Ana içeriğe atla

ayos

Dijital dönüşümle sınırları ortadan kaldırın!

09.11.2017 - 11:09

Dijital dünyada, kurumsal çözüm geliştiren üreticilerin sektörden bağımsız olmaya ve mobil alışkanlıklara dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Cemametrix A.Ş. Genel Müdürü Azerhan Özen, bu konuya özel önem verdiklerini belirtti.

Dijital dönüşüm şu an hangi aşamada nasıl değerlendiriyorsunuz?
Günümüzde gerek kurumlar gerekse bireyler açısından hayat büyük ölçüde dijitalleşmiş durumda. Yeni teknolojilerle birlikte mobil alışkanlıklar bireylerde tamamen yerleşmiş durumda. Kurumsal süreçlerde de benzer bir eğilim var ve hızla bu yöne evrileceği görülüyor. Biz de bu konuyu dikkate alıyoruz ve kurumsal süreçlerin telefonlarda bir parmak hareketiyle yürütülebileceği ürünler geliştiriyoruz.  

Dijitalleşmeyle birlikte boyut değiştiren iş modelleri doğal olarak rekabetin de doğasını değiştirdi. Peki dijital dönüşümün iş dünyasına olumlu ve olumsuz etkileri neler oldu?
Dijital dönüşümün iş dünyasına başlıca olumlu etkileri arasında; iş verimliliğinin artırılması, daha az kaynakla daha fazla işin yapılabilir olması, iletişim olanaklarının artması, kağıt kullanımının azalması, iş yapış bilgilerine daha kolay ulaşım bulunmaktadır. Olumsuz etkilerin başında ise dijital dönüşüme uyum sağlayacak kalifiye iş gücü bulmakta zorluk çekilmesi gelmektedir. Dijitalleşme ile birlikte sınırların ortadan kalkması; dijitalleşmeye ayak uyduramamış kurumların, sektörlerin ve hizmetlerin hızla geri kalmasına sebep olmaktadır.

Türkiye’de en fazla dijitalleşmeye yönelen sektörler hangileri?
Aslında tüm sektörlerde yüksek hızda bir dönüşümden söz edilebilir. Bu konuda pazarda var olmak amacıyla çok sayıda oyuncu da sürekli yeni ürünler geliştirmektedir. Bizim öngörümüz, özellikle kurumsal çözüm geliştiren üreticiler için sektörden bağımsız ve güncel kullanıcı alışkanlıklarına uyum sağlayan çözümlerin bir adım önde olacağı yönündedir. Geliştirdiğimiz ürünlerde bu konuya özel bir önem veriyoruz. 

Dijitalleşmeye yönelik yatırımlarınız nelerdir?
2017 yılında kullanıma sunduğumuz CoolAtForm; kurumsal verilere her yerden, güvenli erişim sağlayan, kurum içi ve kurumlar arası iletişimi artıran bir bulut yazılımıdır. Özellikleri arasında ERP’den gelen kritik raporlara hızlı ve kolay erişim, tüm onayların mobil olarak verilebilmesi, kritik olaylardan anlık bildirimlerle haberdar olunması, satış ve servis personelinin saha verilerinin anlık olarak ERP sistemine iletilmesi, personel, müşteri ve tedarikçiler ile kurumsal veri üzerinden iletişim, yazılım bilgisi gerekmeden özel uygulama tasarlama yer almaktadır. Yani; şirketlerin iç süreçlerinin yanında müşteri, personel ve tedarikçilerin yer aldığı süreçlerin tümü de dijitalleşmekte, kullanıcılar yazılım bilgisine gerek kalmadan kendi ihtiyaçlarını cevap verecek uygulamalar tasarlayabilmektedir. Dijital dönüşümün gerisinde kalmamak için herkesi Coolatform’a davet ediyoruz.

 

dfg

Yukarı