Ana içeriğe atla

bridgestone

ERZURUM’DA KIŞ TURİZMİ DEVRİMİ

14.03.2019 - 14:53

PALANDÖKEN VE KONAKLI, ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MEHMET SEKMEN’İN PROJELERİYLE DÜNYANIN EN ÖNEMLİ KAYAK MERKEZLERİ HALİNE GELDİ. SEKMEN, “KAYAK MERKEZLERİNİN BÜYÜKŞEHİR’E GEÇMESİYLE BİRLİKTE OCAK-ŞUBAT AYLARINDA 25 BİN OLAN YERLİ VE YABANCI TURİST SAYISI 755 BİNE ULAŞTI. HEDEFİMİZ 1 MİLYON TURİST.” DEDİ.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan Erzurum’un her yönüyle büyük bir turizm şehri olduğunu söyledi. Sekmen, kadim şehrin turizm potansiyelini şöyle özetledi: “6 bin yıllık bir tarihe sahip olan Erzurum, Türkiye’nin önsözüdür. Anadolu’nun mihenk taşı olan şehrimiz, olimpiyat meşalesini gururla taşımış, 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları vasıtasıyla adını tüm dünyaya duyurmuştur. Yaz, kış, doğa ve inanç turizminin yaygın olduğu kent, aynı zamanda bir cazibe merkezidir. Birçok tarihi ve kültür varlıklarına sahip olan şehrimizde görülmeye değer nice doğa harikası mekânlar bulunmaktadır. Dünya’nın sayılı kayak merkezleri arasında yer alan Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri, olimpiyat ruhuna sahip kentin en önemli turizm değerleridir.”
Başkan Sekmen, iktisadi ve ticari hayatı, ekonomik ve sosyal hinterlandıyla geniş bir yatırım olanağına sahip olan Erzurum’un, tarihi İpek Yolu güzergâhında yer alan büyük ticaret şehirlerinden biri olduğunu bildirdi. Sekmen, “Her alanda pazar potansiyeline sahip olan şehir ekonomisi, yerli ve yabancı sermayeye önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Erzurum bir yatırım merkezidir.” diye konuştu. 

dd

HEDEF 1 MİLYON TURİST
Başkan Sekmen, “Anadolu’nun zirve şehri Erzurum’da sadece yerel hizmetlerde değil, aynı zamanda kentin iktisadi, sosyal, kültürel ve sportif sorunlarına da kafa yoran Büyükşehir Belediyesi, Erzurum’un turizm sermayesi olan karı bir külfet olarak değil, bir nimet olarak değerlendirip ortaya bu güzelliği çıkardı. Özelleştirme İdaresi’nden devraldığımız günden bu zamana kadar dünya harikası olan bu güzellikleri keşfederek, her alanda modern teknolojiyle donatılmış yeni bir kayak merkezi inşa ettik.” değerlendirmesinde bulundu.
Bu yıl ki hedefin 1 milyon turist olduğunu ifade eden Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alt ve üst yapısıyla yüzü aşkın projenin gerçekleştirildiği Palandöken Kayak Merkezi ile birlikte ilimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında rekora doğru koşuyoruz. Bundan birkaç yıl önce Erzurum’un yerli ve yabancı turist sayısı 26 bindi. Erzurum’da hayat bulan yatırımlar, Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezlerimizde gerçekleşen projelerle bu rakamı 755 binin üzerine çıkardık. Yeni hedefimiz en az 1 milyon turist.”

KONAKLI BU SEZON ÜCRETSİZ
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Konaklı Kayak Merkezi’nin bu sezon ücretsiz olarak kayak severlere hizmet ettiğini açıkladı: “Şehrimizde 4.5 yılda 200’ü aşkın ulusal ve uluslararası organizasyona imza atarak festival ve şampiyonalarla Erzurum ve Palandöken’in eşsiz güzelliğini sadece Avrupa’ya değil, tüm dünyaya anlatmaya çalıştık. Erzurum’un geleceği, kültür ve turizm alanındaki prestiji, tanınırlığı kuşkusuz kayak merkezleri, kayak ve buz sporlarına bağlıdır. Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri gibi altın değerinde nimetlere sahip olan şehrimizde Kış Spor Okulları Projesi ile 40 bin yavrumuza kayak yapmayı öğrettik. Erzurumlu kardeşlerimin kayak yapmayı öğrenmesi ve ilimize daha fazla turist çekmek için Konaklı Kayak Merkezi’ni bu seneki kayak sezonunda ücretsiz hale getirdik.”

“PALANDÖKEN’İN ADINI EJDER3200 MARKASIYLA DÜNYAYA DUYURACAĞIZ”
Başkan Mehmet Sekmen, Palandöken Kayak Merkezi’nin 7/24 kameralarla izlendiğini ifade ederek “Palandöken, bugün gelinen noktada Avrupa’nın en güvenli kayak merkezi oldu.” diye konuştu. Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Konaklı ile birlikte toplam pist uzunlukları 64 kilometre olan kayak merkezlerimizi baştan aşağı yeniden inşa ettik. Palandöken Kayak Merkezi’nde 6 kilometreden oluşan Türkiye’nin en uzun gece kayağı pistini kayak severlerin beğenisine sunduk. Otopark, ulaşım için özel ring araçları, halka açık kafeterya, fanus kafe ve küre restoranlar, bungalov evler, sıcak ve soğuk içecek istasyonları, mescit ve diğer sosyal unsurlarla birlikte Palandöken Dağı’nı 7/24 izlenebilen güvenli bir merkeze dönüştürdük. Dört mevsim eğlence merkezlerinin bulunduğu kayak merkezimizde Ejder ve Vadi pistlerimizdeki yeni teleferik sisteminin inşası sürüyor. Daha saymakla bitmeyen projelerle Anadolu’nun zirvesi olan Palandöken’in adını Ejder3200 markasıyla tüm dünyaya duyurmaya ve tanıtmaya büyük bir özen gösteriyoruz.” 

ee

dfs

Yukarı