Ana içeriğe atla

apti

BULUT VERİLERİ SYNOLOGY’NİN SORUMLULUK ALANINDA

14.04.2022 - 17:15

Güvenilir veri yedeklemesini garanti altına alabilmek için, her cihaz ve platform dikkate alınmalıdır. Buradaki sorunlardan biri de, her platformun yalnızca kendi özel yedekleme çözümleriyle uyumlu olabildiğidir. Bu yüzden farklı geliştiricilerin farklı ürünlerini birbirlerine entegre etmek gerekir ki, bu da karmaşıklığı daha da artırmaktadır.

Bu denklemde bir unsur daha var ki; pek çok yedekleme çözümleri bir tedarikçiden yazılım, diğer bir tedarikçiden de depolama sistemi satın almaya zorluyor.

Synology ile merkezi veri yedekleme

Bugün piyasada, verilerinizin kopyalarını tek bir konumdan yönetmenize imkan sağlayacak merkezi yedekleme çözümleri bulunmaktadır. En iyi yanı, Synology'nin NAS (Network-attached storage-Ağa Bağlı Depolama) sistemi ile birlikte ücretsiz bir Active Backup yedekleme paketi sunmasıdır.

1

Paketler sekmesinden Active Backup for Business'ı indirmeniz yeterli olacaktır. Verilerin tek bir konumda merkezi olarak yedeklenmesine ek olarak, Synology Active Backup çözümü bir dizi başka avantajları da sağlar.

Merkezi Yönetim

Active Backup Suite ile yüzlerce bilgisayardan, sunucudan veya sanal makineden veri yedekleyebilirsiniz, üstelik tüm bunlar tek bir sunucudan veya NAS sisteminden yapılabilir. Bu durum, yalnızca zaman ve kaynak tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda her cihazı ayrı ayrı yapılandırma ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Küresel Veri Tekilleştirme (Data deduplication)

Synology Active Backup, tekrarlanan verilerin yalnızca bir kopyasını saklamanıza izin veren yerleşik küresel veri tekilleştirme (data deduplication) teknolojisine sahiptir. 

Bir Synology müşterisi olarak Shiseido, depolama dizisini 58 Terebayt'tan 28 Terebayta indirerek % 50'den fazla düşürmeyi başardı.

Bu durumda, küresel veri tekilleştirme yüzlerce gigabaytlık tasarruf sağladı: üç bilgisayardan alınan birkaç yedekleme, 1,2 TB yerine 790 GB yer kapladı.

Esnek Kurtarma Seçenekleri

Merkezi yedekleme, her türlü yerel ofi ste acil bir durumda ortaya çıkabilecek veri kaybı riskini azaltır. İş kesinti süresini en aza indirmek için Synology Active Backup, VMware ve Hyper-V'ye anında kurtarma sağlamanın yanı sıra Synology VMM (Virtual Machine Manager) kullanarak doğrudan Synology NAS üzerinde bir sanal makine çalıştırır.

1

İşletim sistemi olmadan ön yüklenebilir veri kurtarma ortamı oluşturabilirsiniz.

Yedeklenen Kopyaları Nasıl Kullanabilirsiniz?

Synology; tüm bilgisayarları ve sanal makineleri yedekleme yeteneği, bunları bir sandbox ortamında Synology Virtual Machine Manager kullanarak çalıştırmanıza imkan tanır.

Verileriniz sizin özelinizdir

Merkezi veri yedeklemenin belki de en önemli yararı, verilerin her zaman doğrudan sizin elinizin altında olmasıdır. Yönetici olan, verilere ve kontrol yeteneklerine azami düzeyde erişim imkanı elde eder. 

Tüm Yumurtalarınızı Bir Sepete Koymayın

Bulut hizmetine erişimin olmamasına ek olarak, burada sizi bekleyen başka bir tehlike daha vardır: verilerin yanlışlıkla veya kasıtlı olarak silinmesi.

Bulut Verileri sorumluluk alanımızdır

Yedekleme çözümlerini seçerken aşağıdakiler göz önünde bulundurulmalıdır. Her şeyden önce: Google ekosistemindeki Microsoft OneDrive ve My Drives veya Team Drives'la dosyaları yedeklemenin daha kolay olması için SaaS, özellikle daha popüler olan Microsoft 365 ve Google Workspace gibi ekosistemler için destek şarttır. İkinci olarak; sürekli yedekleme, manuel yedekleme ve planlı yedekleme gibi farklı yedekleme seçenekleri için destek gereklidir. Elinizde farklı modlar/rejimler varsa, şirket faaliyetleri için en uygun olanı esnek bir şekilde seçebilirsiniz. Son olarak, verilerin birçok defa kopyalanmayıp, tek bir kopya halinde saklanması için blok düzeyinde tekilleştirme desteğine sahip olmak önemlidir. Bu şekilde ulaşılabilir disk alanı azami düzeyde verimli kullanılabilecektir.

