Ana içeriğe atla

ayos

BİLİŞİMCİLER ZİRVESİ’NDEN TÜM TÜRKİYE’YE GELECEK 5.0 ÇAĞRISI

08.10.2018 - 15:55

BİLİŞİMCİLER VE BİLİŞİM GRUBU TARAFINDAN 22 EYLÜL 2018’DE SETA İSTANBUL KONFERANS SALONU’NDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘BİLİŞİMCİLER GELECEK 5.0 ZİRVESİ’, SEKTÖRÜN ÖNEMLİ İSİMLERİNİ VE PAYDAŞLARINI BİRARAYA GETİRDİ.

‘Gelecek 5.0’ ana temasıyla 22 Eylül 2018’de SETA İstanbul Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Bilişimciler Gelecek 5.0 Zirvesi’nde ‘Yapay Zeka’nın Kullanılabilir Uygulamaları’, ‘Endüstri 4.0 ve Sonrası’, ‘Bulut Bilişim ve Güvenlik’, ‘Nesnelerin İnterneti, Blok Zinciri ile Dönüşecek Endüstriler, Robotik ve Otonom Araçlar, Savunma Sanayii İçin Bilişim’ gibi konular masaya yatırıldı. Sektörün önemli paydaşlarını ve isimlerini bir araya getiren zirvenin açılış konuşmalarını  Bilişimciler Başkanı Şenol Vatansever, xplace Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü İhsan Alper Türkay, İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güner Gürsoy ve Habertürk TV & Habertürk Teknoloji Editörü-Sunucusu & Fintechtime Haber Müdürü Cem Sünbül yaptı.

TÜRKİYE’NİN MARKASI VE ÇIKIŞ YOLU OLABİLİR
Bilişimciler Başkanı Şenol Vatansever, açılış konuşmasında, değişen global ekonomi şartlarında avantaj kazanmak isteyen ülkelerin belli akımlar ortaya koyarak bu akımları markalaştırarak sahiplendiklerini ve birer çıkış yolu haline getirdiklerini söyledi. Almanya’nın Endüstri 4.0, Japonya’nın Toplum 5.0 gibi kavramlar üzerinden yeni ekonomi modelleri inşa ettiklerini söyleyen Vatansever, bu zirveyle yeni ama başarılı bir şekilde organize olan Bilişimciler olarak Gelecek 5.0 akımını ülkemizin gündemine sunduklarını ifade etti.
Bilişim Grubu ve Bilişimciler gibi sektörün önemli oluşumlarına öncülük ve başkanlık yapan Şenol Vatansever, açılış konuşmasında şunları söyledi:
“Bilişimciler, çok genç ve aksiyoner bir oluşum. Bundan sadece üç-dört ay önce kurduğumuz geniş tabanlı bir düşünce topluluğu. Bilişimciler; CIO’lar ve bilgi teknolojileri yöneticileri, sektörümüzün üretici-distribütör-iş ortağı bacağında yer alan şirket sahipleri ve çalışanları, akademisyenler ve medya mensuplarından oluşmakta. Tüm bilişim sektörünü kapsıyor durumdayız. Bu sebeple de adını Bilişimciler koyduk. Bilişim Grubu’nu ise Kasım 2017’de kurmuştuk. Bilişim Grubu, sadece CIO’lar ve bilgi teknolojileri yöneticilerinden oluşan bir gruptu. Bu profilin genişletilerek farklı bakış açılarının katılması ile farklı sinerjilerin de oluşacağını düşündüğümüzden Bilişimciler’i kurmaya karar verdik. Ve ne kadar doğru bir iş yaptığımızı şu an buradaki atmosferden de çok iyi anlıyoruz. Bilişim Grubu tarafında 300 civarında üyemiz var. Bilişimciler tarafında 3 ay gibi kısa bir sürede 500’ün üzerinde üyeye çıkmış durumdayız, 600’lere yaklaştık. 2019 yılı içerisinde 5 bin üyeye ulaşarak Türkiye’nin en büyük bilişim STK’sı haline gelmeyi hedefliyoruz.”
Zirve içeriklerinin Okan Üniversitesi, üyeler ve sektörden davet edilen profesyonellerle gerçekleştirildiğini belirten Vatansever, konuşmasında salonu tahsis eden SETA’ya ve Genel Müdürü Abdulkadir Çay’a teşekkür etti. Vatansever, konuşmasına şöyle devam etti: “SETA siyaset, ekonomi, toplum araştırmaları tarafında Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri. Bu zirve ile bilişim sektörüne de önemli bir destek vermiş oldu. Bilişim tarafında iş birliklerimizi artıracağımız çalışmalara imza atacağımızı düşünüyorum. Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED), Bilişim Medyası Derneği (BMD) gibi sektörümüzün çok önemli STK’ları da zirvemize destek veriyor. Televizyon tarafında Habertürk’ten Cem Sünbül de bugün konuşmacı olarak aramızda. Sadece tek taraftan bakarak ya da herkes kendi tarafında bilişimle ilgili mücadele ederek sonuç üretme noktasında ağır kalabiliyoruz. Biz sektördeki bütün paydaşlarımıza bu anlamda kucak açmak ve onlarla istişare etmek, onların tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Ancak bu şekilde daha etkili olabiliriz.”

