Ana içeriğe atla

bridgestone

ÜLKEMİZİN GÜZİDE YERLERİNDEN BİRİ GEREDE

12.11.2019 - 17:11

Gerede’nin tarihi eserlerinden olan ve Bizans dönemine ait Kiliseli Tüccar Han turizme kazandırılıyor. Mülk sahibi Hayırsever İş adamı Mithat Dayıoğlu ile Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın girişimleriyle başlatılan yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
 

Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölümünde yer alan Bolu iline bağlı Ankara´ya 137 kilometre, Bolu´ya 52 kilometre, İstanbul´a 300 kilometre, oksijen deposu havasıyla ülkemizin güzide yerlerinden biri olan Gerede; Yemyeşil dağları, ormanları, yaylaları, mesire yerleri, tarihi Keçi Kalesi, Asar Kalesi, Çan Saati, Kiliseli Hanı görülmeye değer yerlerdendir. 

tarihTARİH AYAĞA KALKIYOR
Kiliseli Han’da çalışmalar son sürat devam ediyor. İlçede arasta bölgesinde bulunan ve tarihi yapısıyla Gerede’nin ilk ticaret merkezi olan Kiliseli Han’da yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, Kiliseli Han yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Uzun süre kullanılmadığı için son derece bakımsız ve yıkılacak hale gelen Kiliseli han, çalışmaların başlamasıyla birlikte eski günlerdeki gibi ihtişamlı görünümüne kavuşmaya başladı. Tarihi dokusu bozulmadan zamanın mimarisinin birleşimiyle harmanlanan restorasyon çalışmaları neticesinde henüz yapımı tamamlanmamış olsa da gerek ilçe sakinlerinin gerek ilçeye gelen misafirlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Meraklı gözlerle çalışmaları takip eden ilçe sakinleri restorasyon bitimini heyecanla bekliyor. Yapılan çalışmalar kapsamında geçmişte dışına yapılan badana özenle kaldırılarak orijinal taşlar ortaya çıktı. Çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü Kiliseli Han’da tamamlandığında 25 odalı Butik Otel, Restoran Kafe, Yöresel Ürün Satış Merkezi yer alacak.

yuzmeYÜZME HAVUZU VE SPOR KOMPLEKSİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR    
Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın gayretleriyle Gerede’ye kazandırılan yarı olimpik yüzme havuzu ve spor kompleksi hizmete girdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan işletme ihalesinin ardından yetkililer son hazırlıkları tamamlayarak Yaşam Merkezini hizmete açtı ve yüzme havuzu, hamam, sauna, fitness salonu, zumba, pilates ve cafe olarak faaliyete başladı.

YÜZME HAVUZUNA ŞEHİDİN İSMİ VERİLDİ
Gerede Belediyesi Meclisi;  yapılan toplantıda oy birliği ile 1993 yılında Mardin Mazı Dağında teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan İsmail Coşkun’un ismini verdi. Şehit İsmail Coşkun Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi, Gerede ve çevre ilçelere hem fitness hem yüzme havuzu olarak hizmet veriyor. 7’den 70'e antrenörler eşliğinde hizmet verirken, yüzmede 6-14 yaş grupları ile yetişkin gruplarına özel dersler veriliyor.

sporSPOR KOMPLEKSİNDE SONA DOĞRU
Geredespor Kulübü’nün sosyal ve sportif tesis ihtiyacını gidermek amacıyla Bahçelievler Mahallesi’nde yapımı devam eden Spor Kompleksindeki çalışmalarda sona doğru gelindi.
16 odalı tesis binası, sentetik antrenman sahası, yemekhane, mutfak, çamaşırhane, fitness salonu, lobi ve teknik ihtiyaç odaları bulunan modern spor tesisi çalışmalar tamamlandıktan sonra hizmete girecek.

