmiştik. Bunlardan biri kalite yönetim sistem belgesi diğeri de vatandaş memnuniyeti belgesi. İnşallah vatandaş odaklı çalışmayı bizler de kendimize katmış olduk. Beraberinde elektronik imzaya geçtik. Islak imza zorunluluğu olmayan tüm evrakları elektronik ortamda imzalayarak hem zamandan hem kağıttan ve diğer unsurlardan tasarruf eder hale geldik. Belge yönetimi noktasında da elektronik belge yönetimine geçmiştik ilk aylarda. Elektronik arşiv gibi KEP organizasyonuna sahip olan tüm kurumlarla da yazışmalarımızı elektronik ortamda yaparak zaman kayıplarını ortadan kaldırmış olduk. Bugün Ankara, İstanbul veya şehrimizdeki benzer entegrasyona sahip tüm kuruluşlarla bu sistem üzerinden yazışmalarımızı yapıyoruz. 7/24 hizmet belediyeciliğin tam manasıyla uygulayabilmek adına kendi eksiklerimizi de gidermeye çalışıyoruz. Bu hizmetlerin içerisinde özellikle talep ve iletilerin sorgulanması, imarla ilgili sorgulamalar, vatandaşın tahakkuk bilgilerini sorgulaması, e-dilekçe hizmeti gibi konular… Vatandaşa dilekçe vermeniz gerekiyor diyoruz. Vatandaş artık hiç kurumumuza gelmeden e-devlet üzerinden bu dilekçeyi vermiş olacak. İnegöl Belediyesi olarak şehrimizdeki tüm vatandaşlarımıza bu ayrıcalığı yaşatmış olacağız. Tabi kamudaki değişim ve reformu, yenilikleri önemsiyoruz. Başarı yolun sonu değil aslında yolun kendisidir. Biz de yeni başarılara imza atabilmek adına çalışmaya devam edeceğiz. Kattığımız her yenilikte de heyecanımız bir kat daha artıyor. Şehrimiz her şeye değer. Katkısı, emeği olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

İNEGÖL ÜRETEN ÇİFTÇİLER TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ KURULDU
İnegöl Belediyesi’nin çiftçileri tek çatı altında toplayarak şehrimizde üretilen tarımsal ürünlerin depolama sorununu çözerek oluşturulacak pazarlama ağı ile çiftçilere daha fazla gelir oluşturması planlanan İnegöl Üreten Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi resmen kuruldu. 
Sani Konukoğlu Konferans Salonunda yapılan genel kurula; Belediye Başkanı Alper Taban, Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Ekren ile çiftçiler katıldı. Saygı duruşuyla başlayan genel kurulda, daha sonra Sinan Kağan Başkanlığında divan heyeti oluşturuldu. Divan heyetinin oluşturulmasının ardından Belediye Başkanı Alper Taban kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Taban, “Bugün aslında bizler için de önemli çünkü göreve gelmeden önce yaklaşık 17 aylık bir ara çalışma dönemim oldu. O süreç içerisinde çiftçilerimiz için ne yapabilirizi oturup değerlendirmiştik. O değerlendirme neticesinde şehrin yerel yöneticileri olarak bizim yapabileceklerimiz nedir konusunu sorguladık. Biz kalkıp burada mazot fiyatlarını değiştiremeyiz sonuçta. Ama bunların yanı sıra neler yapabiliriz, sahadaki ihtiyaçlar nedir düşüncesiyle yola çıkarak bazı tespitler yaptık. Kaldı ki şehrimizi turizmle ilgili ilişkilendirmeye çalışıyoruz özellikle son dönemde. Mobilya çok dominant bir yapıya sahip bir sektör şehrimiz adına. Gerçekten yapılan yatırımlarla şehrimiz bir sanayi şehri hüviyetine de dönüşüyor. Ama bu şehir aynı zamanda pek çok vilayette olmayan bir güzelliğe de sahip. Turizm, sanayi ve turizm olarak ifade edebileceğimiz bir özelliğe sahip.” diye konuştu.
Kendilerinin de tarımın değerinin farkında olarak bir şeyler yapmaları gerektiğini düşündüklerini dile getiren Taban, “Arkadaşlarımız 91 kırsal mahallemizi gezerek yaptıkları çalışmalarda çiftçimizin başta depolama ve pazarlama konusunda sorunları olduğunu tespit ettik. Bunlarla alakalı bir elin nesi var iki elin sesi var misali bizler de katkı koymak ve destek vermek adına böyle bir beyanda bulunduk. Bugün de bu beyanı hayata geçiriyor olmanın mutluluk ve heyecanını yaşadığımı ifade etmem lazım. Bu arada paydaşlarımızla, tüm vatandaşlarımıza sahip çıkarak hem onların ekonomik refahının arttırılması, kişisel becerilerinin arttırılması, ortak yaşam kültürünün oluşturulması noktasında gayretimizi ortaya koymaya devam edeceğiz. Ben İnegöl Üreten Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifin şehrimize ve başta çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından genel kurul maddelerinin görüşülmesi ile devam etti. Genel kurulda yönetim de belirlendi. Tek liste ile açık oylama usulü yapılan kongrede asil yönetim şu isimlerden oluştu: İnegöl Belediyesini temsilen Sinan Kağan, Selahattin Külcü, Fahrettin Erdoğan, Yüksel Beyhan, Münir Muyan. Denetleme kurulunda ise; Cengiz Karlova, Ali Zengin ve Kerem Durmuş yer aldı.

