Ana içeriğe atla

ayos

Alüminyum folyoda Avrupa’nın ilk 3 üreticisinden biri

12.10.2017 - 11:36

Küresel pazarlarda söz sahibi bir oyuncu olma hedefiyle önemli kararlara imza attıklarını belirten Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, kapasitelerini artırmak üzere yeni yatırımları hayata geçirmeye devam ettiklerini, bu doğrultuda Dilovası’nda iki yeni döküm hattını devreye aldıklarını belirttiler.

Üretim tesisleri ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında firmanızın günümüzdeki yapısı nedir? 
Assan Alüminyum, Kibar Grubu çatısı altında 1988 yılında kuruldu. İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası tesislerinde üretim yapan Assan Alüminyum, yassı alüminyum sektöründe yıllık 300 bin tona ulaşan kurulu kapasitesi ile Türkiye’nin açık ara lider kuruluşudur. Yine sene sonu ulaşılacak olan 100 bin ton alüminyum folyo üretim kapasitesi ile Avrupa’nın ilk üç üreticisinden biridir.
Bin 300’ü aşkın çalışanı bulunan Assan Alüminyum; rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünleri ile distribütör, inşaat, ulaştırma, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi çok çeşitli sektörlere hizmet veriyor. Avrupa’nın en önemli üreticilerinden biri olarak, her yıl birçok müşterimiz tarafından yılın tedarikçisi unvanına layık görülüyoruz.

2017 yılının ilk yarıyılı sizler için nasıl geçti? Gerek yurt içi gerekse yurt dışı faaliyetleri noktasında neler yapıldı, hangi hedeflere ulaşıldı?
Assan Alüminyum olarak her geçen yıl verimliliğimizi ve kapasite kullanımımızı artırıyoruz. 2016 yılını 258 bin 400 ton satış rakamıyla ve yüzde 6,2 büyüme göstererek tamamladık. 2016 senesini hedeflerimize paralel olarak tamamlayarak, çeyrek milyon tonu aşan ilk Türk yassı alüminyum üreticisi olduk. 2016 itibariyle ISO Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 41. sırada yer alırken, 2017 yılında hedefimizi daha da yükselterek 266 bin ton seviyelerine çıkardık. 
Assan Alüminyum olarak bu yılı yurt içinde yüzde 8 büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. Yılın ilk 7 ayının planımıza uygun olarak gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Peki, 2017 yılını nasıl kapatmak istiyor, ne gibi yatırımlara imza atmak istiyorsunuz?
Önümüzdeki yıllarda katma değeri yüksek alanlarda yatırım yapmayı hedefliyoruz. Küresel pazarlarda söz sahibi bir oyuncu olma hedefiyle önemli kararlara imza atıyoruz. 
Pazar liderliği konumumuzdan aldığımız güçle ve ayrıca teknolojik birikimimiz ile alüminyum döküm ve folyo kapasitemizi artırmak üzere yeni yatırımları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Yatırımların ilk aşaması kapsamında sene ortası itibariyle Dilovası’nda iki yeni döküm hattımızı devreye aldık. Senenin son çeyreğinde ise yüksek hızlı ve ileri seviye otomasyon sistemli yeni folyo haddemizi devreye alıyor olacağız.

2018 yılı için neler düşünüyorsunuz? Bu yıl için halihazırda planlarınız var mı?
Hızlı büyümemizi 2018 yılında da devam ettirebilmek için bir yandan yeni yatırımlarımız sayesinde eklenen kapasitemizin kullanım oranını verimlilik çalışmaları ile artırırken, diğer yandan da farklı yatırım fırsatlarını da değerlendirmeye devam edeceğiz.

dfg

Yukarı