Ana içeriğe atla

bridgestone

SİNCAN BELEDİYESİNİN ‘SIFIR ATIK’ GURURU

11.03.2020 - 11:01

Sincan Belediyesi, Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’yle aynı anda harekete geçti. Başlattıkları seferberlikle ‘Sıfır Atık Yerel Yönetimler’ ödülüne layık görüldüklerini söyleyen Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, “Biz artık çöp kavramını bir kenara bıraktık. Bizim için ekonomik değere dönüşen bir atık var.” diyor.

Çevre kaynaklarının daha verimli kullanılmasından atıkların geri dönüştürülerek tekrar kazanılmasına kadar birçok aşamayı barındıran ‘sıfır atık’ seferberliğine ilişkin çalışmalar Sincan Belediyesi’nde artarak devam ediyor. Belediye bu kapsamda meydanlara, sokaklara, iş yerlerine toplam 34 adet Mobil Atık Getirme Merkezi kurdu. Ahi Evran Mahallesi’nde 1. Sınıf Atık Getirme İstasyonu kurularak 17 ayrı atığın geri dönüşümü sağlandı.

Sıfır atık seferberliğinin artarak devam edeceğini kaydeden Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan “Ambalaj atıkları çöp değildir. Kâğıt, karton, plastik, cam ve metal atıklarınızı evsel atıklarından ayrı olarak hazırlanan geri dönüşüm konteynerlerine atarak sizler de geleceğe katkı sağlayın.” sözleriyle Sincan halkından ‘sıfır atık’ desteği istedi. “Sıfır atık konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşi Emine Hanım tarafından 2017 yılında başlatılan seferberlikle eş zamanlı olarak düğmeye bastık. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin en başarılı belediyesi seçildik.” diyen Ercan, sıfır atık konusunda gelinen aşamayı şöyle değerlendirdi: “Sıfır atık çalışmamızın 2 boyutlu olduğunu söyleyebilirim, bunlar eğitim ve sahadaki aktif çalışmalar. Eğitimle 2 yılda 100 bin kişiye eğitim verdik ve Sincan’da kişi başına 1,2 kg olan atık miktarını 3’te 1 oranda düşürdük. İlk yerli kompost sistemiyle organik anlamda oldukça zengin gübre üretiyoruz. Sokak hayvanlarından diğer hayvanlara kadar ısıl işlem görmüş atıklardan mama üretiyoruz. Isıl işlem görmemiş organik atıklardan gübre üretiyoruz. Ahşap atıklardan sanata dönüşen ürünler üretiyoruz. Biz artık çöp kavramını bir kenara bıraktık; bizim için atık var, atık hammadde, ekonomik değere dönüşen bir hammadde, sanatsal ürünlere dönüşen hammadde. Hatta atıklar bilimsel ara maddelere dönüşebiliyor.”

“SİNCAN BELEDİYESİ PROJELER BELEDİYESİ”

Başkan Murat Ercan, Sincan Belediyesi’nin yeni projeleri hakkında da şöyle konuştu: “Sincan Belediyesi projeler belediyesi, Sincan Belediyesi hizmet belediyeciliğinin adeta timsali. Bundan sonra da birçok projemiz var. Çevre dostu projelerimiz var. Akıllı şehirle ilgili çok ilgi çekecek projelerimiz var. Bunların bir kısmını hayata geçirdik, diğer kısmı da hayata geçirerek belediyemizin çıtasını daha yukarılara çıkaracağız.”

İLK YEREL KOMPOSTLAMA MERKEZİ SİNCAN’DA KURULDU

Sincan Belediyesi, ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında kurduğu Kompost Üretim Tesisi ile çöpleri dönüştürerek organik gübre üretiyor. Kompost, her türlü organik atığın toplanıp bir araya getirilerek uygun nem, oksijen ve sıcaklık değerlerinin sağlandığı ortamda yararlı mikroorganizmalar tarafından çürütülerek elde edilen doğal bir gübre. Sincan Belediyesi, 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi içerisindeki Kompost Üretim Tesisinde bulunan ve 2 Ağustos 2018 tarihinde temin edilen tam otomatik makina ile aylık ortalama 550 kg organik gübre üretiyor. Toprağın organik maddelerce zenginleşmesi sağlanarak belediyeye bağlı parklarda ve sera bitkilerinde kullanılıyor.

Kompostlama ile organik atıklar tekrar dönüşüme dahil edilerek değerlendirilmesinin yanı sıra toprağın pH dengesini düzenliyor. Topraktaki toksinleri nötralize edilerek toprak yapısı iyileştirilip zenginleştiriliyor. Ayrıca yağışın az olduğu ya da hiç olmadığı dönemlerde topraktaki nemi koruyup buharlaşmayı azaltıyor. Bitkilerin besin edinimi de kolaylaştıran kompost, bitkinin büyümesini hızlandırarak bitkileri güçlendiriyor. Zararsız ve besin yönünden zengin olan kompost, çevre dostu olması yönüyle de dikkat çekiyor. Kompost üretimi ile hem toprağı iyileştirici özellikte gübre elde ediliyor hem de geri dönüşüme büyük ölçüde katkı sağlanıyor.

