Ana içeriğe atla

bridgestone

GELECEKTE BİLİŞİM KONFERANSI’NDA GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ KONUŞULDU

10.05.2019 - 12:21

TÜRK BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN EN GENİŞ TABANLI DÜŞÜNCE TOPLULUĞU BİLİŞİMCİLER VE BİLİŞİM GRUBU DESTEĞİYLE TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI DİJİTAL DÖNÜŞÜM PLATFORMU OLAN SMART FUTURE FORUM TARAFINDAN DÜZENLENEN GELECEKTE BİLİŞİM KONFERANSI, BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN ÖNDE GELEN ŞİRKETLERİ VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.

Bilişimciler ve Bilişim Grubu desteğiyle Türkiye’nin en kapsamlı dijital dönüşüm platformu olan Smart Future Forum tarafından ‘Gelecek Geliyor’ temasıyla düzenlenen Gelecekte Bilişim Konferansı, bilişim sektörünün önde gelen şirketleri ve üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.
Teknolojinin geleceğine ve geleceğin teknolojilerine ayna tutan Gelecek Bilişim Konferansı, ilham verici konuşmacılar, başarılı iş ortakları, çözüm geliştiriciler ve bilişim dünyası profesyonellerini 27 Nisan’da İstanbul’da buluşturdu.
SETA İstanbul Konferans Salonu’nda tüm gün süren konferansta uzmanların gözünden dijital dönüşüm, siber güvenlik, yeni nesil teknolojiler ve sektörel çözümlerle ilgili en yeni gelişmeler konuşuldu. Dijital dönüşüm, nesnelerin interneti, blockchain, bulut bilişim, siber güvenlik ve yapay zekâ gibi teknoloji dünyasının geleceğini şekillendiren trendler başarılı örnekler ve uygulamalarıyla ele alındı.

KONFERANS 4 ANA OTURUMDA GERÇEKLEŞTİ
‘Gelecekte Medya’ oturumunda Sosyal Medya, Dijital Yaşam ve Toplum 5.0; ‘Gelecekte Yaşam’ oturumunda Endüstri Devrimi, Nesnelerin İnterneti ve Dijital Dönüşüm; ‘Gelecekte’ Nesil oturumunda Büyük Veri, Yapay Zekâ, Robotlar ve RPA; ‘Gelecekte Güvenlik’ oturumunda ise Bulut Bilişim, Blok Zinciri, Siber Güvenlik ve KVKK konu başlıkları derinlemesine tartışıldı.
Bu 4 ana oturumda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmalarını Smart Future Forum Başkanı Murat Karataş, Bilişimciler ve Bilişim Grubu Başkanı Şenol Vatansever ve Watchguard Technologies Türkiye Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez yaptı.
Dijital dönüşüm ve değişimi bilişim sektörü perspektifinden değerlendirerek dijital teknolojiler konusundaki farkındalığın artırılması, alanında uzman konuşmacıların sektöre vizyoner bir bakış açısı kazandırması ve gelecek vizyonu çizmesi hedeflenen Gelecekte Bilişim Konferansına onur konuğu olarak katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Milli Teknoloji Hamlesi” sunumunu gerçekleştirdi.

GENÇLERİMİZİ YAZILIMCI OLMAYA TEŞVİK EDECEĞİZ
Mehmet Fatih Kacır, açılış konuşmasında, gençlerin yazılımcı olmaya teşvik edileceğini ve  dene-yap teknoloji atölyelerinin Türkiye’nin dört bir yanına yaygınlaştırılacağını söyledi. CISCO ve Microsoft gibi firmaların Türkiye’de inovasyon merkezleri kurduklarını kaydeden Kacır, hem KOBİ’lerle hem de start-up’larıyla iş birliktelikleri yaptıklarını ve Türkiye’nin ürünlerini dünyaya pazarlama fırsatı sunduklarını söyledi. Kacır, bu dev şirketleri ayrıca dikkatle takip ettiklerini ve izlediklerini kaydetti.