sehirŞEHİR STADI ve ÇEVRESİ TAMAMLANDI    
Belediye Başkanı Mustafa Allar, yaptığı çalışmalarla Gerede’nin değişimi ve dönüşümü noktasında hizmetlerin hızlı ve etkin bir şekilde yapılması için çalışmalarına devam ediyor. Belediye Başkanı Mustafa Allar ve Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’nün büyük gayretleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından 1 milyon 400 bin TL ödenek alınan Şehir Stadındaki çalışmalar tamamlandı. Tamamlanan çalışmalarda, Stadyumun tel örgüleri yenilendi, drenaj, zemin alt yapı düzenlemesi ve sentetik çim döşenmesinin yanı sıra, şehir stadyumunun içine çim yüzeyli tartan pisti de yapıldı. Geredespor; yenilenen statda ilk maçını oynadı.

esenESENTEPE CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ    
Ankara ve İstanbul olmak üzere çevre il ve İlçelerden gelenlerin yıllardır uğrak yeri olan Esentepe Mesireliği, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın girişimleri sonucu ulusal basındaki ana haber bültenlerinde yer aldıktan sonra vatandaşların cazibe merkezi haline geldi.
Özellikle hafta sonu piknikçilerin Esentepe Mesireliğine rağbet göstermesi ilçe esnafının da yüzünü güldürdü. Durumdan memnun kalan esnaflar Esentepe Mesireliğinin tanıtımında büyük emekleri olan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’a teşekkür etti.   
Esentepe Mesireliği içerisinde Horasan Evliyalarından Ramazan Dede Türbesi ve Camisi, 3 adet Restoran-Kafe-Bistro, restorasyonu tamamlanarak hizmete açılan The Sign Esentepe Otel, tuvaletler, çeşmeler, kamelyalar, çardaklar, banklar, basketbol, voleybol, futbol sahaları mevcut. Esentepe Mesireliğini ziyaret edenlerin ulaşımda da hiçbir sıkıntı çekmemesi büyük avantaj, şehir merkezine sadece 1 kilometre. Yaşları 700 yıla varan çam ağaçları ise bambaşka bir hava sağlıyor.

STADIN ETRAFI YÜRÜYÜŞ YAPANLAR İÇİN DÜZENLENDİ
Stadyumun yanında bulunan eski tribünler kaldırılarak yerine kondisyon aletleri konuldu. Şehir stadyumunun çevre düzenlemesi ve asfaltı atılarak sporsever halkın hizmetine sunuldu. Günde yüzlerce kişinin yaşam koşuları ve yürüyüşleri yaptığı alanda Geredelilerin memnuniyeti oldukça yüksek. Çalışmaların tamamlanmasından duyulan memnuniyeti Belediye Başkanı Mustafa Allar’a iletiyorlar. 

arasARASTA PROJESİ İÇİN İLK KAZMA VURULDU    
Metruk halde bulunan Tarihi Arastanın yapımı için Gerede Belediyesi çalışmaları başlattı. Gerede Belediyesi ve ihaleyi kazanan KA Restorasyon arasında atılan imzaların ardından ilk kazma vuruldu.

mesireB TİPİ MESİRE ALANI PROJESİ HAYATA GEÇİYOR    
Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, seçim beyannamesinde taaahhüt ettiği projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Gerede Belediyesi ile Gerede Orman İşletme Müdürlüğü arasında B Tipi Mesire Alanı Projesinin ilk adımı,  imzalarla birlikte atıldı.
Atılan imza ile birlikte Gerede Orman işletme alanının yaklaşık 120 bin metrekarelik alanı 29 yıllığına halkın kullanımına açılacak. B tipi mesire alanı olarak kullanıldığı sürece bu süre uzatılabilecek. Proje kapsamında; kamelya ve piknik üniteleri, yürüyüş yolları, açık otopark alanları, çocuk oyun alanları, mescit, kır lokantası. Yöresel ürün satış yerleri, mini spor alanlarını içeren B Tipi Mesire alanı yapılacak. Bu alanın açılmasıyla birlikte Esentepe Mesireliğinin yıpranma payı azaltılacak.

