Ana içeriğe atla

bridgestone

KENTKART AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ ZİRVESİ’NDE

14.03.2019 - 12:25

KENTKART, 6-7 MART 2019 TARİHLERİNDE ANKARA’DA DÜZENLENEN 1. ULUSLARARASI AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ ZİRVESİ’NDE KATILIMCILARI YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİYLE TANIŞTIRDI. ZİRVEDE KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KENTKART’IN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİYLE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.

Kentkart, Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği 
(AUS Türkiye) tarafından birincisi düzenlenen Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi’nde katılımcıları yenilikçi çözümleriyle tanıştırdı. 6-7 Mart 2019 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen zirvede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kentkart’ın yenilikçi çözümleriyle, Ulaşımda Aklın Yolu Hareketlilik Teknolojisi Ödülü’ne layık görüldü. Kentkart’ın Yenilikçi Çözümleri şu şekilde:

QR KODLU MOBİL ÖDEME SİSTEMİ
Türkiye’de ilk defa QR kodlu mobil ödeme sistemiyle yolcular herhangi bir kart taşımadan, akıllı cep telefonları vasıtasıyla QR biletleri toplu ulaşımda kullanabiliyor. Kentkart’ın ürettiği QR validatörlerin sağladığı barkod okuyucu teknolojisiyle biletlerin içerdiği QR kodu eşleştirilerek yolcuların hızlı geçiş yapması sağlanıyor. Uygulama gerçek zamanlı olarak online çalışıyor. QR kod, kullanıcılar için kişiselleştirilebilmekte ve geri bildirimler mobil uygulama üzerinden rahatlıkla kontrol edilebilmektedir.
Bu yöntemle toplu taşıma hizmetlerinden faydalanan vatandaşların, ticaret ve turizm amaçlı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin daha modern, hızlı, kolay ve güvenli yolculuk etmesine imkân sağlayanıyor. Alternatif ödeme ve dolum sistemlerinin tümü, mobil uygulama vasıtasıyla kullanıcıların hizmetine sunuluyor. 

ARAÇ İÇİ NAVİGASYONLU SÜRÜCÜ PANELİ
Kentkart, kendi sürücü panelleriyle entegre çalışacak Araç İçi Navigasyon ile şoförlerin sefer bilgilerini harita üzerinde göstererek navigasyon uygulamasıyla şoförlerin etkin bir şekilde güzergâhlarını takip etmelerini sağlıyor. Bu uygulama hem şoförlerin işini kolaylaştırıyor hem de yolcuların memnuniyetini artırıyor. 
Navigasyon uygulaması, açılan sefer bilgisini harita üzerinde duraklarla beraber gösteriyor. Sürücü hat üzerinde yol aldıkça alınan yol takip ediliyor. Haritalar İdarelerin ihtiyaçlarına göre tasarlandı. Duraklar, garaj, benzin istasyonları ve şehirdeki belirli önemli noktalar farklı katmanlarda gösteriliyor. Yollar, yerleşim yerleri, okullar, hastaneler ve benzeri yerler farklı renk ve ikonlarla gösteriliyor. İdarelerin ihtiyaçları doğrultusunda trafik kurallarıyla ilgili hatırlatıcı mesajlar da şoförlerle paylaşılabiliyor.

ENGELLİLERE TOPLU ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRAN MOBİL UYGULAMALAR
Kentkart, engelli yolcuların toplu ulaşım sistemini rahatça kullanabilmeleri için farklı mobil uygulamalar geliştirdi. Mobil uygulamanın tüm fonksiyonları, görme engelli vatandaşlar tarafından kullanılabiliyor. Bunun için IOS ve Android işletim sistemlerine özel olarak mevcut uygulamadaki her fonksiyon, sesli olarak görme engelli kullanıcıların hizmetine sunuluyor. 
Tekerlekli iskemle kullanan engelli yolcular, mobil uygulama vasıtasıyla yaklaşan araçlardaki tekerlekli sandalye taşıyabilme özelliğini sorgulayabiliyor. Şoföre ‘durakta beklediği’ mesajını gönderebiliyor. Bu sayede durakta bekleyen engelli yolcudan haberdar olan şoför, durağa uygun bir şekilde yanaşıp yolcuyu araca bindiriyor.
Kentkart olarak amacımız tüm projelerimizde paydaşlarımızla beraber iş birliği ve güç birliği yaparak Akıllı Şehirlere giden yolda Akıllı Toplu Ulaşım Sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda gelen talep ve isteklere göre sürekli iyileştirme, araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı artan bir ivmeyle sürdürmekte ve günümüz şartlarına uygun teknolojiler üretmeye devam etmekteyiz.

dfs

Yukarı