Ana içeriğe atla

apti

DOĞRU KİŞİLER İLE DOĞRU FREKANS YAKALANMALI

21.08.2019 - 10:45

Franchise vermeden önce franchise hakkında detaylı bilgiye sahip olmanın öneminden bahseden Coffeetopia Firma Sahibi Şerif Başaran ‘‘Markamıza bizim gibi bakan ve koruyan franchise’ler arıyoruz.’’ diye konuştu.

Franchise, markanın büyümesi ve tanınmasında en etkili yolların başında geliyor. Markanızın büyümesinde franchise vermenin nasıl katkıları oluyor?
Franchise vermenin olumlu yanları olduğu kadar olumsuz yanları da olabiliyor. Marka bilinirliği artsın diye franchise hakkında hiçbir araştırma yapmazsanız açtığınız şube kadar da kapatmaya başlarsınız. Bizim için burada önemli kriter, franchise alacak olan adayın, markamızın franchise sistemine inanıyor ve benimsiyor olması ve bu sistemi korumak için de bizimle birlikte inanarak yoluna devam edebilecek potansiyele sahip olması. Markamıza aynı bizim gibi bakan ve koruyan franchise’ler arıyoruz.

Şube açılacak lokasyonun sizin için nasıl bir önemi var? 
Son 12 yıl içerisinde yurt dışında notlarını ve fotoğraflarını aldığım 500’ün üzerinde kafenin veri tabanına sahibiz. Bu veri tabanımız sayesinde de Türkiye içerisinde danışmanlığını verdiğimiz ve birden çok şubeye ulaşan kafe sayısı azımsanamayacak kadar çok. Türkiye kahve sektörüne kazandırdığımız personel sayısı bin 500’ü, açtığımız, danışmanlığını verdiğimiz, geçmişte birlikte çalıştığımız ve çalışmaya devam ettiğimiz diğer marka kafe sayısı da 200’ü geçti. Bu kafelere baktığımızda özellikle lokasyon, menü, fiyatlandırma ve personel eğitiminin önemi ortaya çıkıyor. Bu dört paremetrenin biri zayıf kalırsa diğer üç parametreniz de çöker.

Franchise vereceğiniz kişilerde aradığınız özellikler nedir?
Coffeetopia’nın sunduğu franchise sistemine inanmaları ve 3 haftalık franchise eğitimini hiç aksatmadan bitirmeleri bizim için en önemli kriter. Kahve yapamıyor olabilirsiniz, hiç hizmet sektöründe bulunmamış da olabilirsiniz. Coffeetopia franchise sistemi size tüm parametreleri uygulamalı öğretecek ve sürekli eğitimlerinizi yıl içerisinde güncelleyecektir.

Franchise şartlarınızdan ve yatırımcılara vermiş olduğunuz desteklerden bahseder misiniz?
Franchise sistemimizi K.I.S. (Keep It Simple) olarak adlandırıyoruz. Sizi uğraştırmayacak, ürünlerin her gün aynı kalitede çıkabilmesi için standardizasyona dayalı, personel eksikliği yaşadığınızda hemen müdahale edebileceğiniz bir sistem. Coffeetopia’nın tedarikçiler ile yaptığı sözleşmeler sayesinde giderlerinizin büyük kısmını oluşturan süt, kahve, pasta ve ambalajları piyasa fiyatlarından yüzde 20 kadar daha uyguna alabiliyor, bu tasarruf sayesinde de kâr marjınıza yüzde 5-6 ek katkı sağlayabiliyorsunuz. 

Bu yıl içerisinde yeni yatırım planlarınız var mı? Franchise vererek büyümeye devam edecek misiniz?
En başta da belirttiğim gibi en önemlisi doğru kişiler ile doğru frekansı yakalamak. Bu yıl içerisinde 2 şube daha hedefliyoruz. Seneye ise yurt içinde 4, yurt dışında ise 1 veya 2 şube daha planlarımız arasında mevcut.

ghjjh

Yukarı