Ana içeriğe atla

apti

BULUT HİZMETİMİZDE MÜŞTERİ DENEYİMİ VE GÜVENLİK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

14.04.2022 - 16:39

Bulutistan CEO’su ve Kurucu Ortağı Begim Başlıgil ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Başlıgil; Bulutistan olarak müşterilerine sundukları hizmetleri anlatırken, Bulutistan Cloud hizmetinin de güvenlik sisteminin temelini oluşturan özelliklere değindi.

İş dünyasının bilişim yolculuğuna değer katma amacıyla çalışmalarını sürdüren Bulutistan’dan bahseder misiniz, müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor?

Türkiye’nin ilk yerel bulut servis sağlayıcı şirketi olan Bulutistan’ı 2015 yılında 4 kişilik ekip ile kurduk. 6 yılın sonunda 50 kişinin üzerine çıktık. Bu yıl sonunda Türkiye’deki ofi slerimizde ve yeni açacağımız global ofi slerde istihdamımızı artırmayı hedefl iyoruz. Dijitalleşmenin, hızın ve yüksek performansın hedefl endiği, regülatif engellerin olmadığı her sektör ve her şirket bizim odağımızı oluşturuyor. İlaçtan eğitime, lojistikten enerjiye ve perakendeye kadar birçok sektörde 450’nin üzerinde referansımız mevcut.

Bulutistan olarak sunduğunuz Bulutistan Cloud hizmetinizle müşterilerinize ne tür avantajlar ve kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Infrastructure as a Servis (IaaS) çözümlerimizde kurumların maliyetten ve karmaşık iş ihtiyaçlarından kurtulmasını sağlıyoruz. Bulutistan Platform As A Service (PaaS) ise şirketlerin uygulama geliştirme süreçlerinde altyapı gereksinimlerini yapılandırmak zorunda kalmadıkları pratik ve ekonomik bir uygulama geliştirme platformu. Bulutistan Storage as a Service hizmeti, işletmelerin tüm uzun erimli veri saklama ihtiyaçları için hız, güvenlik ve ekonomi önceliklerini birleştiren bütünsel bir çözüm olarak tasarlanıyor. Disaster Recovery (Felaket Kurtarma) as a Service ile mevcut lokasyona ek bir coğrafyada eş zamanlı replike edilen veri ve servislerin tamamını ihtiyaç duydukları her an minimum RPO ve RTO süreleri ile sıfıra yakın kesinti ve minimum veri kaybı toleransı ile daima ayakta tutuyor. Bulutistan Backup as a Service, bulut mimarisi üzerinde Veritas NetBackup ve Veeam Backup & Replication altyapısını kullanan ve başta SAP HANA gibi karmaşık mimarilere sahip verilerin yedekliliği ve replikasyonunu sağlayan kurumsal bir yedekleme çözümü. Nutanix sertifi kalı mimari üzerinde veri işleme, ambarlama, geliştirme ve uygulama barındırma gibi çok çeşitli iş yüklerine cevap veren yeni nesil sanal sunucu çözümü. Cloud Server ve geliştiricilerin uygulamalar oluşturup dağıtabilecekleri, içerik ve altyapı lokasyonundan sorumlu bulut servisleri yöneten bir uygulama ortamı sunan Bulutistan Container as a Service hizmetimiz de mevcut. Şirketlere taahhütsüz sözleşme ve sözleşmeden istenildiği an çıkabilme özgürlüğünü sunuyoruz. ‘Kullandığın kadar öde’ modelimizin, müşterilerimize bulut hizmetini ne kadar kullandılarsa, ona göre bir maliyet çıkarması da Bulutistan’ın avantajlı özelliklerinden biri. 

Bulutistan Cloud hizmetinizde güvenlik sistemlerinizin temelini oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

Bulut söz konusu olduğunda veri depolama, güvenlik gibi konular da işin baş maddeleri arasında yer alıyor. Bununla beraber kullanıcılar verilerinin iyi saklandığından emin olmak istiyor. Müşterilerimizin daha çok tercih ettiği Private Cloud hizmeti, müşterinin dedike bir Firewall arkasında dedike WLAN (yerel ağ) içinde ve dedike kaynaklardan bulut hizmeti alması olarak tanımlanabilir. Bu izole yapı içinde müşterinin hem dışarıdan hem de veri merkezi içinden gelebilecek saldırı riski minimize ediliyor. Yüzde 99,9 SLA oranı ile bizimle çalışmayı tercih eden müşterilerimize kesintisiz bir hizmet sağladık. Bulutta müşteri deneyimi ve güvenlik bizim için hiç olmadığı kadar mühim. Bugüne kadar hiçbir veri kaybı yaşamadık. Müşterilerimize bu alanda da yüksek standartta hizmet vermeye devam ediyoruz. 

 

ghjjh

Yukarı