SaaS veri yedekleme bir keyfi lik değil, bir zorunluluktur.

Synology Active Backup for Microsoft 365 ve Active Backup for G Suite, posta, takvim ve rehber uzantılarıyla birlikte NAS'ta zaten mevcuttur.

Yedekleme Çözümü Satın Alırken Ortaya Çıkabilecek Gizli Maliyetler

İlk olarak, veri yedekleme pazarında yaygın olarak kullanılan iki iş modeli vardır:

• Yedekleme donanımı ve yedekleme yazılımı ayrı ayrı satılmaktadır.

• Tam entegrasyona sahip "hepsi bir arada" olan yedekleme çözümleri de vardır.

Çoğu şirket, mevcut donanım kaynaklarını kullanmanıza izin verdiğinden, konvansiyonel olarak yedekleme ve yazılım çözümlerini ayrı ayrı olarak satın almayı tercih etmektedir. Ancak bu durumda, yöneticiler genellikle toplam sahip olma maliyetini etkileyen yazılım lisanslarının maliyetini gözden kaçırmaktadır.

Görülmeyen Tuzak: Gizli maliyetler

Örnek olarak VMware yedekleme sistemini ele alalım. Burada genellikle gözden kaçan üç gizli faktör vardır.

1. Bakım Lisanslarının Maliyeti 

Çoğu VM yedeklemesinde, satıcılar iki tür ödeme seçeneği sunar: CPU soketi veya (sistem) başına VM ana bilgisayarı. Konfigürasyona bağlı olarak; ana bilgisayar başına ödeme yapmak, soket başına ödeme yapmaktan daha ucuz olabilir.

Lisansların maliyetine ek olarak, sürekli yazılım güncellemelerinin, yamaların ve teknik desteğin maliyeti de unutulmamalıdır. Yıllık desteğin maliyeti, örneğin; kalıcı bir lisanslama maliyetinin % 22-27'si oranında olabilir.

Aşağıdaki çizelgede, bir yedekleme sisteminde yazılım çözümünün maliyetlerinin üç yıllık karşılaştırmasını yaptık. İlginç bir şekilde, güncelleme ve destek maliyetlerini hesaba kattığınızda, "kalıcı" bir lisans ile üç yıllık bir abonelik arasında fi yat açısından neredeyse hiçbir fark olmadığını göreceksiniz.

1

2. Yönetim maliyeti

Yönetimsel anlamda herhangi bir sorunun ortaya çıkması halinde, bunun nedenleri bulmak için hem donanım hem de yazılım bileşenlerini ayrı ayrı düşünmeniz gerekecektir.

3. Depolama Maliyeti

Genellikle gözden kaçan bir şey de, bir depolama sisteminin fi yatıdır. Birçok işletme kısıtlı bir bütçeye sahiptir, bu yüzden genellikle ücretsiz yazılım çözümlerini tercih etmektedirler. Basit bir örnek verelim: Bir hafta boyunca günlük yedeklemeler tutuyorsunuz, bu da 1 TB yer kaplıyor, veri değişikliği yüzdesi ise günde yaklaşık % 5 oranındadır. Bu durumda, artımlı yedekleme, depolama sisteminde %80 oranında tasarruf sağlayacaktır. Öte yandan, her seferinde tam veri yedeklemesi yaparsanız, disk alanının altı katından fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Özellikle karmaşık iş senaryolarında verileri yedeklemeniz gerekiyorsa, sabit sürücü ve sunucu maliyetlerinin dikkate alınması gereken yer burasıdır. 

1

Benzer işlevlere sahip farklı lisanslama sistemleri tedarikçilerinden alınan lisansların maliyetini karşılaştırdık. Synology Active Backup size sadece ilk yılda %50'den fazla tasarruf sağlayacaktır.

Tabloda, diğer yedekleme çözümlerine (ücretli veya ücretsiz) kıyasla Synology Active Backup for Business'ın maliyeti gösterilmiştir.

Active Backup, maliyet avantajlarına ek olarak, çağdaş yedekleme çözümlerine özgü olan çeşitli özelliklere de sahiptir. Bu durum, hızlı ve güvenilir bir veri kurtarmayı garanti eder. 

https://www.synology.com/tr-tr

 

ghjjh

Yukarı