Ana içeriğe atla

apti

FİKRİNİZ İDEA İLE PROJE OLSUN

17.08.2021 - 09:33

İdea Proje Danışmanlık Eş Genel Müdürü Gülşah Bakırlı ile “Kalite Yönetimi” konusuna değindik. Bakırlı, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri ve kurumlara faydalarını Hizmetix için anlattı.

Idea Proje’den bize bahseder misiniz? Faaliyet alanlarınız nelerdir?

2009 yılından beri sektörde profesyonel olarak çalışan teknik kadro tarafından kurulan İdea Arge Proje Danışmanlık ve Yönetim Sistemleri Limited Şirketi, firmaların ulusal Ar-Ge teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmasını sağlayarak fikir aşamasından teslimine kadar projelerin tüm süreçlerini yöneten ayrıca kuruluşların sürdürülebilirlik açısından en önemli dayanakları olan kalite yönetim sistemlerinin uyum çalışmalarını sağlayan bir danışmanlık şirketidir. “Fikriniz Bizimle Proje Olsun” mottosuyla yola çıkan firmamız mesleki uzmanlık alanlarında iyi yetişmiş, akademik derecelere sahip 15 personel alt yapısı ile hizmet vermektedir. Faaliyet alanlarımız TÜBİTAK 1507 ve 1501 Ar-Ge destek programları, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyum sürçleri, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi- ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi başta olmak üzere birçok yönetim sistemi faaliyet alanlarımızdandır.

 ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi nedir? Kurumlara faydalarını açıklar mısınız?Kuruluşlarda müşterilerin beklentileri, ihtiyaçları ve mevzuat şartlarını karşılama yolu ile müşteri memnuniyetinin artırılmasını öngören, kuruluşlarda kişiye değil sisteme odaklı çalışmayı hedefleyen uluslararası bir kalite yönetimi sistemi biçimidir.

Bu standardın gereklilikleri yerine getirmeyi başarabilen kuruluşlar genel anlamda çalışma performansını artırmış olmaktadır. Ürün ve hizmet güvenilirliği sağlayarak müşteri memnuniyetini artırırken, aynı zamanda çalışanların motivasyonlarını, dolayısıyla iş tatmini iyileştirmektedir. Kurumsal imaj ve itibar yönetimi ile beraber, maliyetleri düşürmekte, tüm faaliyetlerdeki denetimi ve kontrolü kolaylaştırmaktadır.

Idea Proje olarak siz kalite yönetimi konusunda ne gibi hizmetler sunmaktasınız?

Standartın belgelendirme denetimine kadar olan aşamalarda kuruluşta kapsam dahilinde ilgili birimler ile beraber üst yönetimin görevlendirmesi ile bir ekip oluşturarak süreçlere başlıyoruz. Amacımız yönetim sisteminin kuruluşta benimsenmesi ve otokontrol oluşturmasıdır. Standart maddelerine bağlı kalarak sistemin olmazsa olmazları olan tüm politika, prosedür ve ilgili dokümanları tarafımızca hazırlanıp iç denetim ve personele verilecek eğitimler hizmetlerimiz arasındadır. Sistem kurulurken çıkan uygunsuzluklar ve riskler ile ilgili üst yönetim ile toplantılar yaparak kuruluş hakkında bilgiler verilmektedir. 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, faaliyet gösterdiği sektör ya da çalıştığı alan fark etmeksizin her kuruluş için büyük bir öneme sahiptir. Yasal zorunluluk ya da müşteri talebine istinaden olsun olmasın biz her türlü her ölçekte firmanın bu sistemi kurmasını önermekteyiz.
 

ghjjh

Yukarı