Ana içeriğe atla

apti

SİNCAN BELEDİYESİNE ÖDÜL ÜSTÜNE ÖDÜL

20.01.2020 - 12:03

Pek çok alanda verdiği hizmetlerle toplumun her kesimine ulaşmaya çalışan Sincan Belediyesi, Sincanlıların takdirini topluyor.

SİNCAN’DA HER YER “SIFIR ATIK” OLACAK
Sincan Belediyesi; meydanlara, sokaklara, iş yerlerine toplam 34 adet Mobil Atık Getirme Merkezi kurdu. Ahi Evran Mahallesi’nde 1. Sınıf Atık Getirme İstasyonu kurularak 17 ayrı atığın geri dönüşümü sağlandı. Hedefin 45 tür atığın geri dönüşümünün sağlanması olduğu açıklandı. ZZ

SİNCAN BELEDİYESİNDEN BİR İLK DAHA 
Sincan Belediyesi, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında kurduğu Kompost Üretim Tesisi ile çöpleri dönüştürerek organik gübre üretiyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hibe kapsamında alınan kompostlama makinası ile ilk yerel kompostlama tesisini kuran Sincan Belediyesi ilçenin çöp ve organik atıklarından organik gübre elde ediyor. 
Sincan Belediyesi, 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi içerisindeki Kompost Üretim Tesisinde bulunan ve 2 Ağustos 2018 tarihinde temin edilen tam otomatik makina ile aylık ortalama 550 kg organik gübre üretiyor. Toprağın organik maddelerce zenginleşmesi sağlanarak belediyeye bağlı parklarda ve sera bitkilerinde kullanılıyor. 

SİNCAN BELEDİYESİ ÖDÜLLERE DOYMUYOR
Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık” projesi kapsamında İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 2.Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi'ne katıldı. Sincan Belediyesinin sıfır atık seferberliğine ilişkin çalışmaları takdir topladı. Başkan Ercan, Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un elinden “Sıfır Atık Yerel Yönetimler” ödülü aldı.
Sincan Belediyesi, büyük bir onur daha yaşadı. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, “Yılın Belediye Başkanı” seçildi. Başkan Ercan ödülünü Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek’in elinden aldı.
Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan ikinci kez “Sıfır Atık Yerel Yönetimler Ödülü”nü aldı. Ankara’da düzenlenen 10. Uluslararası Buhara Medya Ödüller töreninde Başkan Ercan’a ödülünü Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın takdim etti. Sincan Belediyesine bir ödül de ÇANKIRI-BİR’den geldi. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan “Yılın Çevreci Ödülü”ne layık görüldü.

ZZSOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI
Verdiği hizmetlerle toplumun her kesimine ulaşmaya çalışan Sincan Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalışıyor. Sincan halkına hizmet yolunda her talebi değerlendiren belediye çalışanları, ihtiyaç sahiplerine 2 öğün sıcak yemeği evlerine kadar bizzat ulaştırıyor. Bu hizmetten 160 aile yani 550 kişi faydalanıyor. Sincan Kapalı Cezaevinde görev yapan 250 asker ve polis de hazırlanan bu yemeklerden yiyor.
Sincan Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrencileri de unutmuyor. Ailesinden uzakta öğrenci yurtlarında kalan 230 ihtiyaç sahibi öğrenci yemek hizmetinden faydalanma fırsatı buluyor. 

ÜCRETSİZ CENAZE HİZMETLERİ 
Sincan Belediyesi, Türkiye’nin dört bir tarafına ücretsiz cenaze nakil hizmeti sunuyor. Ölen kişinin yakınlarına Ankara’nın her yerinde ücretsiz servis hizmeti veriliyor. Cenaze evine çadır kuruluyor, masa ve sandalyeler ücretsiz bir şekilde taşınıyor. Taziyeye gelenlere ikram edilmek üzere çay, şeker, 2 tepsi börek ve gül suyu veriliyor.  Defin işlemi sonrasında ise Başkan Ercan’ın taziye mektubu ile birlikte cenaze evi ziyarete gidiliyor.

