Ana içeriğe atla

ayos

Careem, işyerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı hedefliyor

08.03.2017 - 15:54

Careem yeni lanse ettiği “CWEEN” adlı şirket içi programla doğum izni süresini uzatma ve 2017 sonuna kadar daha fazla kadın mühendisi bünyesine katma taahhüdünde bulunuyor.

Türkiye’deki operasyonlarını İstanbul ile henüz yeni başlatan, Körfez ülkelerinin önde gelen uygulama tabanlı, şoförlü araç çağırma hizmeti Careem, Dünya Kadınlar Günü’nde 2017 yılında işyerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı önceliklerinden biri olarak belirlediğini duyurdu.

İnsanların hayatlarında fark yaratma konusunda cesur ve şeffaf bir yaklaşımı esas alan, bölgenin lider araç çağırma uygulaması Careem, şirkette halen toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bir açık olduğunu kabul ediyor ve kadınlara STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) branşlarındaki mesleklerde daha adil temsil için katılım çağrısında bulunarak bunu aşmayı taahhüt ediyor. Careem’in toplam işgücünde kadınları halen % 26 oranında temsil edilirken, üst yönetim rollerindeki kadınların erkeklere oranı ise sadece % 8.

Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle ve bölgedeki ofislerinde cinsiyet çeşitliliğini güçlendirmeye yönelik birçok girişimin ilk örneği olarak şirket, kısaca CWEEN adlı “Careem Kadınları Güçlendirme ve Etkileşim Ağı” (Careem Women Empowerment and Engagement Network) programını duyurdu. 8 Mart’da lanse edilen program, kadın yetenek havuzu için eşit iş olanaklarına, esneklik ve şeffaflık sağlanmasına odaklanacak ve şirketin yıl sonuna kadar cinsiyet ayrımcılığını sıfıra indirme çabalarına katkıda bulunacak.

Careem’in eş kurucusu ve İK’dan sorumlu üst yöneticisi Abdulla Elyas, “Dönüp kendi şirketimize baktık ve bazı konularda yol almamız gerektiğini gördük. İşyerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini tamamıyla destekliyoruz. İstatistiklerimiz her ne kadar küresel standartlara paralel olduğumuzu gösterse de bir değişimi tetiklemek için bu normun üstüne çıkmayı kendimize görev edindik. Bunu başarmak için, doğum iznini 45 günden 3 aya çıkaracağız” dedi.

Elyas şöyle devam etti: “STEM branşlarında eğitim alan kadınların, bu pozisyonlarda çalışmakla ilgili toplumsal yargılar, yeterince destek verilmemesi ve bir ölçüde fırsat eksikliği gibi nedenlerle zaten bölgedeki toplam işgücünde küçük bir paya sahip olduklarını görüyoruz. Yerelde gelişen şirketler, kadınlar için doğru fırsatlar yaratmak, uygun yetenekleri çekmek ve sektöre etkin entegrasyonlarını sağlamak açısından öncülük ederek bu durumu değiştirmekte büyük bir rol oynayabilir. CWEEN ve üniversitelerin yeni mezunlarını güçlendirmek gibi toplumsal destek programlarımız aracılığıyla bölgedeki kadın yeteneklerin muazzam potansiyelini ortaya çıkarmaya kararlı ve değişim yaratan bir şirket olmak istiyoruz.”

Careem, 2017 yılı sonuna kadar daha yüksek oranda kadın mühendis istihdam etmeyi hedefliyor.

Abdulla Elyas ayrıca, “Careem'de bir kariyer fırsatı, cinsiyet çeşitliliğine ulaşmayı taahhüt eden harika bir kurumun parçası olma anlamına gelmelidir, biz de tam olarak bunu hedefliyoruz. Bu kapsamda esnek çalışma saatleri ve aile dostu politikalar gibi uygulamaların geliştirilmesini sağlayacak olan CWEEN programı, Careem’in çeşitlilik içeren, motive ve bağlı bir işgücüne sahip, tercih edilen bir işveren olarak konumunu pekiştirecek” dedi.

 

dfg

Yukarı