Ana içeriğe atla

ayos

DİJİTAL DÖNÜŞÜM ŞİRKETLERE HEM ESNEKLİK HEM MALİ TASARRUF SAĞLIYOR

15.10.2020 - 10:30

Aktek Bilişim Genel Müdürü Dr. Reha Çetin, dijital dönüşümün şirketlere sunduğu avantajlar hakkında “Esneklik, çevik adaptasyon, mali tasarruf, nitelikli çalışma ve iş yapış modellerini kullanmak, nesillerarası uyumu sağlama, kaynak paylaşımı ve yeni iş alanları ile çözümleri oluşturmak.” değerlendirmesinde bulundu.

2007 yılında AKKÖK Grubu şirketlerinin bilgi teknolojileri ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Aktek Bilişim, ilerleyen yıllarda katma değerli bilgi birikimini Türkiye ekonomisine sunarak önde gelen bir teknoloji firması haline geldi. Müşterilerine katma değerli çözümler sunan Aktek Bilişim’in Genel Müdürü Dr. Reha Çetin ile dijital dönüşümü konuştuk.

Pandemi süreci dijital dönüşümü nasıl etkiledi?

Artık DX konusunu anlatmaya ya da anlaşılmasına BT ekiplerinin bir efor sarf etmesine gerek kalmadığını düşünüyorum. Malesef pandemi musibeti bu anlamda özünde “yıkıcı” olmasına rağmen kavram olarak bazı sektörlere “yapıcı” etki etti. Sonucunda ise özellikle uzak çalışma olanakları ile zor zamanlarda güvenli bir şekilde iş sürekliliği sağlanmasında olumlu bir sonuç elde edildi. 

Dijital dönüşümün şirketlere sunduğu avantajlar neler?

Esneklik, çevik adaptasyon, mali tasarruf, nitelikli çalışma ve iş yapış modellerini kullanmak, nesillerarası uyumu sağlama, kaynak paylaşımı ve yeni iş alanları ile çözümleri oluşturmak.

Dijitalleşmeye yönelik nasıl yatırımlar yapılmalı?

Önce kültürel anlayışın sağlanması - ki pandemi buna hız veren mecburi bir destek verdi -  yapıcı dönüşümüne olanak sağlanmalı, ardından nitelikli insan kaynağı ve eğitim desteği verilmeli sonrasında ise dijitalleşmenin tanımını etki alanı için tüm boyutları ile netleştirmelidir. 

İş dünyasında dijitalleşme istenilen seviyede mi?

Hiçbir zaman istenen seviyede olamaz ama bir önceki ana göre hedeflenen seviyeye daha yakın diye düşünmek doğru olandır. Çünkü bu bir seviye rakamsal limiti olan zirve değildir. Tam tersine dinamik olarak ileri gelişim yönü olan bir hedef olmalıdır. Unutmayalım ki kavramsal olarak da isim, tanım, gereksinime göre de zaman içinde gitgide hızlanacak bir yaklaşımdır. Özetle 90 km/saat hız vb. gibi sabit bir değere sahip ölçü birimi ya da 100 km mesafe gibi hedef değer değildir. Dijitalleşmenin seviyesi göreceli bir değer olup, biz ya da kurumlarımızın yaklaştığımızı düşündükçe ve hayal ettikçe ilerleyen bir zaman maliyetli gezegenimizde de kimsenin henüz net bir şekilde yanıtını bilemediği bir değerdir.

dfg

Yukarı