“MUTLU ÇARŞAMBA” PROJESİ SİNCAN’DA
Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde yürütülen "Mutlu Çarşamba Projesi" Sincan’da uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında Down sendromlu, otizmli, zihinsel ve bedensel engelli özel öğrencilerden oluşan Sincan Belediyesi Umudun Kanatları Özel Eğitim Grubu, Sincan Kapalı Spor Salonu’nda hem spor yapıyor hem de keyifli vakit geçiriyor. 

YEDİDEN YETMİŞE HERKES TİYATROYLA BULUŞUYOR
Sincan Belediyesi, bağımlılığın zararlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla okullarda interaktif tiyatro gösterisi düzenliyor. Ayrıca Sincan Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından müzikli çocuk oyunları, daha ileri yaştaki vatandaşlara yönelik komedi ve dram oyunları sahneleniyor. 
Ana sınıfı ve ilkokullara yönelik animasyon gösterileriyle öğrenciler keyifli vakit geçiriyor. Hükümlü çocukların ve gençlerin topluma kazandırılması için gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Sincan Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından tiyatro oyunları sergileniyor. 

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ KODLAMA EĞİTİMİ
Sincan Belediyesi 10 ile 13 yaş arasında Sincan’da ikamet eden çocuklara ücretsiz kodlama (yazılım) eğitimi veriyor. Bu eğitimlerle gençlere yeni bir yetenek kazandırmak ve yakın gelecekte ülkemizin bu alandaki iş gücü ihtiyacını gidermek hedefleniyor. Kursa katılan çocuklar belirli bir düzeyde kodlama eğitimi alarak yeni bir beceri ve yetkinlik kazanıyor. Çocuklar eğitim sonunda çağın getirdiği teknolojik sistemi daha kolay kavrayabiliyor.

HER SABAH ÜCRETSİZ ÇORBA İKRAMI
Belediye hizmetlerinden en çok sevileni ücretsiz çorba dağıtımı. Her sabah 5 noktada saat 07.00 ile 08.30 arasında, Güngörmüşler Konağı ve Millet Kıraathanelerinde Sincanlılara ücretsiz çorba ikram ediliyor. Öğrenciler ve çalışanlar her sabah sıcak çorba içmenin tadını çıkarıyor. 

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE SOSYAL DESTEK KARTI
Sincan Belediyesinin en önemli hizmetlerinden biri de sosyal destek kartı. Bu hizmetten faydalanabilmek için ihtiyaç sahibinin belediyeye müracaat etmesi gerekiyor. Belediye tarafından yapılan inceleme sonucu söz konusu kişi bu kartı almaya hak kazanıyor. Sosyal destek kartına yüklenen para ile kişi istediği her marketten alışveriş yapabiliyor. Karttan nakit para çekilemiyor, yalnızca alışverişlerde kullanılıyor. Ayrıca bu kart üzerinden öğrencilere kırtasiye desteği ve kışlık kıyafet yardımı da yapılıyor. Ramazan ayında ise karta yüklenen para sayesinde ihtiyaç sahipleri, rahat bir şekilde alışverişini yapabiliyor. 

SİNCAN’DAKİ ÇÖLYAK HASTALARINA ÖZEL DESTEK
Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, ilçede önemli bir konuya çözüm getirdi. Başkan Ercan’ın girişimiyle glütensiz ürünler, ilçedeki marketlerde satılmaya başlandı. Ayrıca sosyal destek kartı aracılığıyla 70 çölyak hastasına yardım yapılıyor. 

SİNCAN BELEDİYESİ ENGELLERİ AŞIYOR
Sincan Belediyesi engel tanımayan vatandaşlara desteğini sürdürüyor. Engelli vatandaşların yolda kalmaması için akülü arabaların, akü değişimi ve tamiri ücretsiz yapılıyor. Ayrıca vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda engelli rampaları da kuruluyor.  

