Ana içeriğe atla

apti

SELÇUKLU’NUN YILDIZI PARLIYOR

17.06.2022 - 14:54

Gönül belediyeciliği ilkesiyle 3 yılda hayata geçirilen projelerle diğer belediyelere rol model olan Selçuklu Belediyesi, 36 aya 36 eser kazandırmanın gururunu yaşıyor.

3 YIL DEĞERLENDİRİLDİ

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, 2019-2022 yılları arasında Selçuklu’ya kazandırılan yatırımları “Birlikte Selçukluyuz” temalı 3 Yıl Değerlendirme Toplantısı ile kamuoyu ile paylaştı. Pekyatırmacı,“ Görevi aldığımız günden itibaren, gönül belediyeciliği ilkesi ile gece gündüz demeden yılmadan, yorulmadan, bahanelere sığınmadan çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Hedefimiz Selçuklumuzda yaşayan 682 bin 514 hemşehrimizin her birinin ihtiyacını, beklentilerini en doğru şekilde tespit etmek ve onlara en iyi hizmeti en kısa zamanda ulaştırmak. Bu noktada belediye olarak kendimize hiçbir zaman sınır koymadık, koymuyoruz. Neredeyse iki yıla varan salgın döneminde sağlık, emniyet, sosyal yardım ve eğitim konularında tüm ekiplerimizi ve imkânlarımızı seferber ettik. İsmini aldığımız kadim Selçuklu medeniyetinden ilham alarak, bir taraftan şehri imar ediyor bir taraftan da neslimizin ihyası için eğitim, kültür ve sanat alanında projeler üretiyoruz.” dedi.

Selçuklu ilçesinin 682 bin 514 kişilik nüfusu ile Türkiye’de en büyük 13. ilçe durumunda olduğunu ifade eden Başkan Pekyatırmacı, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yayınladığı, ilçelerin sosyoekonomik gelişmişlik sıralaması araştırmasına göre ise 2019 yılında 32. sırada olan ilçemiz 2022 yılında pek çok büyük ilçeyi geride bırakarak 21. sıraya yükselmiş durumda. Sanayi tesisleri, ticaret merkezleri, üniversiteleri, hastaneleri, sosyal tesisleri, okulları ve en önemlisi güzel insanları ile birlikte Selçuklu’nun yıldızı parlıyor, parlamaya devam edecek inşallah.” şeklinde konuştu.

36 aya 36 eser sığdırdık

6 aya 36 eser sığdırdık Selçuklu’da 36 ay boyunca 36 eser kazandırdıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu’ya her yaş grubundan hemşehrimizin faydalanabileceği sosyal tesislere yenilerini ekledik. Bu tesisler içerisinde Kosova, Buhara ve Yazır Sosyal Tesisi, Malazgirt Mahalle Muhtarlığı ve Emekliler Lokali bu dönemde ilçemize kazandırıldı. Mahallerde esnaf ve vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran kapalı pazar yerlerine Bosna, Özalkent, Kosova, Dumlupınar Kapalı Pazar Yerlerini de ekledik Yazır ve Sancak Kapalı Pazar yerlerinde çalışmalarda sona geldik.”

dedi. Başkan Pekyatırmacı, “İlkokuldan üniversiteye kadar her eğitim düzeyinde öğrencinin faydalanabileceği eğitim, spor, barınma gibi pek çok alanda kompleksler kazandırdık. Sancak ve Selçuk Mahallesi Bisiklet ve Kaykay Parkı gibi tematik parkların yanı sıra Selçuklu Seyir Tepesi, Merve Mercan Parkı ve 11 mahalle parkı da ilçeye kazandırıldı. 1915 Hilal-i Ahmer Hastane Müzesi, Selçuklu İlçe Emniyet Müdürlüğü Binası, Hizmet Araçları Bakım ve Onarım Tesisi, Gevale Kalesi restorasyonu, Hocaihan Mahallesi ASM, Bedir Sağlık ve Sosyal Tesisi, 9 Nolu 112 Acil sağlık Hizmetleri İstasyonu, Belediye Hizmet binası GES ve Tropikal Kelebek Bahçesi GES projeleri ile Selçuklu’ya değerli eserler kazandırdık.” ifadelerini kullandı.

