Ana içeriğe atla

ayos

Akıllı baret ile her şey kontrol altında

09.11.2017 - 11:08

Globax Teknoloji Genel Müdürü Abdullah Alp Aslan: ‘’Ülkemizin ihtiyacı olan önemli yazılım teknolojilerini geliştirmeye devam edeceğiz. Özellikle ihracat potansiyeli yüksek ileri teknoloji yazılım ve teknoloji geliştirerek ülkemize ciddi bir döviz kazandırma hedefimiz bulunuyor.’’

Globax Teknoloji kimlere hizmet veren bir şirket? 
Globax Teknoloji 2015 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Tekno Park’ında kurulmuş bir teknoloji entegratörü, yazılım ve teknoloji Ar-Ge firmasıdır. Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği içindedir. Tekno Akıllı Baret IOT adında TÜBİTAK 1507 Ar-Ge ‘’Hibe’’kapsamında TUBİTAK tarafından desteklenen bir projenin Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyoruz. Tekno Akıllı Baret IOT ile inşaat firmaları, petro kimya tesisleri, maden ocakları, ağır sanayi, tersaneler ve askeri tesisler,RFID personel yönetimi, iş ve iş sağlığı güvenliği yönetimi ,proje yönetimi yapabilirler. Personelin yönetimini saplayan yüksek teknolojik cihazlarla entegre edilmiş bu baretle proje müdürleri, tesis yöneticileri, iş v e işçi sağlığı yöneticileri, firma sahipleri kask üzerinde bulunan Wi-Fi Full HD kameralara bağlanarak personelin ne tür işlerle uğraştığını, iş ve işçi sağlığı güvenliği kurallarına uyup uymadıklarını ve projelerinin ne durumda olduğunu denetleyebilirler, mobil yazılım çözümleri ile ister yazılı ister sözlü olarak talimatlar gönderebilirler, görev listesi yayımlayabilirler, sorunları tespit edip kameraları ile ister video ister fotoğraf çekerek sahadaki tüm olumsuzlukları ve tamamlanan işleri raporlayabilirler. Ayrıca kask otomatik olarak personel giriş takibi, puantaj hesaplama gibi işlemleri RFID teknolojileri ile otomatik olarak yapmaktadır. Kask üzerindeki özel tasarım sensör ile kaskın takılı olup olmadığı tespit edilebilir. Personelin konumu tespit edilebilir. Ayrıca üzerinde özel sensörler ( ısı ve nem sensörü, karbonmonoksit ve yanıcı gaz algılayıcı sensör, metan gaz sensörü, LPG/propan gaz sensörü) mevcuttur. Bu sensörler ortamdaki gaz, ısı, karbonmonoksit gibi kritik olan durumların ölçümlerini yapar, bu ölçümlerin belli bir orana ulaşması halinde yöneticilere mail ve SMS ile bilgilendirme yaparlar.

Oldukça geniş bir çözüm yelpazeniz bulunuyor. Bunlardan biraz bahsedebilir misiniz? 
Firmamız aynı zamanda bir teknoloji grubudur. Firmaların teknoloji ile ilgili tüm isteklerine cevap verecek şekilde firmamızı bir teknoloji gurubu olarak konumlandırıyoruz. Ciddi bir organizasyon yapısı ile grubumuzdaki firmaları yönetiyoruz. Ar-Ge ve İnovasyon Birimi, Teknoloji Entegratörü Birimi, Teknoloji Eğitim Birimi olmak üzere firmamızı üç sacayağına oturttuk. Büyük kurumların teknoloji ve bilişim konusunda tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Kurumların bilgi teknolojisi yolculuğunu kolaylaştırmayı hedefliyorsunuz. Bu anlamda ülkemizdeki farkındalık size göre ne durumda? Globax’ın bu duruma katkıları neler?
Firmaların bilgi yönetimi yazılım çözümlerini eksiksiz, kolay ve entegre çözümler haline getirmeye çalışıyoruz. Bu konuda Ar-Ge faaliyetlerimizi sürekli olarak devam ettiriyoruz. Entegre yazılım çözümlerimiz; (Muhasebe, Finans, Depo Stok Yönetimi, Barkod, RFID) Sevkiyat Yönetimi (Barkod,RFID) Elektronik Ticaret (B2C,B2B, C2C) Perakende Satış Yönetimi ,(E-Defter, E-Fatura, E-Arşiv, CRM, Proje Yönetimi, Personel Yönetimi ve Personel Takip –PDKS,) Tekno Akıllı Baret IOT projemiz ile de ülkemize çok ciddi katkı sağlıyoruz.
 

dfg

Yukarı