Ana içeriğe atla

apti

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIK YAPIYOR

23.12.2019 - 10:48

USMED Başkan’ı Said Ercan: “2020 yılı önemli bir dönüşüm yılı olacak. Nesnelerin internetine geçtiğimiz ve 50 milyar makine eşya birbirine bağlı bir yıl olacak.”
 

Said Bey, merhabalar öncelikle sizi ve kurucusu olduğunuz USMED’i tanıyabilir miyiz?
2012 yılında kurduğumuz USMED, sosyal medya ihtiyacından doğdu. Sosyal medyanın zamanla insanların hayatına, alışverişine, ticarete ve psikolojiye dokundu. Biz USMED’i kurduğumuzda dünyanın ilk sosyal medya derneği olduğunu fark ettik. Bu topraklardan doğmuş bir sivil toplum projesinin dünyaya yayılması ve dünyada öncü olması, gençlere sektörü, bu işi öğrenmek isteyenlere ve doğru kullanmak isteyenlere sektör içerisinde kaybolmak istemeyenlere bir ışık tutacağını düşündük. Türkiye'nin her yerinde, verdiğimiz konferanslarla USMED artık sektörde kendini kabul ettirdi.

Sosyal medyanın ekonomik sosyolojik ve kültürel yapıya etkilerinden kısaca bahseder misiniz?
Sosyal medyanın kötü taraflarından bir tanesi bağımlılık oluşturması diye düşünüyorum. 
Nomofobi adlı hastalık çeşidi mobilden ayrı kalmama olarak kayıtlara geçiyor. Baktığınız zaman artık mobili kullanıyoruz. Eskiden masaüstünü çok fazla kullanırdık. Sürekli yine bağlı kalma durumu işte bu bağımlılık psikolojiyi de çok etkiliyor. Aile içi huzuru çok etkilemeye başlıyor. Dijitalde hiç tanımadığı insanlarla konuşup kendi apartmanlarındaki komşularına selam dahi vermeyen bir nesil oluşuyor. Amerikan Pediatri Derneği bağımlılık için şöyle söylüyor “Günlük akışını aksatıyorsa, artık insanlar tuvaletini de erteliyor, hatta Netflix bir araştırmasında en çok Netflix tuvalette izleniyor.” 
Okuryazarlığı öğrenmemiz gerekiyor, çünkü insanlar yaşamın pratiğini unuttu. Bakıyoruz dünyada yine intihar vakaları çok ciddi. Zamanlı intihar vakaları artmış durumda. Geçen sene dünyada 8 milyon insan intihar etti. Sonra gece 12'den sonra krminal saat başlıyor. Dünyada suç saati olarak biliniyor. Yetişkinler farklı şeyler yapıyor çünkü o saatten sonra savunmasızsın ve kainat uyurken sen koşuyorsun. Normalde bedenin uyuduğu ve metabolizmanın yavaşladığı saatler ama sen adrenalin gerektiren bir oyun oynuyorsun. Saat 1'de yatıyorsun vücut 2’de uykuya geçiyor. 2’de yatıyorsan 3’de uykuya geçiyor.  Ben hep gençlere; uykudan çaldınız diyorum yarın hastanede yatarak ya da evde işsiz kalarak ya da bir şekilde hastalanarak psikolojik haplar kullanarak geçireceksiniz diyorum. Bu çok ciddi arttı çünkü insanlar kontrol edemiyor. İnsanlar mesajlaşıyorsa bir sürü insanla tanışmak istiyor. Böyle bir süreçte de hayatımızda sosyal medyanın etkisi hiç olmadığı kadar çok ve yine yapılan son araştırmalarda Türkiye'de insanların ortalama 14 saati dijitalde geçiyor.  24 saat düşünürsek geriye 10 saatimiz kalıyor. Uyumak, yemek yemek, sevdiklerinize vakit geçirmek, kitap okumak için geriye kalan saatimiz sadece 10 saat.

Sosyal medyanın tehditlerine karşı güvende olabilmek için önerileriniz nelerdir?
Öncelikle sorunları artık aşağı yukarı biliyoruz. Bundan sonra odaklanacağımız şey çözümler. İnsanlar bir şekilde huzuru nasıl bulabilirizi araştırıyor. İnsanlar eskiden paranın peşindeydi. Hala paranın peşinde olanlar var ama Steve Jobs’ a huzur vermeyen para bana da çok huzur vermeyecek gibi demeye başladılar. 
YouTube'da her türlü videoyu bulabilirsiniz. Boş zaman geçirecek videoda bulabilirsiniz. Kendinizi geliştirecek hatta sertifikalar alacak eğitimler var. Cambridge Üniversitesi programları üzerinden ücretsiz izin veriyor. İndiriyorsunuz, izliyorsunuz. Benim bitirdiğim üniversite ile bugün yaptığım iş arasında alaka yok. Benim bugün Anadolu'da bir yerde bir mülki İdare amiri olmam lazımdı ama yıllar sonra benim istediğim şeyin bu olmadığını öğrendim. Şimdi konferanslar veriyorum, eğitmenlik yapıyorum, sosyal medya danışmanlığı yapıyorum. Bugün bazı ablalar,  teyzeler WhatsApp'tan birçok iş yapıyor. Bir 5 sene sonra bütün markalar dijitale taşındığı zaman gerçek hayattan bir farkı kalmayacak ama önce girenler, öncü olanlar markasını dijitale aktaranlar bu süre zarfında kazanacaklar.

2020 için dünyayı hangi siber tehditler bekliyor?
2020 yılı önemli bir dönüşüm yılı olacak. Nesnelerin internetine geçtiğimiz ve 50 milyar makine eşya birbirine bağlı bir yıl olacak. Çok şey artık uygulanma marifetiyle telefonlarımızda. Mesela lambayı söndürüyoruz, açıyoruz. Siber güvenlik ve şifre güvenliği olmazsa olmazlarımızdan. 2020 de hacker olayları çok ciddi artacak. Dünya siber savaşlara gidiyor. Türkiye'de kötü durumda değil ama güvenlik programları özellikle kullanılması lazım Türkiye'de çok parlak fikirler çıkıyor. Dünyanın ilk robotu bu topraklarda yapılmıştır. Bu anlamda yetenekli gençlerin olduğunu olacağını düşünüyorum ama firmalar KOBİ'ler etki alanındaki iş dünyası siber güvenlik konusunda 2020'de özellikle dikkat etmek lazım. Çünkü artık insanlar hazır yoldan zengin olmayı öğrendi. Bilgi güç ve DATA savaşları. Siber savaşların içinde birde DATA savaşları var. Kişisel verilerin korunması kanunu bu anlamda çok önemli. Oradan da çok ciddi cezalar gelecek. İnsanlar kişisel verilerin korunması konusunda çok savunmasızlar. Siber güvenlik ve datasına sahip çıkan firmalar bir adım önde olacak diye düşünüyorum.

SAİ

ghjjh

Yukarı