Ana içeriğe atla

ayos

BİLİŞİM GRUBU TEKNOLOJİ GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

19.11.2018 - 16:12

İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Gelecek 5.0 Vizyon Toplantısı'nda konuşan Bilişim Grubu Başkanı Şenol Vatansever, “Türkiye'nin 2023 ihracat hedefi 500 milyar dolar. Bu hedefe ulaşabilmek için katma değeri yüksek olan ve yüksek teknolojili ürünlere odaklanmalıyız.” dedi.

İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Gelecek 5.0 Vizyon Toplantısı'nda bir araya gelen Bilişim Grubu, birbirinden farklı panellerde siber güvenlik ve dijital pazarlama gibi çağımızın en popüler teknolojik gelişmelerini değerlendirdi.

 

Bilişim Grubu, Gelecek 5.0 Vizyon Toplantısı adını verdikleri etkinlikte kamunun ve özel sektörün 2019 ajandasına odaklandı. Toplantıda gerçekleştirilen panellerde siber güvenlik, sosyal medya ve dijital pazarlama gibi konular tartışıldı.

 

Toplantıda konuşan Bilişim Grubu Başkanı Şenol Vatansever, “Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedefi 500 milyar dolar. Üretim, markalaşma ve ihracatımızı kökten değiştirecek önlemler alarak bu hedefe ulaşabiliriz. Katma değeri yüksek olan ve yüksek teknolojili ürünlere odaklanmalıyız.” diyerek kamunun ve özel sektörün dijital dönüşüm için yapması gereken hazırlıklara dikkat çekti.

 

Şenol Vatansever

 

İki farklı panele binden fazla dinleyicinin katıldığı etkinlikte Şenol Vatansever, Bilişim Grubu ve Bilişimciler olarak tüm Türkiye'yi kapsayan bir hizmetler envanteri çıkarttıklarını, bu sayede dijital dönüşüm için ihtiyaç duyulacak çözümlerin somut bir şekilde ortaya çıkarılacağını söyledi. Vatansever, dijital dönüşümün özel sektör, üniversite, STK ve kamu iş birliğinde yapılması durumunda hedefe ulaşabileceğinin altını çizdi.

 

KÜRESEL DÜNYADA SİBER SAVAŞLARIN DEVLETLERE ETKİSİ

 

Günün ilk panelinde Türk Nippon Sigorta, Sistem ve Network Yönetimi Müdür Yardımcısı Hüsnü Tavlaş, WatchGuard Türkiye Ülke Müdürü Yusuf Evmez ve Avukat Murat Keçeciler "Küresel Dünyada Siber Savaşların Devletlere Etkisi" üzerine görüşlerini beyan etti. Kamu Teknolojileri Dergisi Yayın Yönetmeni Ersin Akman'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Hüsnü Tavlaş, güvenlik açıklarının büyük bir bölümünün insan kaynaklı olduğunu ifade ederek kurumların ve işletmelerin siber tehditlere karşı kendilerini korumak için yaptıkları yatırımların yanında, çalışanlarını siber risklere karşı eğiterek farkındalığı arttırmalarının bir gereklilik olduğuna dikkat çekti.

 

WatchGuard Türkiye Ülke Müdürü Yusuf Evmez ise "Türkiye siber güvenlik indeksine göre 164 ülke arasında 43. sırada ve en başarısız olduğu konu iş birliği. Devlet kurumları ile özel sektör arasında bilgi paylaşımı yok denilecek seviyede. 164 ülke arasında bot cihaz sayısında ülke olarak birinciyiz. Şehir bazında ise İstanbul birinci, Ankara ikinci sırada. Bu iki şehrin sahip olduğu bot sayısı, ilk 10 ülkenin yüzde 58’ini oluşturuyor fakat kullanıcıların bu konudan haberi yok." sözleriyle tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekti.

 

Bilişim suçları ve yürürlükteki kanunlar konusunda uzman Avukat Murat Keçeciler ise konuşmasında şu noktalara değindi: "Siber güvenlik tarafında TCK ve KVKK haricinde yaşanan yeni gelişmeler ışığında daha kapsamlı bir yasal mevzuat ihtiyacı olduğu açıktır.  Bu yasal mevzuatın hazırlanmasında ve düzenleyici kurumun desteklenmesinde sivil toplum kuruluşlarının ve bilişimcilerin öncü rol alması gerekmektedir. Siber güvenliğin kamu güvenliği ve ülkeler arası ilişkileri düzenleyen uluslararası bir norm ve sözleşme mevcut değildir. Bu kapsamda da siber saldırılar yeni düzende hibrit savaşların birer parçası ve dış politika aracı haline gelmektedir."

 

Dijital Dönüşüm

 

DİJİTAL DÖNÜŞÜM, FRENİ PATLAMIŞ BİR KAMYON DEĞİL

 

Habertürk TV'den Cem Sünbül'ün moderatörlüğünde gerçekleşen Dijital Pazarlama ve Dijital Vatandaşlık Paneli'ne ise Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan, 2ROI Medya'dan Alaattin Çağıl ve Medya Okuryazarlığı Derneği Başkanı Cansu Aydemir katıldı.

Sosyal medyada yüz binlerce takipçisi olan Alaattin Çağıl, "Dijital dönüşüm, freni patlamış bir kamyon değil. Çünkü freni patlamış bir kamyon bir yere çarpar ve durur. Fakat dijital dönüşüm durmayacak." sözleriyle daha da teknolojik bir dünyaya hazır olunması gerektiğini belirtti.

 

Medya Okuryazarlığı Derneği Başkanı Cansu Aydemir de "Dijital Vatandaşlık 2010 yılı gibi gündemimize geçmiş bir kavramdır. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde nefret söyleminde bulunmayan, siber zorba olmayan nesiller yetiştirilebilmesi için medya okuryazarlığı dersi mutlaka zorunlu ders olmalıdır." dedi.

 

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan ise siber yurttaşlık kavramıyla ilgili tespitlerini dile getirdi: "24 saatin 8 saatini uyku, 12 saatini sanalda geçiren bir jenerasyondan bahsediyoruz. Bu gençler ancak 4 saat bilinen anlamda vatandaş. 12 saat ise siber yurttaş."

dfg

Yukarı