Ana içeriğe atla

bridgestone

HAYMANA İÇİN ŞAHLANIŞ DÖNEMİ

11.03.2020 - 10:48

2 dönemdir Haymana belediye başkanlığı görevini üstlenen Özdemir Turgut, ilçeye hizmet vermeye ilk günkü heyecanıyla devam ediyor. Hayata geçirdiği ve planladığı projeler hakkında bilgi veren Turgut, “Haymana’nın şahlanış dönemi olacak hizmetlere imza atacağız.” diyor.

Ankara’nın Haymana ilçesinde belediyenin hizmetleri hız kesmeden devam ediyor. 30 Mart 2014’ten bu yana belediye başkanlığı görevini üstlenen Özdemir Turgut, mesaisini ilçe halkı için harcıyor. Görevdeki ilk yıllarını çıraklık dönemi olarak nitelendiren Turgut, “Buna rağmen Haymana-Ankara duble karayolu, Haymana termal suyunun dünyanın en iyi termal suyu olarak tescillenmesi, Haymana’nın Tarihi Milli Park ilan edilmesi,  içme suyu yenileme projesi, doğalgaz projesi, kapalı pazar yeri, taziye evi, yağmur suyu gibi birçok hizmeti hayata geçirdik.” diyor. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de halkın takdiriyle yeniden seçildiğini anlatırken, “Bu 5 yılda kalfalık ve ustalık dönemini bir arada geçirip Haymana’nın şahlanış dönemi olacak hizmetlere imza atacağız. Hayalimiz her türlü alt yapı sorunu çözülmüş, tarihiyle, termaliyle ve tarımıyla kalkınan bir Haymana inşa edeceğiz.” ifadelerini kullanıyor. Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ile hem hayata geçirdiği hizmetleri konuştuk hem de yeni projeleri hakkında bilgi aldık. Röportajımızın satırbaşları şöyle:

HAYMANA 2. ÇANAKKALE OLACAK

Haymana’nın Tarihi Milli Park ilan edilme sürecini anlatır mısınız?

Göreve geldiğimizde “İlk işimiz Milli Park” dedik. Yaptığımız çalışmalarla Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği son topraklar olduğunun ülkemizde ve dünyada duyulmasını sağladık. Bunun sonucunda da Tarihi Milli Park İlan edildik. Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği ve düşmanın durdurulduğu son nokta Haymana’mızı 2015 yılında ‘Tarihi Milli Park’ ilan eden başta Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakanlar Kurulu’muza teşekkür ediyoruz. Şu ana kadar 3000 şehit mezarı bulundu. Şehitliklerimiz yapıldı. Tamamen bittiğinde Haymana’mız ikinci Çanakkale olacak. Son 4 yılı uluslararası olmak üzere ‘Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu’nu düzenliyoruz. Yurtiçinden ve yurtdışından önemli akademisyenler Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü ve önemini anlattılar. Bu sempozyumlardaki sunumları kitaplaştırdık. Ayrıca her yıl şehitlerimizin anısına Meşaleli Yürüyüş etkinliği düzenliyoruz.

HAYMANA KAPLICALARI ‘DÜNYANIN EN İYİ TERMAL SUYU’

Haymana termal suyunun tanıtımı için ne tür girişimlerde bulundunuz?

Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle hazırladığımız projeyle Haymana termal suyunu ‘Dünya’nın En İyi Termal Suyu’ olarak tescil ettirip ülkemizde ve yurtdışında tanıtım çalışmalarını gerçekleştirdik. Yurt dışında 6 ülkede yurtiçinde önemli turizm fuarlarında Haymana termal suyunu tanıttık. Suyumuz ‘Dünyanın En İyi Termal Suyu’ olarak tescillendi. Her bütçeye uygun tesislerimiz var. Bu dönem yapacaklarımız Haymana’ya daha da değer katacak projeler olacak. Dünyanın en iyi termal suyuna sahip olduğumuz için bu alanda termal ve kür şehri kurulması için ulusal ve uluslararası projelerle kurulacak tesisler hizmet vermeye başlayacak.

Doğalgaz projeniz ne aşamada?

Yaptığımız yoğun çalışmalar ve takip sonucunda Haymana’yı doğalgaz yatırım programına aldırarak ilçeyi söz verdiğimiz gibi doğalgaza kavuşturduk. Şu an itibariyle yüzde 30 oranında bir abonelik var. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacak. Vatandaşlarımız memnun.  Bizler de böylesine bir hizmeti Haymana’ya kazandırdığımız için mutluyuz.

MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ

Bu dönem yapmayı planladığınız projeler neler?

Haymana’ya değer katacak bir millet bahçesi yapacağız. Hasan Ağa Deresi diye tabir ettiğimiz mevki de bu projeyi hayata geçireceğiz. Projesi hazır, imarını yaptırdık. Oradaki vatandaşlarımızın da mağdur olmayacağı bir çalışmayla yapacağız. Hem vatandaşlarımızın kârlı çıkacağı hem de Haymana’mıza değer katacak bir proje olacak. Adını ‘Son Kale Haymana Millet Bahçesi’ koyacağız. Millet bahçesinin yanı sıra ‘Vadi Projesi’ ve ‘TOKİ Altı Vadi Projesi’ adlı iki önemli projemiz daha var.