tekkeYUKARI TEKKE CAMİSİNDE RESTORASYON     
Gerede Kabiller Mahallesinde bulunan halk arasında da Yukarı Tekke Camii olarak bilinen Camide restorasyon devam ediyor.
Türbesiyle, camisiyle ve tarihi yapısıyla yıllardır ayakta duran Yukarı Tekke Camisinde ve çevresinde restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Tarihi dokusuna dokunulmadan yıpranmış, zarar görmüş bölümlerinin tadilatı yapılıyor. Tadilat dolayısıyla ibadete kapalı olan caminin restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmasının ardından 2020 yılının ilk çeyreğinde ibadete açılması bekleniyor.
Gerede Kabiller Mahallesi’nde bulunan Yukarı Tekke Camisini, kitabesinden öğrenildiğine göre Abdullah Efendi 1850-1851’de yaptırmıştır. Cami dikdörtgen planlı kerpiçten yapılmış beden duvarlarına sahiptir. Caminin üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür.

ANKARA HAMAM ÖNÜ GİBİ OLACAK
Tamamlandığında içerisinde 12 adet dükkân, 6 adet ofis, 1adet kafeterya, 1 adet restoran, millet kıraathanesi, kadınlar lokali, yöresel ürün pazarı ve el sanatları ürün satış dükkânlarının yer alacağı proje bodrum artı 2 kat olup 2 bin 139 metrekarelik bir inşaat alanına sahip olmuş olacak.
Çalışmalar Anıtlar Yüksek Kurulu onayıyla gerçekleşiyor. Bu alandaki çalışmalar belli bir aşamaya geldikten sonra mülk sahipleri ile görüşerek alanın geri kalanında 2. Etap 1000 metrekarelik alanda çalışmalar başlanacak. Arasta Projesi tamamlandığında ise şehir merkezi tarihi ve estetik bir görüntüye kavuşacak.

esenESENTEPE OTEL HİZMETE GİRDİ
Dünya markası, ülkemizin 3 büyük kulübünden biri olan Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün kiraladığı ve tadilat çalışmalarına başlanılan Gerede Esentepe Otel tadilat çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte hizmete girdi. Kulüp Başkanı Fikret Orman ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın tadilat sürecini yakinen takip ettiği Esentepe Otel, doğa ile iç içe oksijen deposu, ulaşım konusunda cazip konumu, 160 yatak kapasitesi ve yenilenen yüzü ile misafirlerini ağırlamaya başladı.

SÖZLEŞME İMZALANDI
Gerede Belediyesi ve paydaşı olduğu Gerede Kaymakamlığının Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından çağrıya çıkarılan Kültür ve Turizm küçük Ölçekli Altyapı Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazandığı Gerede Kent Müzesi Projesinin sözleşmesi Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın katılımıyla Doğu Marmara Kalkınma Ajansının Kocaeli’ndeki merkezinde imzalandı. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın 2023 seçim vaatlerinden biri olan Kent Müzesi’nin hayata geçirilmesi için hazırlanan hibe projesi onaylandı. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından ilçeye yaklaşık 600 bin TL hibe verilecek. 2019 Yılı Teklif Çağrısı kapsamında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından 2019 Yılı Mali Destek Programları değerlendirme süreci, Yönetim Kurulu toplantısı ile tamamlanmıştı.
Bu kapsamda; alınacak olan hibeyle Gerede’nin Seviller Mahallesi’nde bulunan eski cezaevi, taş duvarları korunacak şekilde restore edilerek ilçenin turizmine katkı sağlamak amacıyla Kent Müzesine dönüştürülecek.  Eski cezaevi 1910’larda yapılmış ve kapalı cezaevi olarak 2013 tarihine kadar kullanılmıştı.    
 

dfs

Yukarı