 

‘AKILLI PROJELER’ İLÇEYİ SARDI

Sincan Belediyesi, teknolojinin sağladığı imkanlardan vatandaşların daha etkin faydalanması için ‘akıllı projeleri’ hayata geçirdi. Vatandaşların belediye hizmetlerinden daha hızlı ve etkin şekilde faydalanmasını sağlayan projeler, yediden yetmişe tüm Sincanlıların hizmetine sunuldu. Belediye hizmetlerinin az maliyetle verimli şekilde halka ulaşmasını sağlayan projeler, Sincanlıların teknolojinin nimetlerinden faydalanmasına da olanak sağlıyor. Herkesin beğenisini kazanan akıllı projeler şöyle:

GÜVENLİK KAMERALARI: Kentin dört bir yanına yerleştirilen güvenlik kameraları Sincan’ı 7/24 kayıt altına alıyor. Kamera görüntülerine, www.sincan.bel.tr uzantılı internet adresindeki “Canlı Yayın” sekmesinden ulaşılabiliyor.

PARKLARDA İNTERNET: Sincanlılar 124 farklı noktada akıllı telefon, tablet ve taşınabilir bilgisayarlarından ücretsiz internet ağı “SINCAN_BEL” ile internete bağlanabiliyor.

ŞARJ İSTASYONU: Engel tanımayan vatandaşlarımız Sincan’da yarı yolda kalmıyor, ilçenin dört bir yanına konulan istasyonlar sayesinde araçlarını şarj edebiliyor.

MOBİL UYGULAMA: Vatandaşlar Sincan ile ilgili tüm bilgilere ve belediye hizmetlerine cep telefonlarından rahatlıkla ulaşabiliyor.

ÇÖZÜM MERKEZİ: Sincan halkının talep ve şikayetlerine hızlı çözümler üretiyor. Gelen talep ve şikayetler ilgili müdürlüklere iletilerek vatandaşlar en kısa sürede bilgilendiriliyor. 

YEŞİL ENERJİ: Sincan Belediyesi'nin Yenikent'teki ek binasına kurulan güneş enerjisi sistemi panelleri sayesinde yenilenebilir elektrik üretiliyor.

BAS KONUŞ: “www.sincan.bel.tr” internet sayfasında yer alan “Bas-Konuş”a tıklayarak vatandaşlara belediyenin tüm birimlerine hızlı ulaşım imkanı sağlanıyor.

E-KONSERVATUVAR: Gençler, “sincankultur.sincan.bel.tr” adresinden verilen kodu girerek ücretsiz bir şekilde gitar, ney ve bağlama dersi alabiliyor.

ROBOTİK KODLAMA: 10 ile 13 yaş arasında Sincan’da ikamet eden çocuklara ücretsiz kodlama (yazılım) eğitimi veriliyor.

KÜLTÜR KOD: “Kültür kod” sistemi ile tüm kültür ve sanat etkinliklerinde kare kod uygulanıyor. Etkinliklere katılan vatandaşlar puan toplayarak biriken puanlarla sürpriz hediyeler kazanıyor. 

ATIĞI ANATA DÖNÜŞTÜREN KADINLAR: Sincanlı kadınlar, çevre kirliliğine neden olan atık malzemeleri sanata dönüştürüyor. El emeği ürünleri internet üzerinden satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar.

 

TOPLU YAŞAM ALANLARINDA VİRÜS ÖNLEMİ

Sincan Belediyesi vatandaşların daha hijyenik ortamlarda seyahat etmesi için titiz bir çalışma yürütüyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, Sincanlıların sık sık ziyaret edip vakit geçirdiği kıraathaneler ve konakları salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı önlem amaçlı belli aralıklarla dezenfekte ediyor. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasında büyük etkisi olan ortak alanlar; mikroplardan virüslere, böceklerden haşerelere kadar insan sağlığına zararlı her türlü unsura karşı ilaçlanıyor. Toplu taşıma araçları için de ayrıca bir çalışma yürüten ekipler, toplu taşımada hijyenin önemine dikkati çekerek, çalışmalarının aralıksız devam edeceğini bildirdi.

Sincan Belediyesi tüm ilaçlama ve dezenfeksiyon faaliyetlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçları kullanıyor. Halk sağlığına önem verdiklerinin altını çizen Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, şu ifadeleri kullanıyor: “Vatandaşlarımızın sağlığı her şeyden önemli. Onlara tertemiz ortamlarda hizmet vermek için çalışıyoruz. Dolmuşlarımız, taksilerimiz ilaçlandı. Yine her gün onlarca kişinin ziyaret ettiği kıraathanelerimize, konaklarımıza da ilaçlama çalışması yapıldı. Çalışmalarımız bir defaya mahsus olmayacak, belirli aralıklarla ekiplerimiz ilaçlama çalışmalarına devam edecek.”