TOKİ Projesi için talepler alındı mı?

TOKİ için ikinci etapta ilçemizi listeye aldırdık ve vatandaşlardan talepleri topladık. 200 konutluk bir proje olması öngörülüyor. Haymana’mızın kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Önceden köy olan ve büyükşehir yasası ile mahalleye dönüşen yerlerde alt yapı sıkıntıları var. Önümüzdeki dönem önceliğimiz bu iki konuyu çözmek olacak. Ayrıca mevcut sanayi sitesi ilçenin girişinde yer alıyor. Burası, turistik bir ilçeye girişte hoş bir görüntü oluşturmuyor. Yeni bir sanayi sitesi yapıp sanayiyi oraya taşıyacağız. Mevcut sanayinin yerini de turistik bir ilçeye yakışır şekilde yeniden düzenleyeceğiz.

Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi hakkında bilgi verir misiniz?

Haymana, turistik bir ilçe olmasının yanı sıra önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesi. İlçenin tarım ve hayvancılık potansiyelini üst seviyeye çıkarmayı istiyoruz. Haymana’nın biraz dışarısında Konya, Ankara ve Polatlı güzergâhlarının kesiştiği bir kavşak noktasında büyük bir alana kurmayı planladığımız Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hem hemşerilerimiz için önemli bir gelir kaynağı hem de istihdam kapısı olacak.

Haymana’da sosyal ve kültürel faaliyetler de yoğun. Bu alanda yeni projeleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz dönem Haymana Belediyesi olarak imkânlar dâhilinde Konya, Nevşehir ve Çanakkale gezileri, yetişkinler ve çocuklar için tiyatro gösterileri, konserler ve söyleşiler gibi önemli sosyal kültürel faaliyetler gerçekleştirdik. Bu faaliyetlerimizi daha da arttırarak devam ettireceğiz. Bunun yanı sıra hanımlarımız için üretim atölyeleri, kültür sanat topluluğu kurulması ve yöresel lezzetlerin tanıtılması için ‘Haymana Mutfağı’ kurulması gibi projelerle sosyal ve kültürel faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.

DAHA YEŞİL BİR HAYMANA İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Haymana’daki yeşillik göze çarpıyor. Ağaçlandırma çalışmalarınız ne durumda?

Bu dönem bizim için en önemli hedeflerden biri de ‘Daha Yeşil Bir Haymana’dır. 11 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanı’mızın himayelerinde geçekleştirilen fidan dikim etkinliğinde Haymana olarak biz de yer aldık. 2 bine yakın fidanı toprakla buluşturduk. Yine kasım ayında bu kez belediyemiz öncülüğünde kendi ağaç kampanyamızı yaptık ve ilk kampanyayla beraber sadece kasım ayında 10 bine yakın ağacı toprakla buluşturduk. Çalışmalarımız devam edecek. Orman Genel Müdürlüğü’müzle görüşerek ağaçlandırma projemizi programa aldırdık. Minimum 100 bin ağaçtan az olmamak kaydıyla destek alacağız. Daha yeşil bir Haymana’ya kavuşacağız.

 

7’den 70’e herkesin gönlünü fethetti

1955 yılında Haymana Yenice'de (Sındıran) doğan Özdemir Turgut, eğitimini tamamladıktan ve askerlik görevini yaptıktan sonra 1977 yılında Ankara’da çalışma hayatına başladı. Başta demir–çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda faaliyetlerde bulundu. 2004 mahalli seçimlerinde AK Parti 1.Sıra İl Genel Meclis Üyesi, 2009 Mahalli İdare Seçimlerinde AK Parti 1. Sıra İl Genel Meclis Üyesi seçilen Turgut, 2014 yılından bu yana AK Parti Haymana Belediye Başkanı olarak görev yapıyor.  Evli olan Başkan Turgut, 3 çocuk ve 5 torun sahibi. 6 yıldır Haymanalılarla iç içe olduğunu belirten Başkan Turgut; bayramlarda, düğünlerde ve taziyelerde hemşerileriyle bir arada olduğunu ifade ediyor. Bunun karşılığında da 7’den 70’e her Haymanalıdan sevgi gördüğünün altını çizerken şöyle devam ediyor: “Yaşlılarımız ve çocuklarımızdan yoğun ilgi görüyorum. Tabii çocukların sevgisi bir başka. Bu dönem onlar için parklar ve oyun grupları yaptık. Tiyatro faaliyetlerinde bulunduk. Bayramlarda dış mahallelerimizdeki çocuklarımız için ‘Köyümüzde Şenlik Var’ etkinlikleri düzenledik. Önümüzdeki dönem çocuklarımız için daha fazlasını yapacağız.”

dfs

Yukarı