Ana içeriğe atla

ayos

“Tüm iş birimleri ERP uygulamaları ile aynı dili konuşuyor”

06.09.2017 - 10:28

Yakın gelecekte ERP yazılımlarının çok daha yaygın hale geleceğini düşünen Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy,  yalnızca ERP yatırımlarının değil, genel olarak teknolojik yatırımların artacağını ve çok daha fazla firmanın teknolojik anlamda dönüşüm yaşayacağını öngördüğünü belirtti.

1998 yılından bu yana SAP ERP alanında danışmanlık hizmeti veren Detaysoft, şu an itibariyle bu alanda en büyük iki firmadan birisi olmasının yanı sıra ERP gelirlerine göre yüzde 100 Türk sermayeli en büyük firma konumunda yer alıyor. Konuyla ilgili Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy,  “Uzun yıllardır bu alanda yaptığımız yatırımlar neticesinde bu seviyeye yükselmek ve iki sene peş peşe bu konumumuzu sürdürmek bizim için gurur kaynağı oldu” açıklamasında bulundu.
“SAP ERP uygulamaları yaklaşık 200 ülkede 300 binden fazla firmada kullanılmaktadır ve dünyanın en büyük kurumsal iş uygulamaları üreticisi SAP’dir” ifadesinde bulunan Aksoy, SAP ERP’nin Türkiye’de yirmiden fazla sektörde yüz binden fazla kullanıcısı bulunduğunu da belirtti. 

İHTİYAÇLARI DAHA KOLAY ANLAYIP, HIZLI ÇÖZÜMLER ÜRETMEYE YARDIMCI OLUYOR
SAP uygulamalarının iş dünyasında gittikçe artan rekabet koşullarında yöneticilerin en doğru kararları almasını sağlamakla birlikte genel olarak şirketlerin iş süreçlerinde uluslararası standartları yakalamasını sağladığını belirten Aksoy,  aynı zamanda SAP uygulamalarının tüm süreçleri ve sistemleri bir araya toplayarak ihtiyaçları daha kolay anlayıp, hızlı çözümler üretmeye yardımcı olduğunu ve bunu yaparken de çok fazla teknik elemana ihtiyaç duyulmadığını ve birçok operasyonel maliyetin minimuma indirildiğini dile getirdi.
Sözlerine devam eden Aksoy şu açıklamalarda bulundu: “Sistemin faaliyete geçmesinin ardından iş birimleri aynı dili konuşmaya başladığından şirket içinde uyum artıyor, ortaya konan işin kalitesi yükseliyor ve tüm bunlar kurumun karlılığına yansıyor. Ayrıca, SAP uygulamalarını kullanmak şirketlerin piyasa değerlerine olumlu katkı yapıyor.”

ERP SEÇİMİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
ERP seçimi yaparken firmaların göz önünde bulundurması gereken birçok konunun bulunduğu söyleyen Aksoy, “Öncelikle bugünkü ve gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçları doğru şekilde analiz ederek bu ihtiyaçları tam anlamıyla karşılayacak bir ERP seçimi yapılması gerekiyor. Aksi takdirde gelecekte farklı bir ERP’ye geçiş yapmak zaman, işgücü, sermaye gibi birçok maliyete yol açacaktır. Bunun yanında doğru ERP seçimi firmaların uluslararası standartlarda süreçlere sahip olmasını sağlıyor. Ayrıca, doğru ERP kullanımı standardizasyon ve şeffaflaşma da sağlayarak firmaların değerini artırmasına yardımcı oluyor” dedi. 
Türkiye’de son yıllarda ERP kullanımının çok daha yaygın hale geldiğini belirten Aksoy,  “Firmalar eskiden bu yatırımı ekstra bir maliyet olarak görürken artık bir gereklilik olarak düşünmeye başladı. Bu doğrultuda yakın gelecekte ERP yazılımlarının çok daha yaygın hale geleceğini düşünüyoruz. Yalnızca ERP yatırımlarının değil, genel olarak teknolojik yatırımların artacağını ve çok daha fazla firmanın teknolojik anlamda dönüşüm yaşayacağını öngörüyoruz” dedi. 

dfg

Yukarı