Ana içeriğe atla

apti

RAMAZANDA AYRANI SOFRALARDAN EKSİK ETMEYİN

10.05.2019 - 10:23

TEKSÜT, RAMAZAN SOFRALARINDA GAZLI VE KALORİLİ İÇECEKLER YERİNE SU VE MİNERAL KAYBINA EN GÜZEL CEVABI VEREN AYRANIN TERCİH EDİLMESİNİ ÖNERİYOR. AYRAN, 7’DEN 77’YE HER YAŞTAN NEREDEYSE HERKESİN TÜKETEBİLDİĞİ, SUYLA BİRLİKTE EN SAĞLIKLI İÇECEKLERDEN BİRİ OLARAK ÖNE ÇIKIYOR.

Ramazan döneminde normal beslenme düzeninden farklı bir düzene geçiliyor, öğün sayısı ve saatleri tamamen değişiyor. Bununla birlikte ramazanın sıcak aylara denk gelmesi nedeniyle gün boyunca devam eden susuzluğun yanında terleme sonucu mineral kayıpları yaşanabiliyor. Türkiye’nin önde gelen süt ve süt üreticilerinden Teksüt, bu süreci dengelemek adına gazlı ve kalorili içecekler yerine ramazan sofralarında susuzluğun ayran ile giderilmesini tavsiye ediyor. 

SIVI DENGESİNE KATLIDA BULUNUYOR 
Ayranın, içerdiği vitaminlerle tamamlayıcı besin niteliği taşıdığına dikkat çeken Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, “Ayrıca terlemeyle oluşan tuz ve mineral kaybını önlüyor, böylece vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor. Soğuk muhafaza edildiği için de serinletici etkisiyle hem ferahlatıyor hem rahatlatıyor.” bilgisini paylaştı. Aksaray, ayranın tok tutan özelliğiyle de Ramazan döneminde fayda sağladığını söyledi. 

TÜRKİYE, AYRANI EN ÇOK AĞUSTOSTA İÇİYOR 
Toplum olarak ayranı seviyoruz ve giderek daha çok tercih ediyoruz. 2014 yılında 598 bin ton düzeyinde olan ayran üretimi TÜİK verilerine göre 2018’de 717 bin tona çıktı. Bu üretim, tüketimin de arttığını gösteriyor. En yoğun ayran tüketimi ise yazın en sıcak günlerine denk gelen ağustos ayında gerçekleşiyor. En düşük tüketimin gerçekleştiği aralık-ocak aylarına göre yaz günlerinde yüzde 30’luk tüketim artışı meydana geliyor. 

RAMAZAN SOFRASINDA SÜT ÜRÜNLERİNE YER AÇIN
Susuzluğu ayranla gidermeyi tavsiye eden Teksüt, bununla birlikte diğer süt ürünlerinin de önemine dikkat çekti. Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, “Sağlıklı ve dengeli bir ramazan dönemi için ‘süt, yoğurt, ayran, cacık, peynir, tereyağı gibi süt ve süt ürünlerini ya da süt içeren, sütle yapılan yemek ve tatlıları sofralarınızdan eksik etmeyin.” önerisinde bulundu. 
Arda Aksaray, süt ürünlerinin başta protein ve kalsiyum olmak üzere yağ, karbonhidrat, çeşitli vitaminler gibi içerikleriyle ramazan döneminde de benzersiz ve besleyici birer besin öğesi olarak öne çıktığının altını çizdi. 
Teksüt, ayran ihtiyacına değişik boyutlardaki ambalajlarıyla cevap veriyor. Teksüt Ayran; 180, 200, 300 mililitre ve 1, 1.5 litrelik ambalajlarda, ayrıca 200 mililitrelik cam şişelerde ayran sevenlerin dikkatine sunuluyor.

ghjjh

Yukarı