Ana içeriğe atla

bridgestone

DIGITAL PLANET GENEL MÜDÜRÜ EVREN DEMİRBAŞOĞLU

12.06.2019 - 15:05

“Kadından yazılımcı olmaz” “Kadın teknolojiden anlamaz” diyenlerin aksine bilişim sektöründe çalışan bir kadın olarak sektöre nasıl katkılarınız oluyor?
Kadınların yönetici olduğu ortamlarda biraz annelikten kaynaklı bir anaçlık, ortak fikirleri ortaya çıkarma, güzel bir ekip çalışması yaratma, huzurlu bir çalışma ortamı yaratmayla ilgili ekstra özellikleri olduğunu düşünüyorum. Ben de sinerjik bir ortam ortaya çıkararak çalışan arkadaşlarımıza güzel bir ortam sunduğumu, bunun sonucunda da çok güzel projeler çıktığına inanıyorum. Bir kadın yönetici olarak kadın istihdamına yönelik ya da kadınları iş hayatında daha iyi seviyelere getirmeye yönelik projeler olursa da mutlaka yer almak isterim.

Peki, bilişim sektöründe cinsiyet eşitliği var mı? Sektörde kadın çalışanlara nasıl bakılıyor?
Aslında sadece bilişim sektörünün bir sorunu değil bu. Kadın erkek eşitliği ya da cinsiyet eşitliği genel olarak bütün sektörlerin sorunu Hatta gelişmiş ülkelerde bile bu sorun var Yani aynı işi yapan kadın ve erkeğe eşit ücret verilmesi ile ilgili genel olarak böyle bir yargı var. Bilişim sektörünün bu sektörler içerisinde en iyi sektörlerden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü yeniliklere açık bir sektör olduğu için kadın-erkek dengesi ve eşitliği diğer sektörlere göre daha iyi. Kadın yöneticilerin sayısının artması ile beraber bu denge daha da güzel seviyelere gelecek buna inanıyorum.

dfs

Yukarı