Ana içeriğe atla

bridgestone

IASDB İLE GELECEĞİN ALTYAPISINI OLUŞTURDUK

10.05.2019 - 12:18

YAZILIM DİLİ TROIA PLATFORMU’NUN ARDINDAN ŞİMDİ KENDİ VERİTABANINI DA GELİŞTİREN IAS, ENDÜSTRİ 4.0’A İLİŞKİN ÇALIŞMALARINA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR. IAS GENEL MÜDÜRÜ BAHTİYAR TAN, “IASDB, GELİŞTİRMEYİ PLANLADIĞIMIZ BİRÇOK YENİ ÖZELLİK VE SİSTEM İÇİN ALTYAPI NİTELİĞİNDE.” DİYOR.

IAS Genel Müdürü Bahtiyar Tan, sorularımızı cevapladı. 

IAS’nin hızlı büyümesi ve global başarısında firmanın hangi niteliklerinin ön plana çıktığını düşünüyorsunuz?
Çevik yönetim anlayışından tecrübeli fakat bir o kadar genç ve dinamik çalışanlarımıza, uluslararası operasyon kabiliyetimizden ürünümüzün niteliklerine kadar birçok faktörden söz edebiliriz. İlk olarak hızlı ve etkin karar alma imkânı sağlayan çevik yönetim anlayışımızdan bahsetmek isterim. Bu yaklaşımın ürün ve süreçlerimize değer katacak fırsatları değerlendirmek açısından hayati öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra ürünümüzün sunduğu kapsayıcı ve esnek yapının da bize ciddi bir avantaj sağladığına inanıyorum. Farklı ülkelerde ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarına ciddi bir efor gerekmeksizin cevap veren çözümümüz canisERP, hızlı büyümemizin ve küresel anlamdaki başarımızın anahtar faktörlerinden biri.

IAS müşterilerini 2019’da ne gibi yenilikler bekliyor?
Geçtiğimiz yıl, 2019’da sunacağımız yeni sürümümüz ve bu sürümdeki yenilikler için oldukça yoğun bir tempoda çalıştık. Doğrusu, yeni sürümümüzle gelen özelliklerin hepsini burada sıralamak pek mümkün değil. Fakat bunların öne çıkan birkaçından bahsetmek isterim. Firmamız bünyesinde ürettiğimiz, caniasERP ile tam uyumlu veritabanı çözümümüz olan IASDB’yi ilk kez müşterilerimize ve müşteri adaylarımıza sunuyoruz. Yine yeni sürümümüzle birlikte kullanıcı deneyimi, güvenlik, performans, mobil kullanım gibi özelliklerle ön plana çıkan yeni web tabanlı istemcimiz, ilk kez müşterilerimizin kullanımına sunuluyor. Bu istemciyle birlikte gerek mobil gerekse masaüstü cihazlardaki herhangi bir web tarayıcısıyla caniasERP’nin tüm fonksiyonlarına erişmek mümkün olacak. caniasERP ile üretim ortamında çeşitli protokollerle çalışan makine ve cihazların kolayca entegre edilmesine imkân veren IOT altyapımız da bu sürümle gelen yenilikler arasında.

IASDB projesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Değişen ihtiyaçları ve artan performans beklentilerini klasikleşmiş veritabanı sistemleriyle çözmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. İhtiyacın niteliğine göre çeşitli çözümler mümkün olmakla birlikte, kendi yazılım geliştirme platformuna sahip olan bir firma olarak biraz daha çerçevenin dışında düşünerek caniasERP ile tam uyumlu, ihtiyaç duyulan performans gereksinimlerine cevap verebilen bir veritabanı sistemini kendi imkânlarımızla üretebileceğimizi düşündük. IASDB, bu çalışmaların sonucu olarak 2019’da yeni sürümümüzle birlikte müşterilerimize sunduğumuz veritabanı sistemimiz. Yazılım geliştirme platformumuza değer katacağını düşündüğümüz IASDB’nin aynı zamanda ülkemizin bu konudaki bilgi birikimine de ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

IASDB ile caniasERP’de ne gibi değişim olacak? 
Veritabanı sistemlerinin ERP yazılımlarının performans ve verimliliğinde ciddi etkisi vardır. IASDB, öncelikle Troia Platformu ve caniasERP ile tam uyumlu ve yüksek başarımlı bir veritabanı sistemi olarak düşünüldü ve bu ihtiyaçlara cevap verecek şekilde geliştirildi. IASDB’nin ilerleyen dönemlerde GPU üzerinde çok daha yüksek başarımla çalışması, in-memory desteği ve yapay zekâ operasyonları için gerekli altyapıyı sunması planlanıyor. Diğer bir ifadeyle IASDB, geliştirmeyi planladığımız birçok yeni özellik ve sistem için altyapı niteliğinde bir proje. 

dfs

Yukarı