Ana içeriğe atla

ayos

Değişimin yöneticisi değil, yaratıcısı!

06.09.2017 - 10:43

37 yıl önce küçük bir atölyede temelleri atılan İnoksan, bugün 20 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan son teknoloji ile donanmış bir endüstri üssüne dönüştü. İnoksan, bugün üretiminin yüzde 30’unu 80’den fazla ülkeye ihraç ediyor ve dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

1980 yılında küçük bir atölyede başlayan bir serüven İnoksan’ın kuruluşu…  O yıllardan bugüne tabii ki çok şeyler değişti ve yaşandı. Zamanı hızlıca geriye aldığımızda yaşanılan süreci İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık bakın nasıl anlatıyor: “Tam 37 yıl önce, Bursa’da küçük bir atölyede başlayan yolcuğumuzda, çok çalıştık ve sonucunda birçok başarıya imza attık. Bu süreçte müşteri memnuniyetini sürekli kılan yaklaşımımız ve ürünlerimizin dünya standartlarındaki kalitesi ile sürekli büyüme ivmesi kazanarak, dünyanın ilgisini çeken bir Türk markası haline geldik.  Bugün, 20 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan, son teknoloji ile donanmış bir endüstri üssüne dönüşen bir marka olarak, üretimimizin yüzde 30’unu 5 kıtada 80’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Toplam 400 çalışanımız, 80 yurt dışı satış noktamız, ülke çapına yayılmış 102 yetkili servisimiz ve 6 büyük ilde bölge müdürlüklerimiz var ve büyümeye devam ediyoruz.  
Farklı sektörlerde hizmet veren müşterilerimizin taleplerinin ötesinde bir hizmet sunma anlayışına sahibiz. Proje aşamasından kuruluma ve satış sonrası desteğe kadar çok geniş bir alanda en iyi sonuçla çalışıyoruz. Bu da sektörde öncü olmamızı sağlıyor. Sektörde yakaladığımız başarıyı sürekli kılmanın önemli bir yolunun Ar-Ge yatırımlarından geçtiğini biliyoruz. Bu yaklaşımla yaptığımız çalışmalar sonucunda bu yıl Türkiye’nin resmi Ar-Ge merkezlerinden biri olmayı başardık. Turquality programına kabul edilen bir marka olarak, bu alanda da önemli projelere imza atıyoruz. Müşterilerimize satış sonrası da en doğru hizmeti sunabilmek adına iki yıl önce şirket bünyemizde bir çağrı merkezi kurduk. Ayrıca, bu yıl 64’üncüsü düzenlenen ve tasarım alanında dünyanın en prestijli ödül organizasyonu olan IF Design Award tarafından Profesyonel Konsept Kategorisi’nde ‘Intelligent’ isimli ürünümüzle ödüle layık görüldük.”

“SEKTÖRDEKİ LİDERLİĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”
“İnoksan olarak, en iyi hizmeti ve en kaliteli ürünü sunmanın getirdiği sorumluluğun farkındayız” açıklamasını yapan Varlık, “Bu sorumlulukla Ar-Ge merkezi, bilgi teknolojileri, insan kaynakları, makine ve ekipman alanlarına önemli yatırımlar yapıyor, her geçen gün bu alandaki çalışmalarımızı artırıyoruz. Şirketimiz her yıl cirosunun yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayırıyor. Bahsettiğim gibi, bu alanda yaptığımız çalışmaların sonucunda Türkiye’nin resmi Ar-Ge merkezleri arasında yerimizi aldık. 26 kişilik Ar-Ge merkezimiz bu yıl içerisinde, biri TÜBİTAK çalışması olan 10 yeni projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor. Bunların dışında, Amerika’ya hakim dünyanın en büyük gruplarından biriyle yaklaşık iki yıldır yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmasını tamamladık. Amerika standartlarında bulaşık makinesi ürettik. Böylece, Amerika pazarında daha yaygın hale gelmek adına büyük bir adım attık. Yine ihracat stratejimiz kapsamında önümüzdeki kısa dönemde anlaşmalarımızı tamamlayıp, Türk mühendislerin imzasını taşıyan binlerce bulaşık yıkama makinesi ve Inosmart Touch Kombi Fırını da Çin’li endüstriyel mutfak kullanıcılarına sunacağız. Önümüzdeki dönemde de akıllı teknolojiler geliştirerek yüksek performanslı ürünler tasarlamayı sürdürürken, Ar-Ge yaklaşımımızla desteklediğimiz üretim üstünlüğümüzün yanı sıra tecrübemiz ve kalitemizle sektördeki liderliğimizi sürdüreceğiz” dedi. 

37. YIL İHRACAT YILI OLACAK 
“İnoksan olarak 37. yılımızı kutladığımız bu yılı ihracat yılı ilan ettik. Bu doğrultuda yıl sonunda yüzde 15 büyüme elde etmeyi ve gelirlerimizin yüzde 30’unu oluşturan ihracat payımızı yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diyen Varlık, “Özellikle Çin pazarında Türk mühendislerinin imzasını taşıyan inovatif Inosmart Touch Kombi Fırın ve bulaşık makinelerimiz ile önemli atılımlar gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz. Hali hazırda ABD pazarında döner ocakları ile faaliyet gösteriyoruz. Yakın zamanda buradaki pazar payımızı da artırmak istiyoruz. Bu amaçla, ABD’nin önde gelen firmalarından biri ile işbirliğine de gittik. Elektrik, gaz ve su gibi teknik aksamları ABD standartlarına uygun olarak yeniden geliştirdiğimiz set altı bulaşık makinesini Bursa’daki fabrikamızda hijyen ve güvenlik sistemleri ile CE standartlarının üzerinde ürettik. Bu da dünya markası olma yolunda attığımız önemli bir adım oldu” dedi ve sözlerine ekledi:
“37. yılımıza özel koyduğumuz hedefleri gerçekleştirdiğimizde, 2023 hedeflerimiz için önemli bir yol kat etmiş olacağız. Hali hazırda 5 kıtada, 80 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Pek çok önemli pazarda söz sahibiyiz. Bu yıl belirlediğimiz yüzde 50 ihracat hedefine ulaşmak adına, Amerika Birleşik Devletleri’nde pazar payımızı artırmak ve Çin, Hindistan, Rusya gibi ülkelere de ürünlerimizi taşımak da hedeflerimiz arasında.”
Son olarak İnoksan’ın üretime yönelik gelecek dönem hedefleri hakkında bilgi veren Varlık,  “Ar-Ge merkezimizin yaptığı çalışmalar soncunda sektörde kalitesi ve özellikleriyle dikkat çeken ürünlere imza atıyoruz. Örneğin, hijyen ve emniyet sistemleri standardizasyonuyla öne çıkan ve kullanım kolaylığı sunan pişiricilerimiz ile hijyen şartlarına uygun ergonomik tasarıma sahip döner cihazlarımız bu anlamda öne çıkan ürünlerimiz arasında yer alıyor. Bir başka öne çıkan ürünümüz ise, İnosmart Kombi (buhar jeneratörlü) fırın… Yakın zamanda büyük ses getirdiğimiz bu ürün, tek tuşla 5 farklı pişirme yöntemiyle mükemmel kalite, yüksek verim ve kullanım kolaylığını bir arada sunuyor. Bununla birlikte, Amerika pazarına yönelik hedeflerimiz doğrultusunda Amerika standartlarında ürettiğimiz bulaşık makinemizle de dünya markası olma yolunda önemli bir adım attık” diyerek sözlerine son verdi.

dfg

Yukarı