Ana içeriğe atla

ayos

“Dijitalleşme hayatımızın bir parçası”

09.11.2017 - 11:17

Oracle Ecemea Bölgesi Bulut Uygulama Teknolojisi Mimarları Direktörü Burak Görsev, otomatikleşen yapılar ile insan hatası unsurunun en aza ineceğini ifade etti.

Dijital dönüşüm şu an hangi aşamada nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son birkaç senede dijital dünyada gelişimin çok hızlandığını ve çeşitlendiğini görüyoruz. Daha öncelerde sadece hayatımızın belirli alanlarında ki, daha çok özel hayatımızda kullanabildiğimiz yenilikler, artık iş dünyasında da kendisine yer buluyor. Yapay zeka, chatbot’lar ve blockchain bunlardan sadece birkaç tanesi. Geçen zamana göre kıyasladığımızda çok yeni olan bu teknolojilerin dijital dönüşümün sadece emekleme aşamasını oluşturduğunu düşünüyorum. Çok daha büyük yenilikler ve değişiklikler bizi bekliyor. 

Dijitalleşmeyle birlikte boyut değiştiren iş modelleri doğal olarak rekabetin de doğasını değiştirdi. Peki dijital dönüşümün iş dünyasına olumlu ve olumsuz etkileri neler oldu?
Dijitalleşme hayatımızın bir parçası. Bununla savaşmak yerine faydalarından yararlanmak hem iş anlamında hem de özel hayatımıza birey olarak bizlere ve kurumlara çok büyük faydalar sağlayacaktır. En basit anlamda, otomatikleşen yapılar, insan hatası unsurunu çok daha aza indirecektir. Bu konuda güzel örneklerden birisi de Oracle OpenWorld’de Larry Ellison’in açıkladığı kendi kendini yönetebilen Oracle Autonamous Veritabanı.
Kurumsal firmaların, işletmelerin dijitalleşme için yatırım yapma konusunda hevesli olduklarını gözlemliyoruz. Dijital dönüşümde gidilecek çok yol olmasından ötürü biraz da haklı olarak bu tür yeni yatırımlara biraz mesafeli yaklaştıklarını görmekteyiz.   

Türkiye’de en fazla dijitalleşmeye yönelen sektörler hangileri?
Özellikle sağlık, finans, perakende ve profesyonel hizmet sektörleri en fazla dijitalleşmeye yönelen sektörler olarak ön plana çıkıyorlar. 

Dijitalleşmeye yönelik yatırımlar nelerdir? 
Oracle’ın hem uygulama çözümlerinde, hem de iş geliştirme araçlarında dijitalleşme önemli bir yer almaktadır. Belirttiğim gibi kendi kendini yöneten Oracle Autonomous veritabanı başta olmak üzere, bulut uygulamaları ile tam entegre çalışabilen insan kaynakları ile bütünleşlik chatbot/yapay zeka çözümlerimiz, kullanıcılara daha önce yaşamadıkları kolaylıkları ve tecrübeleri yaşatıyor. Nesnelerin internet çözümleri ile problemleri daha ortaya çıkmadan önce belirleyebilip gerekli tedbirlerin alınması sağlıyor ve bu şekilde kurumların maliyetlerini azaltmayı hedefliyoruz. Blockchain ile firmalar arasındaki mutabakat problemlerine yeni bir çözüm sağlayıp, tüm işlemleri güvenli bir halde saklayarak istenilen tüm detaylara anında ulaşılmasını, bu şekilde de kurumların tüm finansal işlemlerini çok daha etkin ve verimli bir şekilde kontrol etmelerine yardımcı oluyoruz. 

dfg

Yukarı