Ana içeriğe atla

bridgestone

DÜNYANIN MUTFAĞINI KURUYORLAR

14.01.2022 - 13:46

 Endüstriyel mutfak sektöründe ilklere imza atarak yerel ve global çapta güçlü bir sektör önderi konumuna gelen İnoksan; verimlilik, dijitalleşme, ihracatta büyüme ve müşteri memnuniyeti alanlarındaki gelişmeleriyle, dünya ülkelerini üretimini yaptıkları mutfak ekipmanlarıyla donatmak için çalışmalarını sürdürüyor. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık ile Ocak sayımız için gerçekleştirdiğimiz söyleşide Varlık; 2022 yılında hayata geçirecekleri projelerinden bahsetti.

İnoksan için 2021 yılı nasıl geçti? Üretim ve ciro bazında hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

 Olağanüstü olaylar ile kapadığımız 2021’in ardından 2022 yılına iyi başlamak ve devam etmek adına adımlarımızı attık. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ederken bizler aynı zamanda 41. yılımızı geride bıraktık. 2019 yılında başlayan ekonomik problemlerin üzerine pandeminin gelmesi dünyayı ve Türkiye’yi olduğu gibi sektörümüzü ve şirketimizi de etkiledi. Bu süreci en az hasarla atlatabilmek adına var gücümüzle çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Pandemi tüm dünyayı hızlı bir değişime sürükledi. Ülkemiz bu dönüşüme çok hızlı kanalize oldu. Sektörümüz de tüm alanlarda olduğu gibi süreçten etkilendi. Likidite oranları bozuldu. Borçlanma maliyetleri arttı. Fiyat istikrarı bozuldu ve alımlar ertelendi. Pandeminin etkisinin azalması ile ertelenen yatırımlar hayata geçecek. Sektörümüz canlanacak.

İhracattaki başarınızı neye borçlusunuz, bu konuda sektöre önerileriniz nedir? 

 Salgının ilk dönemlerinde olumsuz etkilendik. Ancak bu süreçte dünya genelinde Çin ve Çin menşeili ürünlere karşı oluşan olumsuz algı, oradaki taleplerin bize yönelmesine neden oldu ve ciddi bir talep artışı yaşandı. Salgın dönemine rağmen ülkemiz ihracat rekorları kırdı. Bu başarılı performans hepimize yaradı. Sektörümüz özelinde de ihracatta iyi rakamlara ulaştığımızı söyleyebilirim. Otellerin, restoranların, kafelerin ve okulların kapalı, yemek sanayisinin ise düşük performansla çalıştığı bir dönemde, iç piyasada yaşadığımız kaybı ihracatla kazanca dönüştürmeyi başardık. İhracatta yaşanan bu artışın ve dünyanın farklı ülkelerinden sektörümüze olan ilginin ilerleyen dönemde de süreceği kanaatindeyim. Fakat bir taraftan da iç pazarın birikmiş, bekleyen talepleri söz konusu. Bu durum önümüzdeki süreçte hem üretim hızımızı hem de kapasitemizi artırmamıza sebep olacak. Hijyen koşullarının ön plana çıktığı pandemi döneminde, biz de şartlara adapte olarak bu yönde ürünler geliştirdik. Malzeme giriş ve servis alanlarında, müşterilerin oturduğu masalarda ve ürünlerin işlendiği alanlarda hijyen koşullarını artırmaya yönelik çalışmalar yaptık. Özellikle otellerdeki servis alanlarında ve açık büfelerde müşterinin temasını önleyecek şartları oluşturduk. Böylelikle hem müşterilerimizin taleplerine cevap vermiş hem de bu dönüşüme hızlı uyum sağlayarak buradan pay almayı başarmış olduk.

2022 yılı yatırım ve projelerinizden söz eder misiniz?

 Ana mutfaklardaki proje misyonumuzu tamamladık ve kendimizi tüm dünyaya ispatladık. Bundan sonra daha çok ürünlerimizle markalaşmak istiyoruz. Gelecek planlarımız içerisinde İnoksan ailesine katacağımız yeni ürünler yer alıyor. İnoksan olarak “verimlilik, dijitalleşme, ihracatta büyüme ve müşteri memnuniyeti” alanlarındaki gelişmelerimizle tüm dünya ülkelerini İnoksan mutfakları ile donatmak istiyoruz. Özellikle pandemi döneminde ürün gamını geliştirdik. Covid-19 salgını sebebiyle temizliğin ve tedbirlerin ön plana çıktığı bugünlerde profesyonel mutfakların hijyen standartları da değişti. Gıda güvenliğini eksiksiz sağlamanın yolu mutfak ve bulaşık hijyeninden geçiyor. Misafi rlerine ve sipariş veren kullanıcılarına güven sağlamak isteyen işletmeler mutfakta üst düzey hijyen için yatırım yaparak doğru adımlar atıyor. Koronavirüsle mücadelede doğru ve eksiksiz bulaşık hijyeni, virüsün bulaşma riskini ortadan kaldırıyor. İnoksan olarak, sektör profesyonellerinin ihtiyaçlarına yönelik çözümleri analiz ederek sürekli kendimizi güncelliyoruz. Koronavirüsle mücadelede bulaşık yıkama makineleriyle hijyenik çözümler sunuyoruz. İşletmesini, müşterisini ve personelini düşünenlerin tercihi olan İnoksan Bulaşık Yıkama Makineleri; setaltı ve giyotin tip modelleriyle, CE standartlarına uygun, kolay kullanım ve ergonomik tasarımla üretiliyor. Yeni nozul sistemi sayesinde; homojen yıkama, su ve enerji tasarrufunu üst seviyede sağlamak mümkün. Yeni nozul sistemi aynı zamanda kasetin her noktasına suyun eşit ulaşmasını sağlayarak bulaşıklarda kusursuz temizliği garanti ediyor. Etkin yıkama programı özelliği ile birlikte 55 derecede yıkama ve 85 derecede durulama ile virüs, bakteri ve mikroplardan arındırılmış bulaşıklar elde ediliyor. Termo-Stop durulama ö zelliğ i ile yıkama sü resince durulama suyunun ısınmasını bekleyip 85°C (185°F) su ile durulama sağ layan İnoksan Bulaşık Makineleri yü zeylerin sterilizasyonunu garanti ediyor. Tümünde eko mod bulunan bulaşık yıkama makinelerinde cihaz 1,5 saatten fazla çalışmadığında boyler kendini korumaya alıyor ve bu sayede enerji tasarrufu sağlanırken boyler içindeki suyun buharlaşması engelleniyor.

Dünya ekonomisinin Türkiye ekonomisine etkileri konusunda neler söyleyebilirsiniz?

 Dünya ekonomisindeki dalgalanmaların başlıca sebebi olan Covid 19 pandemisinin ardından üretim kapasitelerindeki düşüş, fi yatların artışına sebep oldu. Durum böyle olunca fi yatların artışı enfl asyonu etkiledi ve bu süreçten işsizlik oranları da nasibini aldı. Bu belirsizlik döneminde; döviz kurlarındaki dalgalanmalar da fi yat belirlemeye büyük ölçüde engel oldu. Dünya ekonomisindeki bu durum ülkemiz ekonomisini de aynı oranda etkiledi. Özellikle artan döviz kurları ithal ürünlerin fi yatlarında artışlara neden oldu. 

 

dfs

Yukarı