Ana içeriğe atla

apti

SELÇUKLU BELEDİYESİ'NE İKİ ‘SIFIR ATIK BELGESİ’ BİRDEN

11.03.2020 - 10:56

Selçuklu Belediyesi, Sıfır Atık Projesi kapsamında hayata geçirdiği Sıfır Atık Yönetim Sistemi’yle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Konya İl Müdürlüğü tarafından iki ayrı Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “bu kapsamda projemizi daha da geliştirerek yeni nesle bu kültürü kazandırmak istiyoruz.” dedi.

Selçuklu Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye genelinde başlattığı ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında atıkların kaynağında ayrıştırılarak milli ekonomiye kazandırılması ve atıkların oluşumun azaltılması adına ilçe genelinde yaptığı çalışmalar neticesinde iki ayrı "Sıfır Atık Belgesi" almayı başardı. Sıfır Atık Belgesi, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan sorumlulukları başarı ile yerine getiren özel ve kamu kurumlarına veriliyor. Selçuklu Belediyesi, atıkların dönüştürülmesi ve israfın önlenmesi amacıyla Sıfır Atık Yönetim Sistemini kurarak Konya'da bu belgeyi alan ilk belediye olurken Türkiye'nin ilklerinden olmayı başardı.

Selçuklu Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ne tam destek verirken bu doğrultuda çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor. Sıfır atık projesi kapsamında ambalaj atıkları, atık piller, atık elektrikli ve elektronik eşyalar konutlardan, okullardan, kurumlardan, satış noktaları gibi yerlerden kaynağında ayrı olarak toplanırken 2019 yılında bu atıklara ilave olarak, tekstil atıkları, atık ilaçlar da toplanmaya başlandı. Selçuklu Belediyesi atıkların kaynağından ayrı toplanması amacıyla ilçede yer alan binalara 2 bin 500 adet iç mekan kutusu ve 250 adet kafes konteynır dağıtırken, okullara, konutlara ve kurumlara da yüz bin broşür dağıttı. Selçuklu’da yapılan sıfır atık çalışmaları kapsamında Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Selçuklu Belediyesine iki ayrı Sıfır Atık Belgesi verildi. Selçuklu Belediyesi hizmet binaları ve Mahalli İdareler için olmak üzere iki ayrı belge Selçuklu Belediyesi’ne teslim edildi.

“62 BİN KONUTTA VATANDAŞLARIMIZA EĞİTİM VERDİK”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, sıfır atık projesi kapsamında hummalı çalışmalarda bulunuyor. Sıfır atık konusunda 62 bin 440 konutta vatandaşlara yüz yüze eğitim verdiklerini belirten Pekyatırmacı, şöyle konuşuyor: “Bu belgeyi alan ilk kurumlardan bir tanesi olmak bizim adımıza mutluluk verici. Sıfır Atık Projesini ilk olarak Selçuklu Belediyesi bünyesinde başlattık. Öncelikle Selçuklu Belediyesi hizmet binasındaki çöp kutularını kaldırıp yerine 6 farklı türde atıkları ayrıştırdığımız kumbaralar koyduk. Ayrıca ekiplerimiz sıfır atık konusunda ilçe genelinde de yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Bu kapsamda 62 bin 440 konutta vatandaşlarımıza yüz yüze eğitim verdik. 2 bin 80 öğrencimize de Atık Toplama ve Ayırma Tesislerinde yerinde eğitimler aldı. Selçuklu Belediyesi olarak bu projeye büyük önem veriyoruz. İnşallah bu kapsamda projemizi daha da geliştirerek yeni nesle bu kültürü kazandırmak istiyoruz. İnşallah geleceğin Selçuklu'sunu tüm hemşehrilerimizle birlikte inşa edeceğiz. Ben bu çalışmalar kapsamında görev alan tüm personelimize, duyarlılık göstererek tam destek veren tüm hemşehrilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 

 

SELÇUKLU BİR SAĞLIK YATIRIMINA DAHA KAVUŞTU

 

Selçuklu Belediyesi sağlık hizmeti alanındaki yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. 112 Acil Sağlık Hizmeti İstasyonu düzenlenen törenle açıldı. Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Sağlık alanında Selçuklu’ya 60 milyonluk yatırım yaptık.” dedi.