ÇÇÇSİNCAN’DA MİLLET KIRAATHANESİ SAYISI ARTIYOR 
Sincan’da açılan Yavuz Sultan Selim, Evliya Çelebi Kıraathanelerine Abdurrahim Karakoç Millet Kıraathanesi de eklenerek Kıraathane sayısı 3’e çıktı. Kıraathaneleri artırmayı hedefleyen Sincan Belediyesi Kent Meydanında da hazırlıklarını sürdürüyor.   
24 saat açık olan kıraathanelerde çay, çorba ve kek ikramı eşliğinde kitap okuma ve etüt merkezinde ders çalışma imkanı sunuluyor.

SİNCAN KAPALI SPOR SALONU TAMAMLANDI
Sincan Belediyesi, ilçeye yakışacak modern bir spor kompleksinin yapımını tamamladı. Ankara’nın önemli spor tesislerinden biri olması hedeflenen Sincan Kapalı Spor Salonu; salon futbolundan basketbola, voleyboldan hentbola kadar pek çok müsabakaya ev sahipliği yapacak. 

YAKACAK YARDIMI 
Sincan Belediyesi, imkanlar ölçüsünde ihtiyacı olanlara yakacak odun yardımı da yapıyor. Sıfır atık seferberliğinde öncü faaliyetlere imza atan Sincan Belediyesi, çevrede budanan ağaçları değerlendiriyor. Budanan ağaçlar parçalanarak ihtiyaç sahibi ailelere teslim ediliyor. Geçtiğimiz yılda 524 aileye 2 bin 623 çuval yakacak yardımı yapıldı.

GENÇLER SPOR VE DOĞAYLA BAŞ BAŞA KALIYOR
Sincan Belediyesi gençleri doğa ve sporla bir araya getiriyor. “Kıraathane Buluşmaları”na katılan gençlere yönelik kültürel faaliyetlere sportif faaliyetleri de ekleyen Sincan Belediyesi, gençleri “izcilik” ile buluşturuyor. Gençlere izciliğin temel bilgileri, el becerileri, bayrak töreni, doğa ve doğada yaşam becerilerini içeren eğitimler veriliyor. İzcilik hakkında eğitim alan gençler daha sonra doğa yürüyüşü yaparak keyifli zaman geçiriyor.

ANKARA’NIN EN BÜYÜK KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ
Sincan Belediyesi tarafından temeli temmuz ayında atılan Kültür ve Kongre Merkezi’nin kaba inşaatı devam ediyor. Şu ana kadar inşaatın yüzde 20’si tamamlandı. Çalışmalar bittiğinde 2 bin 561 kişilik konferans salonuyla Ankara’nın gözde merkezleri arasında yer alacak olan Kültür ve Kongre Merkezi’ni Sincan halkı da sabırsızlıkla bekliyor. 
16.121 metrekare alanda inşa edilen, 25.500 metrekare kapalı alana sahip Ankara’nın en büyük Kültür ve Kongre Merkezi tamamlandığında Türkiye’deki sayılı merkezlerden birisi olacak. 

YÜZME HAVUZLARI İLE GENÇLİK MERKEZLERİ 
Sincan Belediyesi, 3 adet yüzme havuzu yapımı için hazırlıklara başladı. Yenikent Mustafa Kemal, Törekent ile Çimşit Mahallesi sınırları içerisine yapılacak yüzme havuzları özellikle kadınlara ve gençlere hitap edecek.
Sincan Belediyesi, sosyal ve kültürel aktivitelerin yer alacağı Gençlik Merkezleri için de kolları sıvadı. Törekent, Yunus Emre, Selçuklu, Gökçek ve Yenikent Mustafa Kemal Mahallesi olmak üzere toplam 5 adet Gençlik Merkezi yapılacak. 
 

ghjjh

Yukarı