Ana içeriğe atla

bridgestone

İNSANLARIN E-DÖNÜŞÜME BAKIŞ AÇISI DEĞİŞECEK

09.10.2019 - 14:18

Bilişim Grubu Başkanı Şenol Vatansever, dijital dönüşümün iş dünyasına etkileri hakkında bilgiler verdi.

Türkiye’de dijital dönüşümü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de firmaların ve kurumların henüz yeterince dijital hale dönüşemediğini düşünüyorum. Yaşam ve iş yapış biçimleri değişiyor. Dünyadaki mesleklerin yüzde 60-65'i önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde yok olacak, yerine yeni meslekler gelecek. Buna uygun insan kaynağı yetiştiremezsek geniş kitlelere yayılmış işsizlik ve sosyal patlamalarla karşılaşabiliriz. Dijital dönüşüm, bu konuda ilerleme kaydetmiş firmalar ve kurumlar açısından önemli fırsatlar sunarken, bu konuda adım atmamış olanlar için büyük tehditler oluşturuyor. Dijital teknolojiler katma değerin, verimliliğin, karlılığın, kalitenin vb. birçok unsurun en üst seviyeye çıkarılmasında öncü olurken; diğer taraftan şimdiye kadar insanlar tarafından geleneksel yöntemlerle yapılan birçok işin otonom bir şekilde ve daha az kişi istihdam edilerek yapılabilmesini mümkün kılıyor. 

Dijital dönüşümün iş dünyasına nasıl etkileri neler oldu?
Dijital dönüşüm kavramının önemli bir bölümü, firmaların ve kurumların iş süreçlerinin ve bu süreçlere ilişkin tüm verilerin dijital ortama taşınması konusunu içeriyor. Global pazarda hızla yayılan e-dönüşümü, ülkemizde henüz tam anlamıyla uygulayamamış olsak da yıkıcı bir şekilde yükselişe geçecek. Yenileşimci ve vizyoner yaklaşımla özel sektör firmalarına önemli fırsatların kapılarını aralayacak. Satıştan insan kaynaklarına, üretimden finansa, iş süreçlerinde kapsamlı dönüşümler yaparak şirketlerin verimlilik ve tasarruf hedeflerine ulaşmalarını mümkün kılacak. Böylelikle insanların e-dönüşüme bakış açıları kökten değişecek.

Teknolojik dönüşüm adına yapmış olduğunuz çalışmalardan bahseder misiniz?
Vizyonumuz, Türk bilişim sektörünün en etkili düşünce topluluğu olmak. Misyonumuz ise; yenileşimci bilişim fikirleri üretmek/değerlendirmek, kararları ilgili kişiler ve kurumlarla paylaşmak, kamuoyu oluşturmak ve şikâyet odaklı değil, çözüm odaklı hareket etmek.
Blockchain, Bulut, Dijital Dönüşüm, E-Devlet, Endüstri 4.0, İnsansı Robotlar, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Nesnelerin İnterneti, Siber Güvenlik, Toplum 5.0, Yapay Zekâ gibi alanlarında Çalışma Gruplarımız var. Sektörler bazında ise Enerji, Finans, Gıda/İçecek, Lojistik/Taşıma/Ulaşım, Perakende, Turizm, Telekomünikasyon gibi Çalışma Gruplarımız var.

KOBİ’lere dijital dönüşüm adına nasıl tavsiyelerde bulunuyorsunuz?
Ekonomik gelişimin dışında kalmamak için KOBİ’lerin dijital dönüşüm projelerini masraf kalemi olarak değil, geleceklerine olan yatırım olarak değerlendirmelerini öneriyorum. Bu projeler; süreçlerinin hızlanması, maliyetlerin düşürülmesi, ihracatın artırılması, global pazarlara entegrasyon ile ekonomik fırsatları da beraberinde getiriyor.
KOBİ’lerin dijital dönüşümü için TOBB ve TİM gibi güzide yapılarımızın daha aktif rol alması gerektiğini düşünüyorum. Gerek bu alandaki STK’larımızın gerekse bu alanda çözümler sunan firmalarımızın katkılarıyla iş birliği yapmak istediğimiz dijital dönüşüm projelerimiz var. Bu projelerin hayata geçirilmesi ve KOBİ’lerin dijitalleşmesi noktasında Hizmetix aracılığıyla buradan tüm paydaşlarımıza iş birliği çağrısında bulunuyorum.
 

dfs

Yukarı