Ana içeriğe atla

ayos

10 yıl içinde şirketler, IT maliyetlerinde yüzde 80 tasarruf sağlayacaklar

11.10.2017 - 16:37

İş uygulamalarının buluta taşınması ile birlikte şirketlerin elde edeceği avantajlar noktasında bilgiler veren IFS Ar&Ge ve Teknik Servisler Direktörü Barış Özkan, “Yapılan araştırmalar, önümüzdeki 10 yıl içinde şirketlerin yüzde 80’inden fazlasının IT kaynağı bulundurmayacağı yönünde” dedi.

Bulut Bilişim konusunda verdiğiniz hizmetleri anlatır mısınız?
IFS web tabanlı yapısı ve sanal server’larda çalışabilmesi sayesinde çok uzun zamandır bulut bilişim alanında hizmet veriyor. Müşterilerimize şu an hem kendi ortamlarında sanallaştırılmış sunucular üzerinde hem de bulut servis sağlayıcılarının sağladığı altyapılar üzerinde private-cloud IFS Uygulamalarının kurulumunu yapıyoruz. Bu sayede müşterilerimiz yüksek maliyetli bir donanım yatırımı yapmamış oluyor, aylık ödenebilen, sürdürülebilirliği ve yönetimi kolay olan data center’lar üzerinden IFS uygulamalarını kullanıyorlar. Özellikle büyümekte olan şirketler için yatırımın zamana yayılması ve aylık ödemeler ile yapılması açısından önemli bir avantaj oluyor. Ayrıca çok yakın bir zaman diliminde IFS Managed Cloud on Microsoft Azure hizmeti ile tüm altyapıyı ve yazılımı kapsayacak hizmeti de sunuyor olacağız.

Bulut Bilişim uygulamalarından yararlanan sektör ve şirketlerin gelecekte değişmesini bekliyor musunuz?
Başta CRM olmak üzere,  satınalma, satış, IK ve personel yönetimi, destek ve raporlama sistemlerinin tercih edileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, “kullandığın kadar öde” iş modeliyle sağlanan ve satın alınan ölçeklenebilir, esnek sistemlere dayalı genel hizmetlerin yakın gelecekte ilgi göreceğini tahmin ediyoruz. 

Bulut bilişimin firmalara faydaları neler? Bulut bilişim kurumlar tarafından neden tercih edilmeli? 
İş uygulamalarının buluta taşınması ile birlikte; şirketlerin başta storage olmak üzere donanım kaynaklarına yaptıkları yatırım ve bu kaynakların yönetim maliyetleri azalacaktır. Basit anlamda, kullanıcıların bilgiye erişmek için sadece giriş ve çıkış kaynaklarına sahip olması yeterli olacaktır. Ayrıca çok ucuz cihazlar ile (örneğin 150 dolarlık tabletler) iş uygulamalarına erişmek ve kullanmak mümkün olacaktır. Tüm bunlara ek olarak şirketlerin BT departmanlarına yaptıkları donanım ve personel kaynaklarında ciddi tasarruflar olacaktır. Yapılan araştırmalar, önümüzdeki 10 yıl içinde şirketlerin yüzde 80’inden fazlasının IT kaynağı bulundurmayacağı yönünde.

Son olarak big datanın kullanım alanları ve avantajları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Big Data, başta yapay zeka, sosyal medya analizleri, satış pazarlama, sağlık sektörü, üretim endüstrisi başta olmak üzere pek çok alanda kullanımı vardır. Big data, verilerin büyüklüğüyle ilgilenmez, bu büyük veri kümesinden nasıl anlamlı sonuçlar üretebileceği ve nasıl kararlar alınacağı ile ilgilenir. Başta üretim endüstrisi olmak üzere pek çok sektörde, hataların gerçek zamanlı olarak alınmasını ve çoğu zaman üretim/hizmet durmadan hatayı tespit edip, düzeltmekten, müşterilerin satın alma alışkanlıklarını analiz ederek, kişiye özel kampanya/pazarlama faaliyetlerine, olası riskleri önceden tespit edebilmekten, kişiye özel sağlık hizmetlerine kadar pek çok alanda avantaj sağlar.

dfg

Yukarı