Ana içeriğe atla

bridgestone

OSMANELİ’Nİ TAM YAŞANACAK ŞEHİR HALİNE GETİRDİK

14.03.2019 - 15:40

OSMANELİ BELEDİYE BAŞKANI MÜNÜR ŞAHİN, 5 YILLIK DÖNEMDE YAPTIĞI HİZMETLERLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ. 1075’TEN BU YANA KESİNTİSİZ TÜRK ŞEHRİ OLAN OSMANELİ’Nİ ULAŞIMIYLA, TARİHİYLE, BELEDİYE HİZMETLERİYLE, TABİİ GÜZELLİKLERİYLE, GELİŞEN EKONOMİ VE SANAYİSİYLE TAM YAŞANACAK ŞEHİR HALİNE GETİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

Bilecik’in Osmaneli ilçesi, son 5 yıllık dönemde gördüğü belediye hizmetleriyle adından sık sık söz ettiriyor. Belediye Başkanı Münür Şahin’in “Yaşam kalitesini artırmak, turizmde öne çıkmak, tarımda yeni ürünlere, yeni pazarlara yönelmek ve sanayileşmeyle büyümek” hedefleri ve vizyonu çerçevesinde ilçeye önemli hizmetler sunuldu. Münür Şahin, gerçekleştirdikleri önemli yatırımlarla ilçenin marka değerini artırdıklarını söyledi.
Kuruluşu Milattan Önce 8000’lere dayanan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Osmaneli; İpek Yolu, Hac Yolu ve Ordu Yolu başta olmak üzere bütün yolların kesiştiği bir noktada. Türkiye’nin üçüncü büyük nehri Sakarya’nın içinden geçtiği Osmaneli, Sakarya Nehri’ne Göksu, Karasu ve Göynük Suyu’nun karıştığı verimli topraklarda birçok uygarlığın izlerini taşıyan, harika doğasıyla tarih ve kültür kenti.

TÜM YOLLAR OSMANELİ’NDEN GEÇİYOR
Osmaneli ayrıca İstanbul-Eskişehir-Ankara bölünmüş yolu ve Yüksek Hızlı Tren hattı, eski İstanbul-Anadolu tren hattı,  yeni ihale edilen Osmaneli-Bursa- Bandırma Yüksek Hızlı Tren hattı ile bir lojistik merkezi olma yolunda. Turizmde de parkları, spor tesisleri, konakları, camileri, kalesi, köprüleri, İçmeler tesisleri, antik çağdan kalma eserleri, kilisesi ve Balabangazi gibi tarihi varlıklarıyla yükselen bir değer.
Osmaneli Belediyesi olarak bu kutlu mirası korumak ve yüceltmek adına herkesin katılımıyla dört ana hedef belirlediklerini belirten Başkan Münür Şahin, “Bu hedeflerimiz; yaşam kalitesini arttırmak, turizmde öne çıkmak, tarımda yeni ürünlere ve pazarlara yönelmek ve sanayileşmeyle büyümekti. ” diyor.

ŞEHRİMİZİN HER YANI PARKLARLA DONATILDI
Münür Şahin, belirledikleri ve birçoğunu gerçekleştirdikleri bu hedefler doğrultusunda Hizmetix’e şu bilgileri verdi: ”Osmaneli, 60 bin kişilik nüfusa ev sahipliği yapabilecek bir altyapıya sahip. Gerçekleştirdiğimiz bu altyapı çalışmalarının bir parçası olarak Bilecik’in ilk su arıtma tesisini kurduk. Halkımızın doğayla iç içe geçebileceği alanlar sağlamak amacıyla şehrimizin dört bir yanını parklarla donattık. Bu sayede 217 bin metrekarelik park alanını kentimize kazandırdık. Bu park alanı içerisinde biner kişilik Sakarya ve Göksu Sosyal Hizmetler Salonu’nu inşa ettik. 700 bin metrekarelik taş parke yollarının yanında 4,5 kilometrelik şehir içi bölünmüş yol hizmetlerini hayata geçirdiğimiz kentimizde Sakarya Nehri kıyısında kesintisiz 6 kilometrelik bir yürüyüş ve bisiklet yolu kazandırdık. Otogar binamızı da bölünmüş yol kıyısına inşa ettik.”

