Ana içeriğe atla

bridgestone

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDEKİ BAŞARI ŞİRKETLERİN BÜYÜMESİNE YARDIMCI OLUYOR

09.10.2019 - 14:16

Kobikom Telekomünikasyon Genel Satış Koordinatörü Orhan Kirman: “Özellikle son yıllarda dijital dönüşümün gündemde tutulması Ülke olarak bu konuya kayıtsız kalmadığımızın bir göstergesi olsa da, daha fazlasına ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim.”

Türkiye’de dijital dönüşüm şu an hangi aşamada nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dijital dönüşüm tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok önem verilmesi gereken konuların başında yer almakta. Günümüzde dijital dönüşüme gerekli zamanı ve yatırımı yapmayan işletmelerin büyümesi mümkün olmadığı gibi, rakip firmalar ile rekabetteki galibiyeti de pek mümkün görünmüyor diyebiliriz.  
Bu sebeple dijital dönüşümün hem evresnel açıdan ülkemiz için hemde ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin global pazarda yerlerini almaları için payı oldukça büyük olduğunu düşünüyorum. Özellikle son yıllarda dijital dönüşümün gündemde tutulması Ülke olarak bu konuya kayıtsız kalmadığının bir göstergesi olsa da, daha fazlasına ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim.

Dijitalleşmeye yönelik nasıl yatırımlar yapılıyor? 
2009 yılından bu yana Telekomünikasyon alanda kendi altyapısı, ve kendi geliştirmiş olduğu yazılımlar ile hizmet sağlayan firmamız dijitalleşmeye yönelik büyük ölçüde yatırımlar yapmıştır. Türkiye’nin ilk Yerli ve Milli Malı Belgeli IP Santral yazılımını geliştiren firmamız bu alanda kullanıcısında daha gelişmiş özelliklere sahip hizmet sağlamak için yatırımlarına aynı şekilde devam etmekte.

Teknolojik dönüşüm adına yapmış olduğunuz çalışmalardan bahseder misiniz?
Sunmuş olduğumuz yeni nesil haberleşme hizmetinden yararlanan işletmeler, 30 yıl önceki bakır telefon kablosu ile çalışan analog bakır kablo altyapısından uzaklaşarak internet üzerinden çalışan yeni nesil VoIP haberleşme hizmetlerinden yararlanmaktalar. Böylece daha esnek ve ölçeklendirilebilir bir iletişim altyapısı kullanırken ciddi oranda da iletişim maliyetlerini azaltmaktalar. Mevcut sabit numaralarını koruyarak KobiKom A.Ş üzerine taşıyan işletmeler Yeni nesil haberleşme sistemi olan VoIP altyapısına geçerek iletişim maliyetlerini yüzde 80’e varan oranlarda azaltma imkanı elde etmekteler.

KOBİ’lerin dijital dönüşümü adına nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?
Kendi AR-GE ve yazılım ekibimiz ile geliştirmiş olduğumuz KobiPBX IP Santral hizmetimiz tamamen yazılım tabanlı olup, ister bir ister on bin kullanıcıya sahip her ölçekteki işletmenin haberleşme ihtiyaçlarını en üst eviyede karşılayacak özelliklere sahip bir telefon santral sistemidir. 

İş modellerini dijitalleştiren KOBİ’lerin nasıl avantajları oluyor?
İletişim sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak, dijital dönüşümün işletmelere rekabet avantajı, hızlılık, müşteri memnuniyeti artışı gibi önemli değerler katarken, diğer yandan günümüz koşullarında her işletme için büyük öneme sahip olan tasarruf eğilimi ile iletişim hizmetlerimizden yararlanan işletmelerin iletişim maliyetlerini yüzde 80’lere varan azaltmalarını yakından gözlemleyebiliyoruz. Bu sebeple bir şirketin dijital dönüşümdeki başarısı büyümesinde de önemli bir rol oynamaktadır.
 

dfs

Yukarı