 

Selçuklu Belediyesi ilçenin her noktasına eğitimden, sağlığa, sosyal yatırımlardan spora bir çok alanda hizmet üretmeye devam ediyor. Bu çerçevede Şeyh Şamil Mahallesinde yapımı tamamlanan 112 Acil Sağlık Hizmeti İstasyonu gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı. Törene Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer,  İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, MHP Selçuklu İlçe Başkanı Güzide Çıpan, Selçuklu Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve 112 Acil Sağlık Çalışanları katıldı. 

“SAĞLIK ALANINDA SELÇUKLU’YA 60 MİLYONLUK YATIRIM YAPTIK”

Selçuklu’da her alanda yatırımlar yaptıklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, şu bilgileri paylaştı: “Temel belediyecilik hizmetlerini en iyi şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Bunun yanında da her alan da belediye olarak hem toplumumuzun huzuru, refahı için hem de çalışanlarımızın görevlerini en iyi şartlarda yerine getirmek için elimizden ne gelirse yapmaya gayret ediyoruz. Sağlık alanında da birçok yatırıma Selçuklu Belediyesi olarak imza attık. Yakın zamanda Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi (SOBE), Numune Hastanesi Polikliniği, 2 No’lu ve 6 No’lu Aile Sağlığı Merkezi, Halk Sağlığı Laboratuarı, 112 Acil Hizmetler Merkezi gibi yatırımları ilçemize kazandırmış olduk. Bugün de 9 No’lu 112 Merkezi’mizin açılışını hep birlikte yapmış olacağız. İlçemiz için hayırlı bir hizmet oldu ve bunların sayısını da inşallah artırarak devam ettireceğiz. Son dönemde 60 milyon tutarındaki bir yatırımı sağlık alanında yapmış olduk. Bütün bu projeleri hayata geçirmemizde kurumlarımızla ciddi bir dayanışmamız var. Bu konuda da İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte çok güzel bir çalışma içerisindeyiz. Birlikte bütün bu faaliyetleri birlikte yürütüyoruz. Onlara da teşekkür ediyorum.”

Programda konuşan Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç ise, “Selçuklu Belediyesi’nin sağlık alanına yaptığı katkıların bir örneğine daha şahitlik ediyoruz. 112 Acil Sağlık Hizmetleri ülkemizde gerçekten dünya markası haline gelen bir hizmet. Bu kapsamda 20 civarında istasyonumuzu yeniledik. Ama Selçuklu Belediyemizin inşa ettiği bu istasyon kalite ve güzellik açısından artık zirvede yer alıyor bu anlamda özellikle başkanımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı da, “Sağlıktaki en temel birimlerin bu kadar güzel kolay ilk ulaştığı yerlerde bu kadar nezih yerlerde hizmet vermesini görmekten son derece mutlu olduğumuzu söylemek isteriz. İnşallah gelen herkes iyileşir şifa bulur buraya gelen herkes buradan en güzel şekilde hizmetini alır.” derken, yerel yönetimler arasındaki uyumun bu dönemde zirve yaptığını ifade eden Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu şunları kaydetti: "Yerel yönetimlerin dışında kurumlar arası iş birliği de son derece hızlandı. Bu da hemşerilerimizin işlerinin daha hızlı görülmesini ve milletimiz için örnek çalışmaların ortaya koyulmasını sağlıyor. Bu duygu ve düşüncelerle açılışını yaptığımız tesisin hayırlı olmasını diliyorum.”

ghjjh

Yukarı