Ana içeriğe atla

ayos

TEK YOL YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETMEK

11.04.2018 - 16:53

Bilişim Grubu Başkanı Şenol Vatansever, Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunu yakalamasının tek yolunun yüksek teknoloji üretmekten geçtiğini söylüyor.

Yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti, endüstri 4.0, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi daha birçok konunun gündemimizde olduğu şu günlerde bilişim sektörünü daha da hareketlendirecek bir oluşum meydana geldi: Bilişim Grubu. Başkan Şenol Vatansever ile grubun amaçlarını ve hedeflerini konuştuk. 

Öncelikle grup hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?
Bilişim Grubu, sektörün en etkili düşünce topluluğu. Özel şirketler, STK’lar, kamu ve diğer paydaşlarda görev alan bilişim yöneticilerini bir araya getirerek sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek, kamuoyu oluşturmak ve gelecek nesillere bilişim alanında yüksek teknoloji üreten bir Türkiye bırakılmasına katkı sağlamak amacıyla 15 Kasım 2017’de kurduğumuz Bilişim Grubu, 3 ülke ve 22 şehirde toplamda 250 üyeye ulaştı.

Grubun amacı ne?
Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunu yakalamasının tek yolu, yüksek teknoloji üretmekten geçiyor. Treni yakalamak için her alanda üretimin ve üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. Alanımız teknoloji olduğu için biz de bu alanda taşın altına elimizi koyuyoruz. Oluşturacağımız raporlarla devlet politikalarına destek, özel sektöre ilham vereceğiz. Almanya ile anılan Endüstri 4.0, Japonya ile anılan Toplum 5.0’ın da ötesinde, Türkiye ile anılmasını hedeflediğimiz Gelecek 5.0 yaklaşımımızı Mart 2018’de kamuoyunun bilgisine sunduk. Gelecek 5.0; yüksek teknoloji, mutlu insan ve dünya barışı temelli bir yaklaşım. Detayları bilisimgrubu.org web sitemizden incelenebilir.

Şu an bilişimle ilgili en güncel konulardan biri IoT (nesnelerin interneti). Bununla ilgili ne tür çalışmalarınız var?
Kurulur kurulmaz çalışma gruplarımızı oluşturduk. Gruplarımız yapay zekâ, insansı robotlar, siber güvenlik, IoT, blockchain, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi birçok teknoloji alanında raporlar üretiyor. Nesnelerin İnterneti Çalışma Grubu da bu kapsamda çalışmalarına başladı ve ilk çıktılarını Mart 2018 toplantımızda paylaştı. 

IoT ile ilgili arka arkaya fuar ve zirveler düzenleniyor. Onlardan biri de 10 Nisan 2018’de İstanbul Hilton Otel’de düzenlenecek IoT EurAsia Zirvesi. Bu tür organizasyonlar sektörün gelişimine nasıl bir etki yapıyor?
Konuyla ilgili tüm paydaşları bir araya getirmesi, IoT konusundaki yeni gelişmelerin paylaşılması, yeni iş birlikleri ve projelerin ilk adımlarının atılması gibi çok önemli faydalar sağlıyor.

IOT, VERİMLİLİK VE TASARRUF DEMEK
IoT, şirketlere ne tür avantajlar sağlıyor?

IoT; internete bağlanabilecek, internetten kontrol edilebilecek, global bir ağa bağlanabilecek her şeyi kapsıyor. Farklı sektörlerde birçok farklı kullanım alanı var. IoT teknolojileri şirketlere hem verimlilik hem de tasarruf sağlıyor. Örnek vermek gerekirse; elektrik ve ısınma masraflarınızı düşürmek için cep telefonunuzdan ortam sıcaklığını uzaktan kontrol edebileceğiniz akıllı termostatlar, uzaktan herhangi bir cihazı ya da uygulamayı açabileceğiniz ya da kapatabileceğiniz akıllı prizler, park alanlarını gerçek zamanlı olarak yönetebileceğiniz gömülü park sensörleri, katı atık konteynırlarına yerleştirilen sensörlerle doluluk seviyesinin tespit edilerek temizlik hizmetlerinin etkin yönetimi...

dfg

Yukarı