GELENEKSEL YARIŞMADA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Selçuklu Belediyesi’nin her yaş grubundan yoğun ilgi gören” 8. Online Kitap Okuma Yarışması” ve “Hayat Resim Defterine Sığar “isimli iki yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. Selçuklu Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalarda çocukların önceliğinin büyük olduğuna vurgu yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “Yaptığımız çalışmalar genel itibariyle çocuklarımızın güvenli yarınlarına dokunabilmek, müreff eh bir toplum inşasında gençlerimizin önünü açmaktır. Her ortamda çocuklarımız ve gençlerimizle buluşuyor ve görüyorum ki; gelişen ve üreten Türkiye yolunda gözümüz hiçbir zaman arkada olmayacak, geleceğimiz emin ellerde, Çocuklarımıza ve gençlerimize güvenimiz tam elhamdülillah. Sizlerin daha iyi imkânlarda ve ortamlarda kendinizi daha çok geliştirmeniz için var gücümüzle bizler çalışıyor, aynı gayreti sizlerden de bekliyoruz. İki özel yarışmamızda da dereceye girerek ödüle layık görülen evlatlarımızı tebrik ediyor; kitaplarla bağlarınızı dâim tutmanızı, duygu ve düşüncelerinizi renklerle aktarma yolunda sanat sevginizin de devamını diliyorum. Sizleri önemsiyor, gelecekte bu kürsülerde sizleri görüyoruz. Bu emaneti sizlere devredinceye dek, ekip arkadaşlarımızla birlikte, sizler için var gücümüzle çalışmaya gayret edeceğiz. Geleceğimizin teminatı siz değerli evlatlarımızı sevgi ve muhabbetle kucaklıyorum.” diye konuştu

KAYA ISLAHI ÇALIŞMASI İLE, SİLLE ARTIK DAHA GÜVENDE

Selçuklu Belediyesi “Sille Kaya Islahı Projesiyle” üzerinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi olan Sille’yi daha güvenli bir hale getiriyor. Yapılan çalışmalar ile düşme tehlikesi olan büyük hacimli kaya blokları temizlenerek hem mahalle sakinleri hem de ziyaretler için daha güvenli bir ortam oluşturuyor. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, çalışmaların aralıksız devam ettiği Sille’de yaptığı açıklamada; “Sille bizim gözbebeğimiz. 5000 yıllık tarihi olan bir alan. Böyle bir bölgede riskli bir alanın, afete maruz bir bölgenin de olmaması gerekiyor. Burada hem ciddi manada çalışmalar yapıyoruz, hem de çok yoğun insan sirkülasyonunun olduğu bir alan. Baraj Caddesi çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bu alan hem Sille’ye giriş için hem Sille Barajı’na ve Tatköy’e geçiş için kullanılan bir yol güzergahı. O yüzden buranın mutlaka afete maruz alandan çıkartılması gerekiyordu.” dedi. Kaya ıslahı projenin süreçleriyle ilgili bilgiler de paylaşan Başkan Pekyatırmacı,“ Burada tehlike arz eden zaman içinde düşme ihtimali olan kayalar tespit edildi. Bunlarla ilgili çok teknik uzun raporlamalar yapıldıktan sonra bütün kurumlarla, AFAD ile, Koruma Kurulumuzla, Büyükşehir Beledimiz ve KUDEP ile görüşmeler yapıldı ve bütün bu görüşmeler neticesinde de bir proje ortaya çıktı. 2021 yılında yaptığımız ihale ile birlikte projeyi uygulamaya başladık. Sümela Manastırı’ndaki ıslah çalışmalarından sonraki Türkiye’nin en kapsamlı çalışması olan Sille Kaya Islahı Çalışması 18 Milyon TL’ye mal olacak. ” dedi.

ghjjh

Yukarı