İNEGÖL BELEDİYESİ’NDE YENİ DÖNEM
İnegöl Belediyesi, radikal bir karara imza atarak temizlik firmasıyla olan sözleşmenin sona ermesiyle birlikte kendi bünyesine 28 adet temizlik aracı dahil etti. Temizlik hizmetleri artık firmadan kiralanan araçlarla değil, belediyenin kendi araçlarıyla yapılacak. Filonun anahtar teslimi, coşkulu bir törenle gerçekleştirildi.
“Temiz Şehir İnegöl” unvanını elde etmek adına bu alanda önemli çalışma ve yatırımlara imza atan İnegöl Belediyesi, radikal bir karara imza attı. Temizlik hizmetinin belediyenin kendi araç ve ekipmanıyla gerçekleştirilmesi için Marmara Bilişim firmasıyla sona eren sözleşme yenilenmedi. İnegöl Belediyesi, 28 adet temizlik aracını bünyesine katarak temizlik çalışmalarını kendi ekipmanlarıyla sürdürme kararı aldı.

kapak4ARAÇLAR TÖRENLE TESLİM EDİLDİ
Uzun süredir çalışmaları devam eden ve 1 Ağustos itibariyle İnegöl sokak ve caddelerine çıkarak temizlik hizmetine başlayan 28 adet araç için coşkulu bir anahtar teslim töreni düzenlendi. Hikmet Şahin Kültür Parkı içerisinde bulunan fuar alanı önünde yapılan teslim törenine; Kaymakam Şükrü Görücü, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Belediye Başkanı Alper Taban, Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, kurum müdürleri, STK Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

NİYETİMİZ GÖVDE GÖSTERİSİ DEĞİL, TEMİZLİK VURGUSU
Törende Belediye Başkanı Alper Taban da duygu ve düşüncelerini ifade eden bir konuşma yaptı. Başkan Taban, “Almış olduğumuz bu araçları aslında bir gövde gösterisine dönüştürmek niyetinde değiliz. Böyle bir tarzımız yok. Ancak temizlik vurgusunu her ortamda değerlendirmek istiyoruz. Sigara izmaritleri şehrimizde bir daha hiç gözükmesin istiyoruz” dedi.
Bu değişimin nereden başladığından da bahseden Taban, şöyle devam etti: “Seçim öncesi süreçte de bu konu ile ilgili çok çalıştık. Çok değerli çevre komisyonumuz çalıştı. Beraberinde çok değerli STK’larımız, Kent Konseyi’miz çalıştı. Yani şehirde aslında bu konu çokça konuşulmaya başladı. Bizler vatandaşımıza şunu söyledik; evet bizler bugüne kadar hep temizlemek üzerine kurgu yaptık. Personelimizi arttıralım, araç gerecimizi arttıralım dedik ama bugün kirletmemek üzerine bir kurgu için çalışmış oluyoruz. Dolayısıyla bu bizim için çok kıymetli. Şehrimiz ne kadar az kirlenirse, biz de o kadar az alanı temizlemiş oluruz. Bunun kime faydası var? En başta vatandaşlarımıza var. Çünkü yapmış olduğumuz temizliği vergi olarak sizlerden geri alıyoruz. Ne kadar az maliyette bunu gerçekleştirirsek, o kadar da az yansıması olacaktır.”