TEKNOLOJİ VE YENİLİK ÜRETEN BİR NESİL İNŞA EDECEĞİZ
Smart Future Forum Başkanı Murat Karataş da gelişen akıllı teknolojiler ve dijital dönüşümle bizleri çok farklı bir geleceğin beklediğini söyledi. Karataş, inanılmaz bir hızla yaşanan bu gelişim ve dönüşümlerin iş dünyasında, eğitimde, sağlıkta şehirlerde ve yaşamın her alanında varsayılan modellerin temelden sarsılmasına ve değişimine yol açtığını, yaşanan bu dönüşümü doğru şekilde ön görebilenlerin gelecekte bir adım daha önde olacağını vurguladı.
Murat Karataş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üç yıl önce ‘Gelecek Geliyor!’ sloganıyla temelleri atılan Smart Future Forum, Geleceğin Akıllı Dünyası’na ışık tutma vizyonuyla hareket eden bir düşünce platformudur. Smart Future Forum, ‘Akıllı Gelecek’ kavramı ışığında reel sektörü, akademiyi, sivil toplumu ve kamuyu bir araya getiren konferans, zirve ve fuarları, sektör liderlerini buluşturan vizyon ve network toplantıları, haber içerik platformu ve dijital akademisi ile geleceğin etkileşimli dünyasının bir prototipini de ortaya koyuyor. Geleceğin Akıllı Dünyası’nın tartışıldığı platformlarda milli teknoloji üretimi konusunda farkındalık oluşturulması, İstanbul’un geleceğin iş dünyasında uluslararası boyutta bir cazibe merkezi haline getirilmesi vizyonuyla hareket ediyoruz. Bu bağlamda ayrıca dünyada yaşanan dönüşüm çerçevesinde bilim ve teknoloji odaklı bir bakışla geleceği öngören, teknoloji ve yenilikleri tüketen değil üreten bir nesil yetiştirmeye katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

GELECEK 5.0, MUTLU İNSAN TEMELLİ BİR YAKLAŞIMDIR
Bilişimciler ve Bilişim Grubu Başkanı Şenol Vatansever ise yaptığı açılış konuşmasında “Yeni işbirliklerinin temellerinin atılacağı konferansımızda dört oturumda bizlerin de direkt olarak ilgi alanlarına giren ve çözümler sağladığımız birçok önemli teknolojiyi ele alacağız. Hepimiz daha huzurlu bir dünyada ve her açıdan güçlü bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz. Daha huzurlu bir dünya isteğimizi daha güçlü tonda dile getirebilmek için ekonomimizi güçlendirmemiz ve her alanda tam bağımsız olabilmek için milli teknoloji hamlemizi gerçekleştirmemiz gerekiyor.” dedi.
Vatansever, “Bu hedefe hızla ulaşabilmek için devlet büyüklerimizin sahip olduğu vizyonun kamu kurumundaki en alt kademedeki çalışana kadar benimsenmesi ve uygulanması elzemdir. Benzer şekilde tüm sivil toplum kuruluşlarımızın da bu vizyonu benimseyip Milli Teknoloji Hamlesi’nin hayata geçirilmesi noktasında devletle yerli ve milli çözümler üreten şirketler arasında adeta bir köprü vazifesi görmesi gerekiyor. Devlet kurumlarımız da çeşitli sebeplerle personel açığı ya da yetkinlikler noktasında gelişim alanları olabilir. Bunların hiçbirisi bizler için engel olmamalı. Bilişimciler ve Bilişim Grubu olarak kendi alanında uzman, yüksek teknoloji üreten ve uygulayan 800 üyemiz ile vatanımızın ve milletimizin faydasına olacak tüm çalışmalara tam destek vermeye hazırız.” şeklinde konuştu.
Başkanı Şenol Vatansever, konuşmasını şöyle tamamladı: “Almanya ile anılan Endüstri 4.0, Japonya ile anılan Toplum 5.0’ın da ötesinde Türkiye ile anılmasını hedeflediğimiz ve belki de milli teknoloji hamlemizin markası olabilecek Gelecek 5.0 yaklaşımımızı ortaya koymuştuk. Gelecek 5.0; yüksek teknoloji, mutlu insan ve dünya barışı temelli bir yaklaşımdır.”

KATILIMCILAR BİRBİRLERİYLE TANIŞTI
Siber güvenlik teknolojilerinde sektörün öncüsü olan Watchguard Technologies ana sponsorluğunda gerçekleşen konferansta Watchguard Technologies Türkiye Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, ilham verici sunumunu katılımcılarla paylaştı. Yoğun ilgi gören konferansın team networking oturumunda katılımcılar birbirleriyle tanışmak ve işbirliklerini geliştirmek için kartvizit alışverişinde bulundu.

dfs

Yukarı