 

HAYVAN DOSTLARIMIZA SAHİP ÇIKILIYOR

Projeleriyle takdir toplayan Sincan Belediyesi, sokak hayvanlarına da şefkat elini uzatıyor. 2019 yılında Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından binlerce hayvan dostumuzun yaraları sarıldı, bakımları yapıldı. Sincan Belediyesi Geçici Barınma Evi’ne geçtiğimiz yıl 2 bin 387 köpek getirildi, bu hayvanların kısırlaştırma işlemleri ve gerekli tedavileri yapıldı. Kuduz hastalığına karşı bin 194 kedi ve köpek aşılandı. Yine iç parazit tedavisi amacıyla 106 köpek ve 824 kediye aşı yapıldı. Veterinerler tarafından yapılan kontrol sonucu 495 köpek ve 215 kediye ilaçlı tedavi uygulandı. Uyuza yakalanmış 267 köpeğe ve açık yarası bulunan 553 kedi ve köpeğe gerekli tedavileri yapıldı. 463 sokak hayvanı ailelere verildi. 85 kedi ve köpeğin Büyükşehir ve diğer kliniklere sevk işlemi gerçekleşti.

Sincan Belediyesi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Okul bahçelerinde hayvan besleyelim” çağrısına da destek çıktı. Belediye ekiplerince tüm bakımları ve tedavileri yapılan 2 can dostumuzu Yunus Emre İmam Hatip Lisesi sahiplendi. Çocuklara hayvan sevgisini aşılayabilmeyi amaçlayan proje öğrencilerin de yüzünü güldürdü.

AFET BİLİNCİ FARKINDALIK EĞİTİMİ

AFAD ile Anda Kardeşe Vefa Derneği işbirliği ile başlayan Afet Bilinci Farkındalık Eğitimi, yerel yönetimler arasında ilk Sincan Belediyesi’nde verildi. Sincan Lale Konferans Salonunda gerçekleştirilen eğitimde konuşmacı olarak Afet Bilinci Eğitmeni Gökhan İldaş yer aldı. Eğitime Sincan Belediyesi personelleri ile vatandaşlar katıldı.  Hangi afet durumlarında hangi tedbirlerin alınacağı ile ilgili bilgiler veren İldaş, “Çevremizdeki tehlikelere karşı önlem almayı öğrenmeliyiz. Unutmayın; tehlikeyi yok edemeyiz, yok sayamayız; fakat alacağımız önlemler ile zararın en az seviyede olmasını sağlayabiliriz. Bu bizim elimizde.” diye konuştu. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan da “Yaşanan acıların tekrarlanmaması adına vatandaşlarımızın daha bilinçli hareket etmesini önemsiyoruz. Vatandaşlarımızın geleceğe daha umutlu bakması için eğitimlerimiz artarak devam edecektir. Rabbim ülkemize ve milletimize bir daha afet göstermesin.” diye konuştu.

 

ÇOCUKLAR SPORLA BULUŞTU, ANNELERİN YÜZÜ GÜLDÜ

Sincan Belediyesi örnek faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Anne-çocuk oyun evlerinde çocuklar artık spor yapma imkanı buluyor. Anne-çocuk oyun evlerinin sayısını arttırmayı hedefleyen Sincan Belediyesi, bu evler aracılığıyla çocukların bir arada zaman geçirmesini, iletişim kurmasını ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamalarını amaçlıyor. Oyun evlerinde önemli gün ve haftalar kutlanıyor, çocuklar rengarenk oyuncaklar ve çeşitli etkinliklerle keyifli zaman geçiriyor. Minikler anne-çocuk oyun evlerinde şimdi ise spor yapmaya başladı. Spor hocaları eşliğinde ücretsiz sportif faaliyetlere katılan çocukların heyecanı, annelerini de mutlu etti. Çocuklarının bedensel ve ruhsal gelişimi için sporun önemine dikkat çeken uzmanlar, aileleri sportif faaliyetlere katılmaya davet etti.

SİNCAN’DA ‘SOKAK OYUNLARI’ COŞKUSU

Sincan Belediyesi unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarına da yeniden hayat veriyor. Yenikent Kapalı Spor Salonu’nda eğitimlerine devam eden taekwondo kursiyerleri; sek sek oynadı, çuval yarışı yaptı. Kursiyerler halat çekme oyunu ile kahkahaya doydu. Sokak Oyunları Federasyonu ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikte çocuklar gönüllerince eğlendi, bir zamanların vazgeçilmezi sokak oyunlarını tanıma fırsatı buldu. Büyükler ise çocukluk yıllarına geri döndü. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, evde kapalı kalmayan çocukların daha mutlu olup sosyalleştiğine dikkati çekerek, benzer etkinliklerin sık sık yapılacağını belirtti.

dfs

Yukarı