Ana içeriğe atla

ayos

TERFİ SÜREÇLERİNDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLIYORUZ

11.11.2021 - 14:04

Toplu yemek alanında hizmet veren BCC Catering, kuruluşundan itibaren sektörün sunduğu her türlü teknolojik altyapı imkânını değerlendirerek sürdürülebilir hizmet kalitesine ulaştı. Toplu yemek sektöründe sunduğu kaliteli ve dinamik hizmetlerle müşteri memnuniyetini en yüksekte tutarak tercih edilen firma olma amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden BCC Catering Genel Müdür Yardımcısı İsmet Yılmaz, teknolojik yatırımlarından bahsetti.

Kalori hesaplama ve geribildirim

Yemek üretimi ve dağıtımında kullandıkları yazılım programıyla hammadde kabulünden yemeğin tüketimine kadar olan tüm süreçlerin izlenebilirliğini sağladıklarını ifade eden BCC Catering Genel Müdür Yardımcısı İsmet Yılmaz, “Özellikle tedavinin bir parçası olan yemek hizmetinde doğru hastaya doğru diyet yemeğini teslim etmek bizler için çok önemli. Bu noktada HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sitemi) ile entegre çalışan yazılımımız sayesinde el terminali ile hasta yemek teslimatını gerçekleştirerek hasta/ yemek doğrulamasını gerçekleştirmekteyiz. Hastanelerde sıcak yemek sunabilmek çok önemli bunu sağlamak için sıcak/soğuk muhafaza özelliğe sahip yemek dağıtım araçları ile dağıtımı gerçekleştirmekteyiz. Bu araçların iç sıcaklıklarını wi-fi sistemi üzerinden kayıt altına alarak izlenebilirliği sağlıyoruz. Personel yemek hizmeti ile ilgili yemekhanelerde kurulu olan kiosklar üzerinden menü takibinin yapılmasını sağlıyoruz. Bu sene uygulamaya aldığımız BCC’deyiz mobil uygulaması ile günlük menü takibi, beğeni anketleri, kalori hesaplama ve geribildirim yapabilme imkanı sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Envanter testleri

Personel seçimi ve eğitimiyle ilgili süreçlerde de titizlikle hareket ederek çalışanlarının farklı potansiyellerini açığa çıkaracak bir kariyer modeli oluşturmayı amaçladıklarını da sözlerine ekleyen Yılmaz, “BCC Catering bünyesinde seçme-yerleştirme sürecinde doğru aday-iş eşleşmesini yakalamak için uğraş veriyoruz. Aday farklı bir pozisyona da başvurmuş olsa da, biz şirket içinde en uygun yer neresi olur bakış açısı ile sürecimizi yürütüyoruz. Sonuçta aday olunan ve yerleştirilen pozisyonlar farklılık gösterebiliyor. Seçme-yerleştirmede özgeçmişini uygun bulduğumuz aday ile öncelikle birebir görüşme yapıyoruz. Olumlu değerlendirilen adaylarımızı ilgili birim yöneticisi ile görüştürüyoruz. Görüşmesi olumlu sonuçlanan adaylarımızı pozisyon için gerekli ise kişilik envanter testleri ve değerlendirme merkezi uygulamalarına tabi tutuyoruz. Bununla referans araştırmalarımızı da mutlaka tamamlıyoruz. Tüm çalışanlarımızın birbirinden farklı potansiyellerini açığa çıkaracak bir kariyer modeli ile BCC bünyesindeki atama ve terfi süreçlerinde fırsat eşitliğini gözeterek öncelikle içeriden atama anlayışını benimsiyoruz.” diye konuştu.. 

 

dfg

Yukarı