İNEGÖL BELEDİYESİ GÜÇLÜ BİR BELEDİYE
“İnegöl Belediyesi güçlü bir belediye. Bugün görmüş olduğunuz bu 28 tane aracı alabilme gücüne, bunun çok çok daha önünde işler yapabilme gücüne sahip. Bunları yaparken mutlaka hesabını kitabını yapıyoruz. Faydasına, maliyetine bakıyoruz. Arkadaşlarımızla çalışarak kararlarını veriyoruz. Burada almış olduğumuz araçların gerekli araştırmaları yapıldı. İşin servis, garanti boyutları, performans verileri, bütün detayları çalışıldı. Geçmişte biliyorsunuz hizmet alma yöntemi ile hayata geçiriyorduk ancak şimdi artık temizlik hususunu daha derinden, daha köklü şekilde yapabilmek adına bu organizasyonu kendi elimize alarak, inşallah bunu hayata geçirmek istiyoruz.”

ARAÇLARIN TAMAMI ÖZ SERMAYE İLE KREDİSİZ ALINDI
“Yeni alınan araçlarla tasarruf da sağlanacak. Araçlarla ilgili marka tercihleri hususunda olsun, işte bu marka neden diye sorular geldi. Teknik yaptığımız araştırmalar neticesinde karar verdiğimizi ifade etmek istiyorum. Performanslarına, maliyetlerine, sürdürülebilirliklerine, her şeyine baktık. Hizmet aldığımız firma ile bir yol yürüdük. Bir noktaya geldik. Bundan sonrası için kendi çalışma arkadaşlarımız ile uzun bir süreci yürütmek zorunda olduğumuzu gördük ve bu işin bizler için daha tasarruflu olacağına inandık. Şunu da ifade edeyim; benim için sevindirici olan konulardan bir tanesi de belediyemiz herhangi bir kredi kullanmaksızın, kendi öz sermayesi ile bu alımı gerçekleştirmiş oldu. Allah nasip ederse Şubat ayında burada görmüş olduğunuz araçların tamamının ödemesini bitirmiş olacağız. Ondan sonra da tamamen tasarruf sağlamaya başlayacağız. İnşallah elde ettiğimiz tasarrufu da yine vatandaşımıza geri döndüreceğimiz. Daha güçlü bir sürece doğru ilerlemiş olacağız.”

ŞEHRİN GİRİŞİNDEN ÇIKIŞINA TEMİZLİK ÖNEMLİ
Başkan Taban’ın ardından Kaymakam Şükrü Görücü kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Araçların İnegöl’e hayırlı olmasını temenni eden Görücü, “Başkanımızı bu çalışmalarından dolayı kutluyorum. Biraz önce Başkanımız da açıkladı. Evet, temizlik kolay iş değil. Ama biz şöyle bir inançtan geliyoruz; Temizlik, imandandır. Sokaklarımıza baktığımızda hiçte öyle olmadığını görüyoruz. Sigara izmaritinden tutun da, İnegöl’de maşallah çekirdek kültürümüz çok fazla. Her oturulan yerde çekirdekleri yere atıyoruz. Piknik yerlerine bakın, sanki oraya bir daha hiç gitmeyecek gibiyiz. Ormanlarda da bu var. Bir şehrin girişinden çıkışına kadar temizlik son derece önemlidir” dedi.

kapak3TEMİZLİK MİLLİ BİR GÖREVDİR
Kaymakam Görücü, temizlik konusunun milli bir görev olduğuna da vurgu yaparak şöyle konuştu: “Birileri şunu diyecek; ‘Artık belediye bu araçları aldı, belediye yapsın...’ Halbuki oturduğun dükkanın önü, oturduğun evin önü ve kendine miras bırakılan yerleri temiz tutarsan, Belediye Başkanı az önce dedi; parasını sizden alırım. Ne kadar çok çalışırsa o kadar çok ücret ödersiniz. Ama siz temizlik konusunda belediye ve diğer kuruluşlara yardım ederseniz ki bu hepimizin görevidir. Bunu yapmak zorundayız. Temiz bir İnegöl’ü kim istemez. Herkes ister. Bu bir nevi milli bir görevdir. Bu görevde de hepimize düşen sorumlulukları yerine getirmek durumundayız.”
Konuşmaların ardından Ford Erdeğer Bayi adına Grup Genel Müdürü Tunç Ertaş, Belediye Başkanı Alper Taban’a plaket takdim etti. Ardından Başkan Taban da Ford ve Hidromak temsilcilerine teşekkür plaketi takdim etti. Otokar firması adına da Murat Özsoy ve Ümit Şengüder, Başkan Taban’a plaket takdiminde bulundu.

ghjjh

Yukarı