Ana içeriğe atla

bridgestone

ADIM ADIM METODU UYGULANMALI

09.10.2019 - 14:33

KOBİ’lerin global rekabetteki güçlerini artırmaya yönelik çalışmalarından bahseden YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, KOBİ’lerin iş modellerini dijitalleştirmesi adına tavsiyelerde bulundu.

Teknolojik dönüşüm büyümek isteyen firmalar için bir zorunluluk haline geldi. Peki, iş modellerini dijitalleştiren KOBİ’lerin nasıl avantajları oluyor?
Önceden sadece büyük yatırımlarla ulaşılabilen bilgiler, artık KOBİ’lerin de hizmetine giriyor. En hızlı giden ürünlerinizi bir tuşa tıklayarak hangi günler, ne miktarlarda satıldığını görebiliyorsunuz. Toptancınızın satmak istediği malları değil, size daha çok para kazandıran malları sipariş edebilirsiniz. En çok şikayet aldığınız, iade aldığınız ürünlerin üretim hattına çok daha hızlı müdahele edebilirsiniz. Sadece mahallenize değil, tüm şehre, hatta bir miktar yabancı dil ile tüm dünyaya internet üzerinden sipariş teslimatı yapabilirsiniz. Ayrıca dijital süreçleri tüm işletmenize hemen yaymak zorunda değilsiniz, önceliklerinizle başlayabilirsiniz. Bütün bu olanaklar KOBİ’ler için inanılmaz kolaylıklar sağlıyor. Sadece mahallenize ya da şehrinize değil, tüm dünyaya mal satma olanağı buluyorsunuz. 

KOBİ’lerin dijitalleşmelerine ve global rekabetteki güçlerini artırmaya yönelik nasıl çalışmalarınız oluyor?
YASAD olarak, KOBİ’lerin dijital dönüşümünü gerçekleştirecek yüzlerce üyemizi KOBİ’lere anlatıyor ve tanıtıyoruz. Kendi üyelerimiz de aslında birer KOBİ, onların da müşterilerine tanıtılması, pazarlama ve iş geliştirme, ürünleşme gibi konularda da profesyonel desteklere daha kolay ulaşmalarını sağlıyoruz. Ayrıca siber güvenlik konularında onları bilgilendirerek şirket sırlarını koruma yollarını gösteriyoruz. 

Sizce şu an Türkiye’de dijital dönüşüm hangi aşamada nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Türkiye’de dijital dönüşüm geriden de gelse, iyi gidiyor diyebiliriz. Ama yeterli değil tabi ki, özellikle dijital dönüşümü, işletmedeki bilgisayarları yenilemek ve sayıyı artırmak şeklinde anlayan ve yorumlayan tedarikçilerden uzak durmak lazım. KOBİ’ler dijital süreçlerle birlikte iş yapış biçimlerini ve pazara bakış açılarını değiştirmek durumundalar. Bu düşünme tarzında henüz çok yeniyiz yani biraz gerideyiz diyebiliriz. Bunun düzelmesi için gayret ediyoruz. 

KOBİ’lerin iş modellerini dijitalleştirmesi adına nasıl tavsiyeler veriyorsunuz?
KOBİ’ler öncelikle tedarikçilere değil, bizim gibi STK’lara ulaşarak, bu konulardaki danışmanlara ulaşmalılar. Nasıl ki, hasta olunca doğrudan eczaneye gitmiyor, önce doktora gidiyorsak, dijital dönüşümde, öncelikle bir danışmanlık desteği alınması, yapılabilecek hataların önüne geçmekte büyük fayda sağlayacaktır. 
Tüm işletmenin her alanının dijital süreçlere taşınması planlansa, bütçelense bile, işletmelerin dijitalleşmesindeki geçişleri krize döndürmemek adına, adım adım metodu uygulanmalı.
Tüm bu süreçlerde, personelin de eğitilmesi ve teknolojik adaptasyonu önemli. Personele yatırım da, dijital dönüşümü tamamlama açısından kritik bir adım. Bu yapılmazsa, süreçler yine eski metodlarla yürümeye devam edecek ve işler çok daha karmaşık hale gelecektir.

dfs

Yukarı