Ana içeriğe atla

bridgestone

SiBER GÜVENLiK

23.12.2019 - 10:56

Sanal alem, siber alem gibi kavramlarla anlattığımız bu dünya üzerinde artık sanal ve gerçek mal varlıklarımızla üretmiş olduğumuz verilerle ve yaşantımızla yer alıyor. Diğer insanlarla kurduğumuz iletişiminin büyük bir kısmını elektronik ortamlarda gerçekleştiriyoruz. Bahsetmiş olduğumuz tüm bu sanal yaşam içerisinde siber saldırganlara karşı kendimizi ve kurumlarımızı korumak zorundayız. Bu noktada karşımıza “Siber Güvenlik” tanımı çıkıyor. Siber kelimesi ise altyapısı bilişim sistemleri olan ağlara verilen addır. Genelde sanal gerçeklik şeklinde de tanımlanabilir. Kısaca Siber Güvenlik, alt yapısı bilişim sistemleri olan siber ağlar üzerinde yaşanan hayatın güvenliğinin sağlanması, bütünlüğünün ve gizliliğinin korunmasıdır.
 

Hüsnü Tavlaş (Katılım Emeklilik  / Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği Yöneticisi)
SİBER GÜVENLİKTE FARKINDALIK

Güvenlik riskini oluşturan en büyük faktörlerin başında insan geliyor. Her ne kadar teknolojiye yatırım yapılırsa yapılsın, sonu gelmeyen ve bitmek tükenmek bilmeyen teknolojik yatırımlar bilinçsiz bir kullanıcı karşısında ne yazık ki çaresiz kalıyor.  Gelişen teknoloji ve bu teknolojiye olan bağımlılık siber saldırı yüzeyini genişlettiği gibi saldırganlar için de yeni fırsatları beraberinde getiriyor. Her geçen gün saldırı tekniklerini geliştiren ve daha sofistike hale getiren saldırganlar atlatma ve anti-analiz tekniklerinden faydalanarak yaptıkları hedefli saldırılarla “başarılı” sonuçlar elde ediyorlar. 
Bu türden saldırıların önlenebilmesi ve/veya etkilerinin azaltılması, çalışanlara verilecek farkındalık eğitimleri ile mümkün olabilir.  Farkındalık eğitimleri tüm çalışanlar için en az yılda bir defa verilmeli ve her yıl bu eğitimler tekrar edilmeli.

HUS

 

Vega Okulları – Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Büşra Demirel
ÇOCUKLARIMIZ İÇİN YENİ NESİL TEHTİT! 
ONLINE ORTAMLAR

21 yy. insanının zamanının büyük bir kısmı çevrimiçi geçiyor. Internet hayatımızda gün geçtikçe daha fazla rol oynuyor. Çocuklarımız da sanal ortamlar ile iç içe büyüyor. Ebeveynler olarak çocuklarımızı bu dünyanın getirdiği tehlikelerden yüzde yüz koruma şansımız olmasa da, sağlıklı ve güncel bilgilendirmeler, alabileceğimiz önlemler ve kontrol araçları ile maksimum koruma sağlamak için çalışabiliriz.
Sosyal medya ve İnternet bugün çocuklarımızın hayatlarının bir parçası. Ne yazık ki siber dünyanın getirdiği tehlikeler ve zararları her zaman gözle görülebilir ve kolay kontrol edilebilir sınırlar içerisinde değil. Özellikler çocuklar siber zorbalıklara maruz kaldıklarında aile ve sosyal çevre ile bu konunun paylaşılmasına karşı direnç gösterirler. Siber zorbalıklara maruz kalmamaları için ebeveynler olarak teknik tedbirler almalı, çocuklarımızı, gençleri internet ve teknoloji kullanımı konusunda sağlıklı bilgi ile donatmalıyız. İnternetin unutmadığını her zaman hatırlamalı ve hatırlatmalıyız.

BUS

 

Arzu Tufan (Mobit Bilişim AŞ / CASIO (IT Manager)
BİR SİBER SALDIRININ EN ZAYIF HALKASI OLAN İNSAN FAKTÖRÜDÜR

Teknolojinin gelişmesi ile beraber internet kullanımı ciddi oranda artış göstermektedir. Bir siber saldırıyı başarılı kılan, planlanan bir siber saldırı öncesinde, saldırının amacına ulaşmasını sağlayan sistem zafiyeti ve güvenlik açıklarını bulmak için bilgi toplama işlemi yapılır. Biz bu işleme aktif ve pasif bilgi toplama diyoruz. İnternet kullanımı ile birlikte en büyük güvenlik zafiyetinin, birinci halkası olan insan faktörüdür. Bilinçsiz internet kullanımından kaynaklanan problemler, bilgi toplama aşamasında, elde edilen veriler ile hedef sisteme sızmak kolaylaşır. İnsanlar güvenli internet kullanımı ile ilgili bilinçlendirilmeli, güvenlik zafiyeti bulunan sanal ortamlarda gizli bilgiler bulundurulmamalıdır.

ANS

 

Emre Bora Gürsoy Grup CIO 
TEKNOLOJİ GELİŞTİKÇE ENDİŞELERİMİZ ARTIYOR MU?

Bu aralar iot, 5g, yapay zeka gibi teknolojileri sürekli konuşur olduk ancak ortaya çıkacak güvenlik sorunlarına hazır mıyız diye düşünüyor muyuz? Teknoloji geliştikçe endişelerimiz artıyor mu ? 
Yeni teknolojiler ile birlikte firmaların en büyük yatırımları güvenlik sektörüne olduğunu görüyoruz.  Bunun en büyük sebebi firmaların gelişen teknoloji ile çıkacak güvenlik problemlerini öngörebiliyor olmaları.  Kaldı ki bu teknolojilerin bazı sektörlerde kullanılamıyor olmasının da en büyük sebebi güvenlik. 
Bunu örneklemek olursak sağlık sektöründe üretilen yeni cihazlar tamamen iot ile güçlendirilip uzaktan yönetilebilir özelliklere sahip. Mesela doktor uzaktan cep telefonu ile yatan hastasının serum dozunu ayarlayabiliyor. Bir düşünsenize burada oluşabilecek bir güvenlik açığından dolayı çok büyük sorunlara olabilir.
Bu sebepten siber güvenlik, teknolojinin gelişmesi ile birlikte bizim ve şirketlerimiz için çok daha önemli oluyor.

EMREE

 

 

 

dfs

Yukarı