Ana içeriğe atla

bridgestone

BANKSOFT AKILLI KARTLI SİSTEMLERİ EKİP LİDERİ FİGEN AKTUNA

12.06.2019 - 15:04

Figen Hanım, yazılım sektöründe çalışan bir kadın yazılımcı olarak ne tür projeler üretiyorsunuz? Bugüne kadar aldığınız bir ödül oldu mu?
Ödeme sistemlerinin aslında her aşamasında yazılım konusunda geliştirme yaptım.  Gerek ön yüz gerek veri tabanı, arka tarafta sürekli çalışan sistemler, otorizasyon sistemleri, kartlı ödemeler 2000 yılında hayatıma girdi. Euro pay master card ve Visa’nın bir araya gelerek akıllı kartların ödeme sistemlerinde nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin spesfikasyonları bir araya getirerek yayınladıkları bir standart ve akıllı kartların ödeme sistemlerinde kullanılması için gerekli olan arka taraftaki bütün modüllerin geliştirmeleriyle ilgili çalışmaya başladım. Artık kartlarında akıllanmasıyla aslında daha fazla şey yapabilir hale geldik.
Birincisi, daha güvenli ödeme yapıyorsunuz, ikincisi daha hızlı bir şekilde ödeme yapıyorsunuz. En son yaptığım projede birden fazla uygulamanın tek bir fiziksel kartta toplanmasını yani hem banka kartı hem ön ödemeli kart hem de kredi kartının tek bir fiziksel kartta yer alıyor olmasını böylece kart sahibinin hayatını kolaylaştırmayı sağladık. Yani biliyorsunuz artık önümüzde y ve z kuşağı müşteriler var ve onlar için olmazsa olmaz olan kolay, hızlı, pratik ve aynı zamanda güvenilir ödeme için bir altyapı oluşturmuş olduk. Bu projeyle başvurduğum Microsoft KAGİDER ve Doğan Vakfı’nın düzenlemiş olduğu “Teknolojinin Kadın Liderleri” yarışmasında yılın başarılı kadın yazılımcısı ödülünü aldım. 

dfs

Yukarı