Ana içeriğe atla

bridgestone

NASA ve SpaceX iş birliği: Robot Oteli

16.12.2019 - 11:28

NASA ve SpaceX iş birliği sonucunda yine büyük bir işe imza atıldı. Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun yanına bir de ‘Robot Oteli’ (RiTS) yapıldı. Fırlatma, SpaceX’in Falcon 9 roketi ile başarılı bir şekilde gerçekleşti. İlgililer fırlatmayı YouTube üzerinden yapılan canlı yayın ile takip etti.

Robot Oteli, yapılacak çalışmalar için kilit rol oynayacak

Ay, Mars ve ötesinde yapılacak araştırmalar adına Koruyucu Saklama Ünitesi‘nin (RiTS) büyük bir adım olduğu düşünülüyor. NASA’nın Robot Oteli adını da verdiği RiTS, çalışmalar sırasında kullanılacak araçların depolanması ve astronotların konaklaması için kullanılacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun dışına monte edilen Koruyucu Saklama Ünitesi; içerisinde saklanan teknolojik, robotik aletleri ortam radyasyonundan ve diğer fiziksel tehditlerden koruyacak.

Uzay İstasyonu’na 2015’te gönderilen RELL isimli Dış Yüzey Sızıntı Saptayıcı cihazını da muhafaza edecek olan RiTs, cihazı ideal sıcaklıkta tutarak fonksiyonelliğini sağlayacak.

SpaceX canlı yayın ile fırlatma canlı canlı izlendi

Daha önceki projeleri de meraklılarına eş zamanlı takip etme şansı tanıyan firma yine bu fırsatı sundu. SpaceX’in ticari fırlatma aracı olan Falcon 9 ile gerçekleştirilen çalışma, yapılan bu canlı yayın ile takip edilebildi.

dfs

Yukarı