Ana içeriğe atla

bridgestone

BELEDİYELERDEN ‘SIFIR ATIK PROJESİ’NE TAM DESTEK

11.03.2020 - 10:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ne belediyeler tam destek veriyor. Bizzat belediye başkanlarının katıldığı etkinliklerle çevre duyarlılığı oluşturulmaya çalışılıyor. İşte hayata geçirilen projelerden bazıları

İBB yemek atıklarıyla sokakları güzelleştiriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında yemek atıklarından kompost (bitkisel ve hayvansal atıkların nemli-oksijenli ortamda bozularak organik gübreye dönüştürülmesi) elde ediyor. Gübreye dönüştürülen bu atıklar İstanbul caddelerini süsleyen bitkilere can veriyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde hizmet veren kompost makinesinden İBB Kasımpaşa Ek Hizmet Binası’na da konuldu. Yemek atıkları burada içeriğine göre ayrıştırılarak endüstriyel tip kompost makinelerine aktarılıyor. Yemekhane, çay ocakları ve kantin kaynaklı oluşan atıklar kaynağından ayrıştırılarak; düzensiz ve karışık toplanmadan kaynaklanan koku, sızıntı suyu gibi problemlerinde önüne geçilmiş olunuyor.

 

Başakşehir’de geri dönüşüm seferberliği

Başakşehir Belediyesi, Sıfır Atık Projesi’ne çarpıcı bir kampanyayla destek veriyor. “Başakşehir’e Sıfır Atık Güzel Gelecek” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında ilçe genelindeki bütün evler, okullar ve kamu binalarında atık toplama sistemi kurarak kapsamlı bir geri dönüşüm seferberliği başlatıldı. Ücretsiz dağıtılan atık toplama aparatları ve askılarla geri dönüştürülebilen atıklar plastik, kâğıt, metal ve cam kategorilerinde ayrı ayrı toplanıyor. Geri dönüşüm ünitelerinde biriken atıklar, belediye ekiplerince toplanarak geri dönüşüm tesislerine götürülüyor.

 

5 poşet getir, 1 file götür

Küçükçekmece Belediyesi, ‘Sıfır Atık Projesi'ne katkı sağlamak amacıyla "5 Poşet Getir, 1 File Götür, Geri Dönüşüm Başlasın" isimli kampanyayı başlattı. Belediye, plastik poşet kullanımının azaltılmasını hedefliyor. Bu kapsamda Küçükçekmece Belediyesi Hünerli Eller Çarşısı'nda başlatılan kampanyaya özellikle kadınlar büyük ilgi gösteriyor. Çarşıya 5 adet poşet getiren vatandaşlara, farklı renklerde pazar filesi veya ücretsiz bez çanta hediye ediliyor.

 

Kıyafet kumbaraları burs sağlıyor

İstanbul Ümraniye ve Bakırköy ilçelerinde de Sıfır Atık Projesi kapsamında hazırlanan kıyafet kumbaraları, birçok noktaya konuldu. Vatandaşlar, kullanmadıkları kıyafet ve ayakkabılarını bu kutulara atarak ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayabiliyor. Ayrıca başta bu iki ilçe olmak İstanbul’un muhtelif yerlerine konulan Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Giysi Geri Dönüşüm Kumbaralarına atılan ihtiyaç fazlası giysiler, yurt dışında ikinci el pazarında satılarak şehit ve gazi çocuklarına burs olarak dönüyor.

 

Bağcılar'da 89 bin ağaç kesilmekten kurtarıldı

Sıfır atık kapsamında geri dönüşüm faaliyetlerini sürdüren Bağcılar Belediyesi de çalışmalarının meyvesini alamaya başladı. Belediyeye ekipleri, her gün 2 bin 800 cadde ve sokakta çevre temizliği yapılıyor. Esnafın ve ilçe sakinlerinin de desteğiyle kağıt, karton, metal, cam, plastik ambalajı gibi atıklar toplanarak yeniden değerlendirilmek üzere Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisleri'ne götürülüyor. Uygulamalar neticesinde 5 bin 287 ton kağıt -kartonun geri dönüşümüyle 89 bin 874 ağaç kesilmekten kurtarıldı. 2 bin 229 ton camın dönüşümüyle 229 bin 872 litre yakıt, bin 637 ton plastiğin dönüşümüyle 22 bin 921 megawatt enerji ve 341 ton metalin dönüşümüyle de toplam 443 bin 821 kilogram hammadde tasarrufu yapıldı.

 

Şişli’de atık yağlar toplanıyor

Türkiye’de her yıl 1,5 milyon ton bitkisel yağ üretiliyor ve bunun sonucunda yaklaşık 300 bin ton bitkisel atık yağ meydana geliyor. Şişli Belediyesi, doğrudan lavaboya döküldüğünde ciddi çevresel etkileri olan atık yağları toplayarak bitkisel, çevreci bir yakıt olan biodizel üretilmesini sağlıyor. Şişlililer topladıkları atık yağ miktarı 6 litreye ulaştığında 444 1 568 numaralı Çözüm Merkezi’ne başvuruyor ve belediye atık yağları doğrudan ev ve işyerlerinden teslim alıyor. Şişli Belediyesi, başlattığı “Atık Yağını Getir, Hediyeni Götür” kampanyası ile 1, 3 ve 6 litre atık yağ getiren vatandaşlara çevreye duyarlı mutfak temizlik ürünleri hediye ediyor.

 

Beykozlu çocuklar, geri dönüşüm uzmanı oluyor

Beykoz Belediyesi, Yeşil Okul Projesi ile ilk ve ortaokul öğrencilerine çevre bilinci kazandırmayı amaçlıyor. 11 yıldır devam eden Yeşil Okul Projesi kapsamında ilk ve ortaokullarda öğrenim gören öğrencilere kompost eğitimi veriliyor. Bu yıl 64 okulda 22.000 öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor. Öğrenciler, okullardaki kompost makineleri sayesinde öğrendiklerini pratiğe dökme şansı da bulacak. Projenin uygulanacağı 64 okulda, eğitimler bittikten sonra kompost üretimine başlanacak. Yeşil Okul Projesi’nden sorumlu öğretmenlerin gözetiminde üretilen kompost, okulların bahçelerinde kullanılacak. Proje kapsamında öğrencilere organik atıklar harici atık türleri hakkında da bilgi veriliyor.

 

Atık yağlar, temizlik malzemesi oldu

Gaziosmanpaşa Belediyesi, 400 farklı noktada bitkisel atık yağ toplayarak hem çevre kirliliğinin önüne geçiyor hem de geri dönüşüme katkı sağlıyor. Belediye tarafından düzenlenen ‘Okullar Arası Geri Dönüşebilir Atık Toplama Yarışması’nda en çok atık yağ toplayan okullara toplamda bin 800 litre genel temizlik malzemesi dağıtıldı. Belediye ekipleri ayrıca, kızartma işlemleri sonucu ortaya çıkan bitkisel atık yağların 5 litre ve üzeri miktarlarda olması halinde atık yağları vatandaşların evlerinden alıyor. Kapıda teslim alınan bu yağlara karşılık 1 litre temizlik malzemesi verilerek vatandaşların projeye olan desteğinin artırılması hedefleniyor.

dfs

Yukarı