Ana içeriğe atla

bridgestone

GLOBAL KALİTE SİSTEMLERİ MÜDÜRÜ ÇİĞDEM DÖNMEZ

12.06.2019 - 15:03

CANIAS Markasının  Global Kalite Yöneticisi olarak bilişim sektörüne girişinizi kısaca anlatır mısınız? Sizi teknolojiye yönlendiren faktörler nelerdi?

Ben Endüstri Mühendisiyim. Çalışma hayatına reel sektörde, üretimde elimde kronometre iş, zaman ve metot etüdleri yaparak başladım. Zamanla malzeme ihtiyaç planlaması, üretim yönetimi, kapasite planlama gibi karmaşık süreçleri etkin yönetebilmek için yazılım ihtiyaçlarının ortaya çıkması ile ERP – kurumsal kaynak planlaması yazılımlarının projelendirilmesi ve proje yönetimi alanlarına yöneldim.
 

Sizce bilişim sektöründe cinsiyet eşitliği var mı? Sektör kadın yöneticilere nasıl bakıyor? Kadınların fikirleri ve uygulamaları dikkate alınıyor mu?

Sadece bilişim sektöründe değil, genel olarak iş hayatında kadınların  “fırsat eşitliği “ konusunda hala güçlükler yaşadığını ve bunları aşmak için daha çok çaba sarf etmek zorunda kaldıklarını düşünüyorum. Günümüzde kurumların bu konudaki farkındalıkları giderek artıyor, pek çok firma çalışan sayısındaki kadın çalışan oranını arttırmayı kurumsal hedef olarak her sene hedefleri arasına alıyor ve çalışan dağılımını daha dengeli hale getirmek için çaba sarf ediyor. Bu da oldukça sevindirici.

IAS Group olarak bu konuda iyi bir noktadayız. Grup genelinde kadın çalışan sayımızın toplama oranı yüzde 35. Yazılım geliştirme birimimizde bu oran yüzde 40 ve giderek daha da dengeli hale geliyor. Aynı zamanda icra kurulu ve yönetim kurulunda yer alan ve kararlara etki eden ben dahil kadın yöneticilerimiz var. Bu oranları daha da iyileştirmek için çalışıyoruz.
 

Bir kadın yönetici olarak bilişim ve teknoloji sektöründe nasıl zorluklar yaşadınız?

Kadın yönetici konusunda ne yazık ki kendi hemcinslerimiz arasında bile “kadın yönetici ile çalışmak zordur” gibi bazı ön yargılar olabiliyor. Bu nedenle işinizi iyi yapmanın yanı sıra bu önyargılarla da mücadele etmeniz gerekebiliyor.

Halbuki kadınlar istatistiksel olarak, detaycılık, aynı anda birden fazla işi yapabilme, birden fazla alana konsantre olabilme, değişime kolay uyum sağlama ve yüksek iletişim gibi becerilere sahipler. Bu özellikler hızlı bir değişimin ve sürekli gelişmenin yaşandığı bilişim ve teknoloji alanında çok katma değer yaratan özellikler. Ben de özellikle titiz, detaylı ve disiplinli çalışma, değişime hızlı uyum sağlama, hatta değişime ön ayak olma,  sistemlerle yönetme ve sürekli iyileştirme anlayışıyla katkı sağlamak için çalıştığıma ve başarılı olduğuma inanıyorum.
 

Kadından yazılımcı olmaz”, “Kadın dediğin teknolojiden anlamaz” diyenlerin aksine sektöre nasıl katkılarınız oluyor?

Kadınların iş hayatında başarılı olmak için negatif ya da pozitif ayrımcılığa değil “fırsat eşitliği”ne ihtiyacı var. Eşit fırsatlar tanındığında her alanda her pozisyonda çalışabileceklerine, başarılı olabileceklerine, sadece operasyonel anlamda değil yönetsel süreçlerde de etkin rol alacaklarına inanıyorum. Bunun için risk almaktan korkmamak, gerektiğinde talepkar olabilmek ve çok çalışmak gerekiyor.

Ben de IAS Group’ta Global Kalite Sistemleri biriminde, tüm yönetim sistemlerimizi uluslararası standartlara uygun olarak kurmak, yapılandırıp, belgelendirmek ve sürdürülebilir kılmak üzerine çalışıyor ve katkı sağlıyorum.

dfs

Yukarı