Ana içeriğe atla

bridgestone

ÖDEME VE TAHSİLAT SÜREÇLERİ DİJİTALLEŞİYOR

16.09.2019 - 15:38

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI (GİB), İŞLETMELERİN SATIŞ VE TAHSİLAT SÜREÇLERİNİN ELEKTRONİK ORTAMA TAŞINMASINI HEDEFLEYEN ‘’VERGİ USUL KANUNU’’ TEBLİĞİNİ 1 HAZİRAN TARİHİNDE YAYIMLADI. TEBLİĞDE YER ALAN “GÜVENLİ MOBİL ÖDEME VE ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ’’ OLARAK ADLANDIRILAN MODELLEME İLE 1 EYLÜL 2019 TARİHİNDEN İTİBAREN KREDİ KARTI VE MOBİL OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLEN ÖDEMELER, GİB TARAFINDAN ONAYLI YENİ NESİL ÖDEME KANALLARI İLE YAPILABİLECEK.

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin son teknolojiye uyumlu yeni nesil tahsilat kanalları ile güvenli ve kolay ödeme almalarını sağlayacak bu sistem, büyük işletmeler için ise teknolojik ve inovatif çözümlerle özellikle dijital pazarlama süreçlerine farklı bir boyut kazandırabilecekleri çok önemli bir alan yaratıyor. 
Tebliğ ile beraber bütün işletmeler; banka/elektronik para kuruluşları ve özel entegratör entegrasyonuna sahip güvenli yeni nesil ödeme sistemleri ile tahsilat işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Üstelik bu ödeme kanalları üzerinden gerçekleştirilen işlemlere ait mali belgeler; elektronik ortamda oluşturularak, hizmet alan tarafa iletilip sistemde muhafaza edilebiliyor. Tablet veya telefonlar üzerinden çalışacak olan yeni nesil mobil ödeme sistemlerine e-Fatura ve e-Arşiv Fatura entegrasyonu yapılıyor. 
Ödeme ve tahsilat süreçlerinin kısa sürede tamamen elektronik ortama taşınmasını hedefleyen bu tebliğ ile kâğıt israfının ve yasa dışı işlemlerin önüne geçilirken hem tüketiciler hem de işletmeler için birçok avantaj ve kolaylık sunuluyor. 

YENİ NESİL ÖDEME VE TAHSİLAT PLATFORMU: PAYALL
GİB tarafından uygulamaya konulan “Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi" kapsamında; yeni nesil ödeme ve tahsilat platformu PayALL ile yazar kasa ve ÖKC’ye ihtiyaç duyulmadan ödeme ve tahsilat yapmak oldukça avantajlı ve pratik. Nakit ödemeler dışında, kredi veya banka kartı ile yapılan ödemeler, PayALL ile hızlı ve güvenli şekilde tahsil edilebiliyor. 
İşletmelere ciddi bir maliyet avantajı da sunan PayALL, aynı zamanda GİB tarafından yayımlanan tebliğ kapsamında karmaşık başvuru süreçlerine dâhil olmayı da gerektirmiyor. Güvenli mobil ödeme ve tahsilat uygulaması PayALL ile gerçekleştirilen işlemlere ait faturalar, elektronik ortamda oluşturularak, tek tıkla e-Posta veya SMS yolu ile e-Fatura veya e-Arşiv Fatura olarak alıcısına iletilebiliyor.
Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, konuyla ilgili olarak; ‘’Günümüzde gerçekleşen her işte aracıların ortadan kalktığını görüyoruz ve ilerleyen dönemlerde bunu daha fazla göreceğiz. Digital Planet olarak; biz de geliştirdiğimiz teknolojilerde aracıları ortadan kaldırmayı ve kullanıcı odaklı uygulamalarla müşterilerimize en kolay çözümleri sunmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda PayALL’u ödeme ve tahsilatın özgürleştiği bir uygulama olarak konumlandırdık, böylece “Tahsilatını Kendin Yap, Mobilden Yap” söylemimiz ortaya çıktı.’’ dedi. 

dfs

Yukarı