Ana içeriğe atla

bridgestone

ERP SİSTEMLERİ DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN MERKEZİNDE YER ALIR

10.04.2019 - 14:44

BTVİZYON ANADOLU TOPLANTILARI’NIN 2019’DAKİ İKİNCİ TOPLANTISI GAZİANTEP’TE GERÇEKLEŞTİ. DÜZENLENEN ‘DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE AKILLI FİRMALARIN YOL HARİTASI’ BAŞLIKLI PANELDE, ENDÜSTRİ 4.0 VE ERP SİSTEMLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİYİ ANLATAN IAS YAZILIM GENEL MÜDÜRÜ DR. HAKAN ÖZKARA, “ERP, DİJİTALLEŞME SÜRECİNİN MERKEZİNDE YER ALIR; BU SÜREÇTE ESAS OMURGAYI OLUŞTURAN ERP YAZILIMLARIDIR.” DEDİ.

Bilişim sektörünün önemli firmalarından temsilcilerin katılımıyla gerçekleşen BTvizyon Anadolu Toplantıları’nın 2019 takviminde ikinci durağı Gaziantep’ti. Gaziantep Teymur Continental Hotel & Convention Center’da gerçekleşen etkinlikte bilişim teknolojilerine ilişkin güncel ve gelecek vizyonlar, deneyimler, ürün ve çözümler konuşuldu. Bilişim teknolojileri sağlayıcıları, hedefledikleri potansiyel kullanıcılarla bir araya gelme fırsatı yakaladı. Düzenlenen çeşitli oturumlarda ürün ve çözümlerini anlatan firmalar, fuaye alanında kurulan standlarında da müşteri ve müşteri adaylarıyla yüz yüze görüşmeler yaptı.
Etkinlik kapsamında Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü M. Göker Sarp’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Dijital Dönüşüm ve Akıllı Firmaların Yol Haritası’ başlıklı panelde ise IAS Yazılım Genel Müdürü Dr. Hakan Özkara, Projesis Genel Müdürü Hasan Kemahlı ve Süreç Merkezi Genel Müdürü Haydar Koçak’ın katılımıyla dijital dönüşüm süreçleri ve Endüstri 4.0 konusu tartışıldı. Özkara, firmalara dijital dönüşüm süreçleriyle ilgili tavsiyelerde bulundu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM 3 TEMEL UNSURU İÇERİR
Özkara, panelde ERP yazılımları ve dijital dönüşüm süreçleri arasındaki organik bağı da açıkladı: “Dijital dönüşüm, 3 temel unsuru içerir. Birincisi; dikey ve yatay değer zincirlerinde dijitalleşme ve entegrasyon... Firma içindeki departmanları düşünün. Bu departmanların birbiriyle entegrasyonu dijitalleşmenin en önemli adımlarından biri. İkincisi; var olan ürün ve hizmet sunumlarında dijitalleşme… En basitinden internet alışverişlerimiz ya da internet üzerinden yaptığımız tüm e-Devlet işlemlerini düşünebiliriz. Üçüncüsü ise yeni dijital iş modellerinin ortaya çıkması… Taksisi olmadığı halde dünyanın en büyük taksi şirketi Uber gibi... ERP yazılımlarının görevi dört bir yandan gelen verileri bir araya getirerek tutarlı bir planlama yapılmasını sağlamaktır. Bu yazılımları tüm vücudun organize bir şekilde çalışmasını sağlayan beyin gibi düşünebilirsiniz. Endüstri 4.0 süreciyle birlikte ERP yazılımları, planlamanın ötesinde olaylara proaktif ve reaktif tepkiler verebilen, o planları ani olarak değiştirebilecek şekilde veriyi sürekli gözlemleyen, bunlarla ilgili aksiyon alabilen ve deneyimlerden öğrenebilen yapılar haline gelmeye başladı. Dolayısyla ERP’nin bu dijitalleşme sürecinin merkezinde yer aldığını söyleyebiliriz. ERP yazılımları esas omurgayı oluşturan sistemlerdir. Bunun yanında pek çok yazılım sistemi ERP’ye entegre olarak dönüşümü daha geniş çerçeveye taşımanızı sağlayabilir.”

IAS STANDINDA DİJİTAL DÖNÜŞÜM KONUŞULDU
BTvizyon Anadolu Toplantıları’nın sponsorlarından biri olan IAS, fuaye alanındaki standıyla gün boyu etkinlikte yer aldı. Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Ahmet Oturgan, Bölge Satış Yöneticisi Mehmet Şirin Olgan, Müşteri İlişkileri Yönetcisi Emel Karakoç Demir, Kurumsal İletişim Yöneticisi Ayten Biber’in de içinde yer aldığı büyük bir ekip, etkinlik boyunca müşteriler ve müşteri adaylarıyla bir araya gelerek caniasERP’deki son gelişmeleri paylaştı. Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği stantta IAS yetkilileri dijital dönüşüm sürecinde caniasERP’nin sunduğu avantajları aktardı. 

dfs

Yukarı