EĞİTİM VE SPORA TAM DESTEK
Osmaneli, son 5 yılda sporda da atılım gerçekleştirdi. Osmaneli Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da desteğiyle Osmaneli Şehir Stadı’nı yeniden sentetik çim saha olarak inşa etti. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’yla da futbol, basketbol, voleybol ve tenis alanlarında hizmet verecek tesisler inşa edildi.  Münür Şahin, ”Bu tesislerde düzenlenen spor turnuvalarıyla şehrimizi sporun kalbinin attığı bir nokta haline getirdik. Futbol Federasyonu ile düzenlediğimiz Lefke Cup ile Türkiye’nin en büyük spor kulüplerine ev sahipliği yaptık. 2018’de Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’nın da katıldığı 30 Ağustos Zafer Kupası düzenlendi. Bu kupa, Türkiye’de ilk defa kadın futbol takımları arasında Osmaneli’nde organize edildi.” diyor. 
Osmaneli Spor Kulübü’nü kurarak 17 branşta faaliyet gösteren, 500 lisanlı ve 13 milli sporcuya sahip güçlü ve tanınan bir spor kulübü olduklarını da dile getiren Münür Şahin, eğitimle ilgili hizmetlerini de şöyle özetliyor: “Kentimizin eğitim alanındaki büyümesini hızlandırmak ve öğretim kalitesini artırmak amacıyla Osmaneli Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi’ni kurduk ve 5 bin kişinin üzerinde kişiye eğitim imkânı sağladık. Şehit Osman Er İmam Hatip Ortaokulu’nu inşa ettik ve bunların yanında Osmaneli Anadolu Teknik Meslek Lisesi tadilatı, Kız Öğrenci Yurdu, Anadolu Teknik Çok Programlı Lisesi, Halk Eğitim Merkezi binalarını inşa ettik.”

“OSMANELİ’NİN GELECEĞİNİ GARANTİYE ALDIK”
Kentin geleceğini garanti altına almak amacıyla yaptıkları yatırımlardan da bahseden Şahin, “Yatırımlarımız doğrultusunda Osmaneli Emniyet Müdürlüğü binası yenilendi ve ek binalar inşa edildi. Osmaneli Jandarma Karakolu binasının yenileme çalışmaları, 100 konut ve 11 işyerinden oluşan TOKİ konutlarımız, Osmaneli Belediyesi Konut ve İş Yeri projelerinden 24 konut ve 21 işyeri projesi tamamlandı. Bunların yanında belediyemiz adına 350 kilometre karelik toprak ve gayrimenkul yatırımı yaparak kendi araç ve iş makinesi parkurumuzu oluşturduk. Bilecik ilinin en büyük barınağını inşa ettik.”

“TURİZM KENTİ HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”
Kentin turizm potansiyelinin ortaya çıkmasını sağlamak ve Osmaneli’ni bir marka haline getirmek için Geleneksel Osmaneli Panayırı’nı bir haftaya yaydıklarını da ifade eden Şahin, kültür ve turizme dair projelerini şöyle anlatıyor: “Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sağlanan hibelerle Osmaneli Konakları’nın uzman ekibimizce restorasyonunu gerçekleştirdik. 27 Osmaneli konağını belediyemizin mülkü haline getirdik. Osmaneli’nin 20 güzergâhını doğa turizmi için tescilledik. Kentimizin değerlerinden Yıldırım Bayezid Hamide Hatun Camii’nin restorasyonu tamamlandı. Prof. Dr. Yunus Söylet Şifalı İçmeler Tesisi’ni BEBKA-İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle yeniden inşa ettik. Bunların yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Camikebir Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında 50 adet Osmaneli konağının, Aya Yorgi Kilisesi’nin, Rüstem Paşa Kervansarayı’nın ve Roma Köprüsü’nün restorasyonunu başlattık. Tarihi çarşımızı yeniden ayağa kaldırmak için BEBKA destekli 1 milyon 500 bin TL bütçeli Bursa-Eskişehir-Bilecik bölgesinin ilk İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) projesini imzaladık.”

TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖRNEK YATIRIMLAR 
Osmaneli’nin tarım ve hayvancılık alanındaki zenginliklerinin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi amacıyla BEBKA destekleriyle Hisarcık Beşevler köyünde sebze-meyve kurutma ve paketleme tesisi kurduklarını da belirten Münür Şahin, “Bu tesiste yöresel ürünlerin imalatı gerçekleştiriliyor. Özellikle Osmaneli ayva lokumu ve Osmaneli köy salçası gerek Türkiye’de gerek yurt dışında çok talep gördü. Osmaneli merkezde Türkiye’nin en gelişmiş mezbaha tesislerinden birini inşa ettik. Bunun yanı sıra Tarım ve Ticaret Bakanlığı onaylı Toptancı Hal Binası’nın inşaatını başlattık. Hal binamız bölgemizde bakanlık onaylı tek tesis olarak tarıma hizmet verecek.” diyor.

SANAYİDE YÜKSELİŞİ BAŞLATTIK
Kentin sanayi alanında da büyümesi için Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ve şirket yöneticileriyle sürekli birlikte hareket ettiklerini belirten Münür Şahin, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Türkiye’de bir ilk olarak sanayi parsellerini oluşturduk. 4 milyon metrekare sanayi parsellerimizde başta Bien Seramik olmak üzere Tayraş Petrol ve Dünyalar Şirketler Grubu, Ekol Alüminyum, Tebsan Makine, Ceneviz Gıda gibi şirketler yer alımı gerçekleştirdiler. Attığımız adımlarla sanayide yükselişimiz bundan sonra da devam edecek.”

dfs

Yukarı