PEKİ, ‘GELECEK 5.0’ NEDİR?
Bilişimciler Başkanı Şenol Vatansever, konuşmasında ‘Gelecek 5.0’ ile ilgili bilgiler de verdi: “Zirvemizin ana teması Gelecek 5.0. Peki, Gelecek 5.0 nedir? Daha Endüstri 4.0’ı tam olarak içselleştirememişken Gelecek 5.0 nereden çıktı? Endüstri 4.0 Almanya ile anılan, Toplum 5.0 Japonya ile anılan bir yaklaşım. Biz de Türkiye ile anılmasını istediğimiz, markalaşmasını istediğimiz ‘Gelecek 5.0’ yaklaşımını ortaya koyuyoruz. Gelecek 5.0; yüksek teknoloji, mutlu insan ve dünya barışı temelli bir yaklaşım. Özellikle Türkiye savunma sanayii anlamında, askeri teknolojilerde önemli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalarla beraber biz daha farklı bir hava estirebiliriz. Türkiye’de yerli ve milli teknolojileri savunuyoruz. Yerli ve milli firmaları öncelikle bizim desteklememiz gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin daha fazla üretir noktaya gelmesi lazım.” 
xplace Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü İhsan Alper Türkay, yaptığı konuşmada ‘Endüstri 4.0’ ve ‘Dijital Çağ’ kavramlarının hızlı bir değişimle tüm geleneksel anlayışımızı, eylemlerimizi ve iş modellerimizi değiştirdini söylerken; İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güner Gürsoy, geleceğin CEO’larının CIO’lardan çıkacağını söyledi. Gürsoy, “CIO ise bir Büyük Veri Medium’u, Bilişsel Yönetici ve Stratejist olmalı. Stratejiyi planlayandan çok strateji üreten konumda olmalı.” dedi. Yakın gelecekte robotları çok sık görmeye başlayacağımızı ve robotların insanların işlerini devraldığını da göreceğimizi ifade eden Gürsoy, “İş dünyasının dinamikleri değişecek ve yeni sermayemiz inovasyon olacak.” diyerek Okan Üniversitesi olarak bilişim alanından yol haritalarını sundu.
Habertürk TV & Habertürk Teknoloji Editörü Cem Sünbül ise haberciliğin 60-70’li yıllardan günümüze dijital dönüşümünü “Dijitalize-Mobilize Medya” başlığında sundu. 60-70’li yıllarda bir haberin okurlara, 90’lı yıllarda sesin dinleyicilere, 2000’li yıllarda dergilerin okurlarına, 2005’lerde videoların izleyicilere ulaşması için hangi altyapılar gerektiğini anlatarak teknolojinin tüm bu araçları nasıl dönüştürüp sadece akıllı telefonlara indirgendiğini anlattı.
Gelecek 5.0 motivasyonuyla sektörü bir araya getiren Bilişimciler Zirvesi, açılış konuşmaları nın ardından 4 önemli panelle devam etti. Panellerde sektörün önde gelen birçok ismi konuşma yaptı. 

dfg

Yukarı